Прочетете урока за приятелство plyatskovsky онлайн. Четене развитие по темата „М.С.

Антипиретиците за деца се предписват от педиатър. Но има спешни ситуации за треска, при които детето трябва незабавно да получи лекарство. Тогава родителите поемат отговорност и използват антипиретични лекарства. Какво е позволено да се дава на бебета? Как можете да свалите температурата при по -големи деца? Кои са най -безопасните лекарства?

Вера Ворончихина
Директно образователни дейности за четене на художествена литература. Четене на разказа на М. Пляцковски "Урокът на приятелството"

Интеграция на образователни области: "Познание", "Комуникация", « Четене на художествена литература» , "Музика", "Физическо възпитание", « Художествено творчество» .

Видове детска стая дейности: игриво, продуктивно, комуникативно, когнитивно изследване, възприятие измислица.

Цели: да се запознае с творчеството на М. Пляцковски; научете да оценявате действията литературенгерои от морална гледна точка; развиват способността да създават изразителни образи с помощта на изражението на лицето; формиране на умението за рисуване на контура на обект с обикновен молив с лек натиск.

Планирани резултати: прави разлика между жанровете литературни произведения; преразказва съдържанието история; емоционално реагира на литературна творба, съпреживява героите история.

Материали и оборудване: портрет на М. Пляцковски, снимка на врабче, врабска маска, моливи, задача на лист хартия, песен "Усмихни се", Грамофон.

1. Организационен момент.

Ушите ни са отгоре

Очите са широко отворени

Слушаме, помним

Нито минута, нито загуба.

Днес при нас дойдоха гости, нека ги поздравим (Здравейте).

Отгадайте загадката и ще разберете кой друг ще бъде наш гост.

Малко момче

В сив арменски

Промъквайки се през дворовете,

Събира трохи.

Как разбра, че е врабче?

Какво е арменец? (Armyachishko е умалително от armyak - връхни дрехи, кафтан от груб, вълнен плат)

Повтаряйте фразата след мен бавно, бавно, шепотно (за да не изплаши врабчето).

Цоцуца - птица, верига, яйце, овца.

Lo-ly-la-студ, ледени ледове, лед, скала.

Po-py-pa-оперение, пух, крак.

Том, чинии, тост, походка.

Мак, резервоар, знак, костюми, копче.

Слушай, не лети, язди,

Танцувайте, плувайте, побойник.

2. Четене на произведение на М. Пляцковски« Урок по приятелство» .

(Показва портрет на М. Пляцковски.)

Михаил Спартакович Пляцковски- известен автор на песни. Поетът написа много песни за деца „Усмихни се“, а също така написа приказки и истории.

Анализ история по въпроси:

1. Назовете главните герои история? (Чик и Чирик)

2. Кой е получил пакета от баба ви? (Мацка)

3. Какво изпрати баба ти? (Просо)

4. Какво направи Чик с просото? ( "Ако раздавам просо, няма да остане нищо за мен"- той помисли. Така че изядох всички зърна сам)

5. Какво можете да кажете за Чирик? Какво е той? (Чирик намери семената, събра ги спретнато в торба и отлетя при приятеля си Чик. Любезен, грижовен.)

6. Как се чувства Чик? история? Защо? (Срам)

7. Как изглежда човек, който се срамува? (показва се от деца, обърната глава, сведени очи)

8. Смятате ли, че Чик разбра грешката си?

9. Защо историята се нарича урок на приятелството?

10. За какво става въпрос история?

11. Могат ли Чика и Чирик да се нарекат приятели?

12. Какво неразбираемодуми, в които се срещнахте история? (просото е зърнено, колетът е нещо, което се изпраща в пакет, урок- урок или домашна работа или ако човек е научил нещо, той също е получил урок, история- малко произведение, в което се казва за нещо или някого, научаваме нещо ново.

13. Какво е името историяче четем?

