Хүүхдэд зориулсан сонирхолтой сэдвүүдийн танилцуулга. "Хүний гараар бүтээгдсэн ертөнц" бэлтгэл бүлгийн эргэн тойрон дахь дэлхийн нээлттэй хичээлийн тойм.

Хүүхдэд зориулсан antipyretics эмийг хүүхдийн эмчийн зааж өгсөн байдаг. Гэхдээ халуурах үед хүүхдэд яаралтай эм өгөх шаардлагатай байдаг. Дараа нь эцэг эхчүүд хариуцлага хүлээж, халуурах эм хэрэглэдэг. Нярай хүүхдэд юу өгөхийг зөвшөөрдөг вэ? Ахмад насны хүүхдүүдийн температурыг хэрхэн бууруулах вэ? Хамгийн аюулгүй эм гэж юу вэ?





3 Зорилго: Объектив ертөнцийг бүтээсэн түүхийн талаархи санаа бодлыг бий болгох. Даалгавар: - хүүхдүүдэд хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлүүдийг хөгжүүлэх явцад нь (өнгөрсөн, одоо, ирээдүй) харахыг заах; - хүрээлэн буй объектуудыг харилцан уялдаа холбоо, харилцан хамаарал ("хүн - объект", "хүүхэд - объект") гэж үзэх чадварыг хөгжүүлэх; - хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх; - сэдвүүдийн ирээдүйг урьдчилан таамаглах чадварыг хөгжүүлэх; - хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудыг хүндэтгэн сургахад сургах.
























15 Хамгийн үр дүнтэй арга, арга техник, танин мэдэхүйн харилцан яриа; ажиглалт; уран зураг, чимэглэл, ТШО -ны үзлэг; багшийн түүх; уран зохиол, боловсролын ном унших; тоглоомын асуудалтай холбоотой онцгой нөхцөл байдлыг бий болгох. анхан шатны шинжилгээ; загварчлал, дизайны арга; асуултын арга; давтах арга (ижил төстэй нөхцөл байдалд мэдлэгийг шууд ашиглах); логик асуудлыг шийдвэрлэх; туршилт, туршилт.






18


19






22 Сэдэв - "Почемучка" хөгжлийн орчны лаборатори, хүүхдүүд шинж чанаруудтайгаа танилцах зорилгоор материалаар туршилт, туршилт хийдэг; байгалийн гаралтай материал, даавуу, цаас, харааны материал: хуванцар, утас, цавуу цуглуулдаг "Дархан" хувиргах төв. Энд хүүхдүүд гар урлал, барилга байгууламж, найрлага, тоглоомыг бие даан хийх боломжтой. "Мэдлэг" гэдэг нь мэдээллийн уран зохиол, туршлага хуримтлуулах харааны материал юм; "Тоглоомын номын сан" - янз бүрийн хэсэгт насны дагуу сонгосон дидактик тоглоомууд.





30 Хавтас зөөж буй эцэг эхчүүдтэй ажиллах: - "Миний найз охин бол тоглоом", "Тоглож байхдаа сур!", "Хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үгс". ганцаарчилсан зөвлөгөө: - "Хүүхдэд ямар тоглоом хэрэгтэй вэ", - "Хүүхдүүдтэй дидактик тоглоом зохион байгуулах, явуулах", - "Шаргуу хөдөлмөр гэж юу вэ?" эцэг эхийн уулзалт: - "Хөгжиж буй объектив ертөнц", - "Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх", "Жилийн үр дүнгийн талаархи дугуй ширээ". төслийн үйл ажиллагаанд оролцох: - "хувцас бүтээх - оросын сарафан оёх", "Миний аав бол цэрэг", - "Суут өдөр - Галзуу гарууд". мини музей байгуулах: - "Манай эмээ нарын хүүхэлдэй", - "Гэрэлтүүлгийн хэрэгслийн өнгөрсөн үе", - "Ер бусын лаа ба лааны суурь", - "Нисэх онгоц", "Машин".


31 MBDOU "Цэцэрлэг 46" "Болор гутал" Пермийн бүс, Краснокамск, ст. Садоваяа, 6 утас: 8 (34273) имэйл:

"Гайхамшигтай объектууд" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Програм хангамжийн агуулга. Хүмүүсийн зохион бүтээсэн объектуудыг байгалийн объектуудтай харьцуулж, тэдний хооронд нийтлэг ойлголтыг олохыг хүүхдүүдэд заа (байгалиас хүнд өгөөгүй зүйлийг тэр өөрөө зохион бүтээсэн).