3. Физическо възпитание "Врабчета"

Момчета, сега ще играем.

Какво знаете за врабчетата?

Какво могат да направят? (скок, клапа, туит, летене, кълване)

1, 2, 3 вие също сте врабчета, а аз съм врабче майка.

Майката врабче я нарича своя деца:

Моите малки врабчета идват при мен, лети бързо!

Днес се учим да летим с вас!

По -скоро станете и нека започнем!

Изграждане в кръг, ходене с характерни движения на ръцете - "размахване на крила" (Врабчето -майка показва движение и се отдръпва.)

Педагог: Майката на врабчето заспа, а врабчетата се нуждаят от това, разпереха крила и полетяха във всички посоки (влизам разхлабен) .

Врабчето се събужда:

чик-чирп, чик-чирик

Какъв е този шум! какъв вик!

По -скоро станете кръг

И пак се научи да летиш (играта се повтаря).

Дряма само за минута

И врабчетата шумяха сериозно,

Ще бъда строг, сега те наблюдавам, за да отгледаш послушни врабчета!

1,2,3 пак станахме деца.

4. Игра „Какво е скрито на листа“

Врабчето моли момчетата за помощ, нито как може да разбере какво е нарисувано на листа.

От основната червена точка, свържете всички точки с една непрекъсната линия, получавате очертанията на обекта. Измислете и завършете рисуването на детайли, части от темата, как изглежда. Попълнете чертежа, без да излизате от очертанията (напомнете правилата за засенчване, направете гимнастика с пръсти преди работа).

5. Игра „Кажи ми офертата“.

Разглеждане на детската работа... (Възможни деца върши работа: матрьошка, крушка, снежен човек, круша и др.)

Изготвяне на предложения.

Педагог: - Имам апетитна круша. А какво да кажем за Ваня (Чуйте отговорите на децата)

Какво можете да направите с круша? (Яжте)

Чуйте стихотворението на С. Махонин "Круша"

Защо да споделяте с момчетата? (Ако ти споделете и споделете с васза да не се срамува, за да не остане без приятели, човек трудно живее без приятели, скучен, самотен.

Поканете момчетата да почерпят врабчето с круша.

Моля те, врабче, помогни си за крушата! (поставете работата на масата)

И също така каним вас и ваш приятел на нашия сайт, в трапезарията за птици ще намерите просо, семена, трохи за хляб.

Изход: Sparrow разбра как да се справи приятели: споделяйте, играйте заедно, не се обиждайте, в противен случай можете да останете без приятели.

6. Слушане на песен "Усмихни се"М. Пляцковски

М. Пляцковски пише разкази, приказки, а също и песни. Нека слушаме песента "Усмихни се"и да покажем на нашите гости как можем танцувайте заедно.

7. Отражение.

Какво правехме днес? Какво ново научихте?

Какво ти хареса? Какво е настроението ти?

Врабчето долетя до приятелите си и е време да отидем при момчетата.

Урок за развитие на речта на тема "Урок на приятелството"

Задачи ... Насърчавайте децата да влизат в словесно взаимодействие с възрастни и връстници, да участват в общ разговор, както и да разсъждават, да обосноват изказвания.

Научете децата да преразказват кратки текстове; изберете точни епитети за дадена дума.

Да развиват фонематичен слух, речево внимание, дикция, интонационна изразителност на речта.

Ход на урока:

Организационен момент.

Пуска се песента на В. Шайнски „Ако излезеш с приятел“

Възпитател: Момчета, за какво е тази песен? (за приятелството)

Днес нашият разговор е за приятелство и приятели.

Има много поговорки за приятелството. Чуйте един от тях: „Приятелството и братството са по -ценни от всяко богатство“.

Как разбирате тази поговорка? (отговори на децата)

И какъв е смисълът на тази поговорка: „Приятел се познава в беда“? (Изказвания на деца)

Имало ли е такива случаи в живота ти, когато един приятел е бил познат в беда?

Изучаване на нов материал.

Днес ще прочетем историята на М. Пляцковски "Урокът на приятелството"

Учителят показва книгата, в която е поставена тази история, и започва да чете.

Имаше две врабчета: Чик и Чирик.
Един ден Чику получил пакет от баба си. Цяла кутия просо. Но Чик не каза нито дума за това на приятеля си. „Ако раздавам просо, тогава няма да остане нищо за мен“, помисли си той. Затова той изяде всички зърна сам. И когато кутията беше изхвърлена, тогава няколко зърна все още се събудиха на земята. Чирик намери тези зърна, събра ги спретнато в торба и отлетя при приятеля си Чик.
- Здравей, Чик! Днес намерих десет зърна просо. Нека ги разделим по равно и ги обелваме заедно.
- Не ... Защо? .. - Чик започна да размахва криле. - Намерихте - вие и яжте!
- Но ние сме приятели - каза Чирик. - А приятелите трябва да разделят всичко наполовина. Не е ли?
- Вероятно си прав - отговори Чик.

Чувстваше се много засрамен. В края на краищата той самият изяде цяла кутия просо и не го сподели с приятел, не му даде нито едно зърно. И сега да откажеш подаръка на приятел означава да го обидиш. Чик взе пет зърна и каза:
- Благодаря ти, Чирик! И за зърната, и за урока ... приятелство!

Възпитател: Какъв урок по приятелство научи мацката врабче? (Трябва да споделите с приятел)

Приятелите често си подаряват цветя. Така че ще си поиграем с цветето на приятелството.

Игра с цвете.

Възпитател: Застанете в кръг. Аз ще предам цветето, а вие назовете думите. Какви думи можете да кажете за добър приятел? Какво е той? (децата предават цвете и назовават думи - надеждни, лоялни, смели, мили, симпатични, честни, честни, внимателни, строги и т.н.)

Възпитател: Помислете, кой е вашият най -надежден приятел? Какъв е той?

Физическо възпитание(децата изпълняват по двойки):

Ти си мъж, а аз съм мъж (шоу)

Ти имаш нос и аз имам нос.

Ти имаш червени бузи, а аз имам червени бузи,

Устните ти са алени, а устните ми са алени.

Ние сме двама приятели, обичаме се (прегръдка).

Работете върху звуковото произношение.

Възпитател: Да кажем фраза заедно:

Врабче седна на бор,

Заспах и заспах.

Ако не беше заспал,

Все още щях да седя на бор.

Децата бавно четат фразата и вървят в кръг. Чистата фраза се чете още 3-4 пъти.

Възпитател: Сега да играемигра с топка ... Ще ви задам въпроси, а вие отговорете с думата, която подчертах, не казвайте думите „да“ и „не“.

Учителят хвърля топката на детето и го пита: „Сб врабче на бор? "(сб)

„Имаше врабче на бор? "(Врабче)

„Врабче седеше ли на бор?“ (На бор)

« Заспа и паднанасън? (заспа и падна)

Играта продължава, докато интересът на децата продължава.

Долен ред. Изненадващ момент.

Възпитател: За пореден път се уверих, че приятелството живее в нашата група, знаете как да бъдете приятели и, разбира се, можете да научите другите деца да бъдат приятели, които все още нямат приятели. И за да направите приятелството между вас силно и истинско, поставете желанията си в тази вълшебна кутия. За да направите това, всеки от вас ще вземе сърце, ще каже желание (какво трябва да бъде, за да се появят приятели) и го хвърли в кутията. Сега съм спокоен за вас, кутията ще остане в нашата група и ще можете да я попълните с нови пожелания за приятелство.

Музикална релаксация пауза.