Материал. Байгалийн болон хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийг дүрсэлсэн зургууд (хүүхэд бүрт хоёр зураг). Хоёр хэсгээс бүрдсэн картууд: нэг тал нь хүний ​​бүтээсэн зүйлийг дүрсэлсэн байдаг (жишээлбэл нисдэг тэрэг, трактор, тоос сорогч, шүхэр, экскаватор, завь, байшин, тогоруу, шүхэр, онгоц, зорчигч) машин, галт тэрэг гэх мэт), картны нөгөө тал нь хоосон байна. "Домино" зургууд: нэг хагаст байгалийн, нөгөө талаас хүний ​​гараар бүтээгдсэн объектуудыг дүрсэлсэн болно; илгээмж, Дунногийн захидал.

Хичээлийн явц

Багш Дунногоос авсан багцынхаа талаар хүүхдүүдэд мэдээлдэг. Илгээмж нь сэдэвчилсэн зураг, даалгавар бүхий захидал агуулсан болно: Данно залуусаас бүх даалгавраа биелүүлж, дууссан тухайгаа захидлаар мэдэгдэхийг хүсэв.

Даалгавар 1. Багш хүүхдүүдийн тусламжтайгаар бүх зургийг хоёр бүлэгт хуваадаг: байгалийн объект бүхий зураг, хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнцийн объект бүхий зураг. Багш нь байгалийн ертөнцийн объектуудтай зургийг өөртөө хадгалж, хүмүүсийн гараар бүтээсэн ертөнцийн объектуудтай зургийг хүүхдүүдэд хуваадаг.

Багш нь байгалийн ертөнцийн сэдвийг дууддаг. Хүний гараар бүтээгдсэн ертөнцийн нэрлэсэн хос объектыг олж, дүрсийг нь дүрсжүүлж, тухайн зүйлийг нэрлэж, байгалийн ертөнцийн биетэй харьцуулж буй хүүхэд (жишээлбэл, хараацай бол онгоц, анааш бол тогоруу, азарган тахиа бол цаг гэх мэт). Хүүхдүүд бүх хос объектыг олсны дараа даалгаврыг дууссан гэж үзнэ.

Даалгавар 2. "Домино" зургуудыг (нэг хагаст нь байгалийн объектыг дүрсэлсэн, нөгөө талд нь хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнцийн объектууд) зургуудыг хүүхдүүдэд тараадаг. Эхний хүүхэд зургаа гаргадаг, дараагийнх нь зургийг байгалийн эсвэл хүний ​​гараар бүтээсэн зүйлийн дүрсээр орлуулдаг ("Домино" тоглоомын зарчмын дагуу, жишээ нь, соно - цаг - азарган тахиа) - тогоруу - анааш - халим гэх мэт). Бүх картуудыг гинжээр байрлуулсан тохиолдолд даалгаврыг дууссан гэж үзнэ.

Даалгавар 3. Хүүхэд бүрт хоёр зураг санал болгож байна. Жишээлбэл, нэг зураг дээр онгоц, нөгөө нь шувуу харагдаж байна. Зургийг харьцуулах, ижил төстэй байдал (нийтлэг элементүүд) ба ялгааг олохыг санал болгож байна (жишээлбэл, шувуу ба онгоцны ижил төстэй байдал - далавч, хамар, хушуу, онгоцны сүүл, шувуу; ялгаа: шувуу амьд. , онгоц бол амьгүй объект) бөгөөд тэдгээрийн талаар ярина уу.

Даалгавар 4. Хүүхдүүдэд хоёр хэсгээс бүрдсэн карт өгдөг: нэг тал нь хүний ​​бүтээсэн зүйлийг харуулдаг (жишээлбэл нисдэг тэрэг, трактор, тоос сорогч, шүхэр, экскаватор, завь, байшин, тогоруу, шүхэр) , онгоц, машин, галт тэрэг гэх мэт.), нөгөө тал нь хоосон байна. Хүүхэд картны хоосон талыг санаж, зурах ёстой бөгөөд энэ нь нөгөө талаас дүрсэлсэн объектыг бүтээсэнтэй адил юм (жишээлбэл, галт тэрэг бол зуун наст, машин бол матар).

Хүүхдүүд, багш нар Дуннод захидал бичдэг бөгөөд түүний даалгавар маш сонирхолтой бөгөөд залуус үүнийг дуусгасан гэж хэлдэг. Тэд Дуннод талархаж, түүнийг зочлохыг урьж байна.