Застанете в кръг, хванете се за ръце и се усмихнете един на друг. Много се радвам, че знаете как да бъдете приятели. Усещаш как между дланите ти проблясва малка искра, малко, малко слънце. Не гори, а затопля, мига в очите ви. Знам, че понякога се карате, но щом гневът проблясне в очите на някого, поставете ръце на раменете му и добротата ще разтопи гнева без следа.


Урок по литературно четене

Тема: М.С. Пляцковски "Урок за приятелство".

Цели:

Да се ​​запознае с работата на М.С. Пляцковски "Урок на приятелството";

- насърчават развитието на изразителни и внимателни умения за четене;

- да насърчава подобряването на способността за навигация в текста;

- създават условия за развитие на способността да се сравняват действията на героите, да се обобщават, правятзаключения;

Развивайте креативност;

- култивирайте чувстваспомощ, приятелскидвръзкадедин на друг.

Оборудване: учебник, картички с част от поговорките, запис на песента „Истински приятел“.

По време на часовете

Аз .Организиране на времето.

На училище ниедойде ( проучване) ,

Не бъди мързелив, но ( работа) .

Слушаневсичко ( внимателно) .

II ... Актуализиране.

1. Работа върху загадката:

Разгадайте загадката и ще разберете какво ще бъде обсъдено в нашия урок:

Той споделя радостта си с мен,
Винаги планина за мен.
Ако проблемът се случи внезапно,
Вярващите ще ми помогнат ...(приятел)

2. Асоциативен храст "Приятел"

Момчета, какви асоциации имате, когато чуете думата „приятел“?

(Помощ, доверие, отдаденост, разбиране, лоялност).

В обяснителния речник значението на думата "приятел" е обяснено по следния начин:

Приятел е човек, свързан с някого чрез близки добри отношения, взаимно съчувствие, основано на взаимно разбиране.

4. Проверка на домашните.

Какъв текст прочетохме с вас в последния урок? Назовете автора и заглавието.

III . Запознаване с темата и целите на урока.

Днес ще се запознаем с творчеството на М. Пляцковски. Името се състои от две думи. Първата дума се тълкува по следния начин:

* Време за обучение, периодът от време, определен за провеждане на урок за обучение - Урок

Значението на втората дума е следното:

* Връзки между хората, основани на взаимно доверие, привързаност, общност на интереси приятелство

Нека комбинираме две думи и да получим имеУрок за приятелство.

Какво мислите, че ще бъде обсъдено в новата работа? (отговори на децата: за урока, за приятелството, за правилата на приятелството ...)

IV ... Възприемане на нов образователен материал.

1. Първично четене на приказката от учителя. Разговор

- Харесва ли ви работата? Как ви хареса?

ДА СЕкъм кой жанр принадлежи произведението? (приказка) Докажи го (животните говорят).

- Кои са главните герои на произведението? (врабчета Чик и Чирик)

- Как можете да характеризирате героите? Какво са те? (отговори на децата)

Физическа минута "Как си?"

Как си? - Като този!

Плувате ли? - Като този!

Как тичаш? - Като този!

Гледаш ли в далечината? - Като този!

Чакате ли обяд? - Като този!

Махаш ли след това? - Като този!

Спиш ли сутрин? - Като този!

Палав ли си? - Като този!

2. Четене на приказка от деца. Разговор за съдържанието на прочетеното.

- Сега четемприказкапо веригата

Момчета, вътрекаксъщотое урокът на приятелството "?

- Кой може да се счита за истински приятел и защо?( Чирика. Той сподели с приятел.)

- На какво учи тази приказка? ( Кажете истината, мислете за другарите си, винаги споделяйте.)

- Разбра ли Чик грешката си? ( Да Разбрах)

- Намерете думи в приказка, които доказваттова е (откъс от текста: Пилето взе пет семена и каза:

Благодаря ти, Чирик! И за семената, и за урока ... приятелство!

- Имате ли приятели в класа си? (отговори на децата)

Zкак се нарича приятел (отговори на децата)

- Случвало ли ви се е нещо като героите на тази приказка? (отговори на децата)

3. Упражнение „Нареди нещата“ (работа с деформиран текст).