Хотын боловсролын байгууллага №1 "Thumbelina"

Переславль-Залесский

Сурган хүмүүжүүлэгч ба бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн хамтарсан боловсролын үйл ажиллагааны тойм "Хүний гараар бүтээгдсэн ба хүний ​​гараар бүтээгүй ертөнц" сэдвээр.

Багш эмхэтгэсэн

бэлтгэл бүлэг "Хонх"

Крюкова Любовь Алексеевна

Ажил мэргэжлийн төрөл: мэдлэгийн ерөнхий ойлголт

Зорилт: хүүхдүүдэд хүний ​​гараар бүтээгдсэн ба хиймэл бус (байгалийн) ертөнцийн талаархи анхан шатны санаа бодлыг бий болгох; хүний ​​хэрэгцээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгавар:

Боловсролын:

    Хүүхдүүдийг объектууд нь тухайн хүний ​​бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүн гэдгийг ойлгуулах.

    Хүүхдүүдийг хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн объектууд байгалийн объектын дүр төрхөөр бүтээгдсэн болохыг ойлгоход нь чиглүүл.

    "Би хүсч байна", "Би хийх ёстой" гэсэн эдийн засгийн үзэл баримтлалын утгыг нэгтгэх, "Би хүсч байна" ба "Би хийх ёстой" гэсэн ялгааг ойлгох.

    "Хүний хэрэгцээ" гэсэн ойлголтын утгыг давтах, үндсэн хэрэгцээний нэр, түүнтэй холбоотой зүйлийг нэгтгэх, асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, хариултыг нь маргах, толь бичгийг идэвхжүүлэх талаар үргэлжлүүлэн заах; хүн хүссэн бүх зүйлээ авч чадахгүй гэдгийг ойлгох;

    Хүний амьдралд усны ач холбогдлын талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг төлөвшүүлэх. Усны шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах. Усыг хэмнэж, хэмнэж сур.

Хөгжиж байна:

    Анхаарал, логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой ярианы хөгжлийг дэмжих; харилцааны ур чадвар, нийгмийн чадамжийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Боловсролын:

    ёс суртахууны чанарыг сургахад хувь нэмэр оруулах;

    хүүхдүүдэд байгалийн ертөнцийг судлах, ажиглах хүслийг өдөөх.

Үзүүлэх материал.

    Хүүхдэд зориулсан "Хүний гараар бүтээгдсэн ертөнц" илтгэл.

Тараах материал.

    Пиноккиогийн захидал; байгалийн болон хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн зургууд.

    Туршилтын хувьд: нэг удаагийн аяга, таваг, халбага, ус.

Тархины цус харвалт:

Залуус аа, та сайхан сэтгэлтэй байна уу? Би үүнийг улам бүр дээшлүүлэхийг санал болгож байна: бие биен рүүгээ инээмсэглэж, бяцхан хуруугаараа мэндчилье.

( Хаалга тогшиж байна.)

Хэн нэгэн хаалга тогшиж байна. Би очоод нээе.

Өө, шууданч бидэнд захидал авчирсан. Түүнийг Переславль-Залесский хот, st. Плещеевская, d / s "Thumbelina", "Колоколчик" бүлэг. Буцах хаягийн оронд таавар бичсэн бөгөөд үүнийг таах хэрэгтэй, эс тэгвээс бид энэ нь хэн болохыг олж мэдэхгүй, дугтуй нээхгүй болно.

Модон заваан явдал

Үлгэрээс тэр бидний амьдралд нэвтэрсэн.

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн дуртай зүйл,

Зоригтой, санааг зохион бүтээгч,

Пранкстер, хөгжилтэй нөхөр, луйварчин.

Нэрийг нь хэлээч?(хүүхдийн хариулт) ( слайд 1 )

(Багш Пиноккиогийн захидал, даалгаврыг агуулсан дугтуйг нээдэг.)