Винаги са добре заедно.

Сема и Слава са приятели.

Сема учи Слава да играе на пулове.

Винаги си помагат.

Какво заглавие можете да изберете за този текст?

4. Творческа задача (работа по двойки).

- Имате окончания на поговорките за приятелството на бюрата си. Прочетете ги внимателно. Сега ще прочета началото на поговорките, а вие се опитайте да познаете коя двойка има нейното продължение:

(първо децата по двойки изучават поговорки, а след това учителят чете началото на поговорките, а краят се чете от двойката, която е намерила продължение).

Погибете ... и помогнете на другаря си

Старият приятел е по -добър от двама нови.

Нямайте сто рубли ... но имайте сто приятели.

Ако нямате приятел, потърсете го ... но ако го намерите, погрижете се за него.

Един за всички и всички за един.

Приятел в нужда се познава.

Силно приятелство ... и не можеш да го отрежеш с брадва.

Има безопасност в цифри.

Направете нови приятели ... но не губете старите си!

Доверете се на приятел ... но не го правете сами.

Необходимо е да изядете заедно пул сол ... за да разпознаете приятел.

Човек без приятели ... като дърво без корени.

Приятели са лесни за намиране, ... но трудни за задържане.

Приятелството е като стъкло: ... ако го счупиш, няма да го поправиш.

5. Творческа работа „Дърво на приятелството“ (работа в групи).

Момчета, какво мислите, но може ли приятелството да се разпадне? По какви причини това може да се случи?

Каня ви да откриете тайните на приятелството, като ги запишете върху парчета хартия (всяка група записва своето правило и прикрепя лист хартия към дърво).

* Не наричайте имена и не унижавайте приятеля си.

* Помогнете на приятел в нужда.

* Не изневерявайте на приятеля си, бъдете честни с него.

* Не предавай приятеля си.

* Умейте да признавате грешки и да се примирите с приятел.

* Умейте да отстъпите на приятел.

* Бъдете внимателни към приятеля си.

Следвайки тези правила, мисля, че никога няма да загубите приятел.

V ... Резултат

Разговорът ни за приятелството днес приключи.Днес всички сте работили забележително, показахте своята грамотност и способност да работите заедно.

- Каква работа е известнасъбрани заедно? ( "Урокът на приятелството" от Михаил Пляцковски)

- Какво научихте от примера на героите от приказката? (отговори на децата)

VI ... Домашна работа: прочетете приказка, дайте своя пример за урок по приятелство

Урок по приятелство

Имаше две врабчета: Чик и Чирик.
Един ден Чику получил пакет от баба си. Цяла кутия просо. Но Чик не каза нито дума за това на приятеля си. „Ако раздавам просо, тогава няма да остане нищо за мен“, помисли си той. Затова той изяде всички зърна сам. И когато кутията беше изхвърлена, тогава няколко зърна все още се събудиха на земята. Чирик намери тези зърна, събра ги спретнато в торба и отлетя при приятеля си Чик.
- Здравей, Чик! Днес намерих десет зърна просо. Нека да ги разделим по равно и да ги кълвем.
- Не ... Защо? .. - Чик започна да размахва криле. - Намерихте - вие и яжте!
- Но ние сме приятели - каза Чирик. - А приятелите трябва да разделят всичко наполовина. Не е ли?
- Вероятно си прав - отговори Чик.

Чувстваше се много засрамен. В края на краищата той самият изяде цяла кутия просо и не го сподели с приятел, не му даде нито едно зърно. И сега да откажеш подаръка на приятел означава да го обидиш. Чик взе пет зърна и каза:
- Благодаря ти, Чирик! И за зърната, и за урока ... приятелство!

Илюстрации: Сутеев В.

Урок за извънкласно четене в 1 клас.

Тема: Михаил Пляцковски "Урок за приятелство".

Целта на урока : да се формират умения за изразително, свободно, правилно четене, преразказване в детайли; развиват логическо мислене и внимание; развиват щедрост, способност да признават и поправят собствените си грешки.

Материали и оборудване: Телевизор и видеорекордер; Грамофон; касетофон на Ванеса Мей, видеозапис на карикатурата „Смелият заек“; таблици за развитие на вниманието; рисунка "Птици"; текстът на приказката на Пляцковски "Урокът на приятелството" за всеки ученик; рисуване на 3 врабчета: единият има черна опашка и черен клюн, вторият има черна опашка и кафяв клюн, третият има кафяв клюн и кафява опашка; птици, направени в техниката "Оригами" за всеки ученик.

    Организационен момент.

Психологическо отношение:

- Слънчевият лъч погледна в очите ви. Той хукна по лицето. Внимателно го погалете с длани по челото, носа, устата, бузите, брадичката, внимателно го погалете, за да не го изплашите, погалете главата, шията, корема, ръцете, краката. Той се качи зад яката - погали го и там. Той не е палав човек, той те обича и гали. И го галиш и се сприятеляваш с него. Усмихнете му се.

    Проверка на домашната работа. Д.Н. Мамин - сибирски „Приказката за смел заек - дълги уши, коси очи, къса опашка“.

Спомнете си приказката, която прочетохме в последния урок, и ми кажете кои думи са излишни?

Как се казва тази приказка? Как тази приказка може да се нарече по -кратко?

А сега нека се опитаме да озвучим карикатурата, която се казва „Смелият заек“ и е създадена по тази приказка.

Как започва една приказка?

Преразказ на деца въз основа на карикатура (звукът е изключен).

    Работа върху нов материал. М. Пляцковски "Урок за приятелство".

Днес в урока ще се запознаем с приказката за Михаил Пляцковски. Но за това коя е тази приказка и как се нарича, ще разберете, като изпълните няколко задачи - съвети.

Нагол гол? Нагол гол.

На голанов? На голанов.

На гола нов? На гола нов.

Кой според вас може да издаде такива звуци? (Птици).

Б) Погледнете снимката и ми кажете кои птици виждате. Кои птици са най -много на снимката? Колко врабчета са нарисувани? Днешната ни приказка за два врабчета.

В) Но какви са техните имена, ще разберете, като декриптирате записа.

И така, сега знаем, че тази приказка е за две врабчета на име Чик и Чирик.

    Четене от учителя на приказката „Урок за приятелство“.

Имаше две врабчета: Чик и Чирик. Един ден Чику получил пакет от баба си. Цяла кутия просо. Но Чик не каза нито дума за това на приятеля си.

„Ако раздавам просо, тогава няма да остане нищо за мен“, помисли си той. Затова той изяде всички зърна сам. И когато кутията беше изхвърлена, тогава няколко зърна все още се събудиха на земята.

Чирик намери тези зърна, събра ги спретнато в торба и отлетя при приятеля си Чик.
- Здравей, Чик! Днес намерих d Има осем зърна просо. Нека да ги разделим по равно и да ги кълвем.

Не ... Защо? .. - Чик започна да размахва криле. - Намерихте - вие и яжте!

Но ти и аз сме приятели - каза Чирик. - А приятелите трябва да разделят всичко наполовина. Не е ли?

Вероятно си прав - отговори Чик. Чувстваше се много засрамен. В края на краищата той самият изяде цяла кутия просо и не го сподели с приятел, не му даде нито едно зърно. И сега да откажеш подаръка на приятел означава да го обидиш. Чик взе пет зърна и каза:

Благодаря ти, Чирик! И за зърната, и за урока ... приятелство ...


    Разговор за впечатления от приказка.

Хареса ли ви приказката?

Казват, че една приказка е лъжа, но намек за нея е урок за добрите хора. На какво учи приказката?

Какво можеш да наречеш приказка?

6. Подготовка за четене на приказка. Четене в кръг.

7. Четене на приказка във верига.Децата четат текста едно по едно изречение.

8. Работа по техника на четене:

Развитие на уменията за четене:

а ) четене чрез дума;

Живели врабчета: и. Веднъж дойде от. Цяло просо. Чик каза тази дума на приятеля си.

Аз раздавам, тогава нищо няма да остане - той. Затова той изяде зърната. И кутията, тогава зърната са включени. И т.н.

б ) четене само на втората половина от думи;

li wa obya: ik и rick. Имало едно време връзка към ушите. lyi ikena. за ik за om и echka e hall към него.

Независимо дали съм eno avat du, значи не съществува - размишлява той. както и вала на детето в.

v) четене на редове в обратен ред.

Чирик и Чик врабчето са живели двама. И т.н.

Развитие на коректността при четене:

А) четене на текста на приказката с шепот;

Б) четене на приказка с нормален обем;

В) четене на приказка на висок глас.

9. Експресивно четене на приказка.

10. До изречения, които съответстват на съдържанието на текста, поставете знак + или -.

Чирик получи пакета.

Баба изпрати пакет до Чик.

В опаковката имаше ябълки

Чик веднага сподели с Чирик.

Чирик събра семената в торба и отлетя за Чик.

Туитът беше алчен.

Чику се срамуваше.

Проверка на изпълнената задача. Оценете себе си.

12. Логическа задача: Помислете и запишете имената на всеки от врабчетата.

Чик и Чирик имат кафяви опашки, Пик и Чирик имат черни човки.

13. Подготовка и четене по роли.

Четене по роли от ученици.

14. Анализ на приказката.

Кой харесваш повече Чик или Чирик? Защо? И какво добро сте забелязали в Чика, въпреки грешната му постъпка? Какво направи Чирик? Какво качество на характера той проявява?

15. Работете върху моралната концепция за "щедрост"

Как разбирате думата щедрост?

Да бъдеш щедър означава да можеш да даваш, да даваш на хората това, което цениш, да даваш, без да мислиш за награда, похвала или подарък за връщане. Това означава да давате, без да поглеждате назад, да се стремите с цялата си душа да помогнете на тези, които се нуждаят от помощ и я заслужават.

Емоционално отношение.

Учениците, затваряйки очи, повтарят думите на настроението след учителя.

Аз съм щедър. Винаги споделям с приятелите си. Давам безвъзвратно и с радост. Знам, че щедростта озарява душата като слънцето.

Тест "Щедър ли е човекът, който ...?"

Учителят чете твърденията, а децата, в случай на съгласие, вдигат ръце нагоре, в случай на несъгласие, те ги спускат.

А) винаги споделя всичко, което има

Б) се радва, когато прави подаръци

В) забелязва, че някой има нужда от помощ и помощ

Г) когато дава подаръци, очаква нещо в замяна

Г) винаги напомня, че сте дали нещо на някого

Д) не е алчен.

16. Обобщение на урока.

Какво научихте от приказката „Урок за приятелство“?

Какво бихте искали да кажете или пожелаете на Чику?

Какво бихте искали да кажете или пожелаете на Чирик?

Какво бихте искали да пожелаете на приятелите си?

Какво бихте искали да пожелаете на гостите в нашия урок? Вземете птица, напишете желание върху нея и я представете на нашите гости. Урокът приключи. (към музиката)



Подкрепете проекта - споделете връзката, благодаря!
Прочетете също
Развитие чрез четене по темата Развитие на четене по темата „М Как две лисици споделят дупка - Пляцковски М Как две лисици споделят дупка - Пляцковски М Калиграфията - стъпка към интелекта Основната идея на творбата е калиграфия от Михалков Калиграфията - стъпка към интелекта Основната идея на творбата е калиграфия от Михалков