"Сайн байна уу эрхэм залуусаа! Мальвина надад маш их зүйлийг зааж өгсөн боловч гэрийн даалгавар өгөхөд маш хүнд даалгавар өгсөн: хүний ​​гараар бүтээгдсэн болон хүний ​​гараар бүтээгдээгүй ертөнцийн объектууд, тэдний хүний ​​амьдрал дахь ач холбогдлыг судлах. Мальвина надад хэд хэдэн даалгавар өгсөн бөгөөд үүнийг дуусгахгүйгээр энэ нарийн асуудлыг ойлгоход хэцүү байх болно. Залуус аа, надад туслаач! Баяртай. Пиноккио. "

Тийм ээ, Пиноккио биднээс хэцүү даалгавар асуусан. Гэхдээ бид ухарч дасаагүй байна. Пиноккиод тусалъя?(Хүүхдүүдийн хариулт.) Зөвхөн бид түүнд хариу захидал бичихгүй, түүнд имэйлээр фото сурвалжлага илгээх болно.

- Үүний тулд бид холын аялалд явах хэрэгтэй гэж бодож байна, учир нь зөвхөн зам дээр л та олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг харж чадна. Гэхдээ та анхааралтай бэлтгэх хэрэгтэй.

"Аялалд үүргэвчээ бэлдэх" дидактик тоглоом.

Залуус аа, ширээн дээр янз бүрийн объектын дүрс бүхий картууд байгаа бөгөөд тус бүрээс нэг зүйлийг сонгоорой. (Хүүхдүүд нэг үүргэвчийг сонгоод тавьдаг.)

"Зам дээр хамт авч явахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?" "

Замдаа бидэнтэй хамт юу авч явах вэ?

Хувцас юунд зориулагдсан бэ?

Зам дээр бидэнд өөр юу хэрэгтэй вэ?

Хоол хүнс (хоол хүнс) юунд зориулагдсан вэ?

Аяга таваг ямар зориулалттай вэ?

Залуус аа, хэрэв замд бороо орвол бид зам дээр юу авах ёстой вэ?

Залуус аа, зам урт, хөл чинь ядраад явахад хэцүү. Хөлөө тохь тухтай байлгахын тулд бид юу авч явах ёстой вэ?

Залуус аа, та яагаад эдгээр зүйлийг сонгосон юм бэ? Энэ нь зөв, учир нь хүний ​​гол хэрэгцээ бол хоол хүнс, ус, хувцас, гутал юм. Эдгээр бүх объектуудыг хүний ​​гараар бүтээсэн үү?

Залуус аа, зам дээр сандал, ор, сандал, ширээ авах нь үнэ цэнэтэй гэж та бодож байна уу?

Эсвэл та тавилгагүйгээр хийх боломжтой юу?

Залуус аа, танд дуу хураагуур, видео камер, цомог, зам дээрх будаг гэх мэт зүйлс хэрэгтэй юу гэж бодож байна?

Залуус аа, одоо бид зам дээр гарахад бэлэн байна!

Бид үүргэвчээ цуглуулсан бөгөөд одоо ямар замаар явах нь илүү тохиромжтой болохыг шийдэх хэрэгтэй. Та ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл мэддэг вэ? Хүн яагаад тээвэр зохион бүтээсэн бэ?

Хэрэв бид онгоцоор нисвэл бид дээрээс юу ч харахгүй. Хэрэв бид завиар явбал далайгаас өөр юу ч харахгүй. Удаан дугуй унах. Автобусаар явцгаая.(слайд 2) (Хүүхдүүд хоёр эгнээнд сууж байна)

Дидактик тоглоом "Хар, хариул".

Пиноккио бидэнд маш олон зураг илгээсэн, энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт). Яагаад энэ байгалийн ертөнц вэ?? (хүүхдийн хариулт) (слайд 3)

Тэгээд энэ юу вэ? (слайд 4) Бид яагаад энэ бүхнийг хүний ​​гараар бүтээсэн ертөнц гэж нэрлэдэг вэ?(хүүхдийн хариулт) (слайд 4)

Хүн өөрийгөө асар олон тооны янз бүрийн объектоор хүрээлсэн бөгөөд ихэнхийг нь оюун ухаан, өөрийн гараар бүтээжээ.Байгаль ч гэсэн бидний төлөө чадах бүхнээ хийсэн. Хүний гараар бүтээгдсэн ба хиймэл бус ертөнцийн объект бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ?

Асуулт:

Хүний бүх хүслийг юу гэж нэрлэдэг вэ?(Шаардлагатай).

Хэрэгтэй гэдэг нь юу гэсэн үг вэ, ямар үгнээс гаралтай вэ?(шаардлагатай)

Бүх хэрэгцээг ямар гурван бүлэгт хувааж болох вэ?

Хариултууд хүүхдүүд :

Зарим объектууд нь хүн төрөлхтний амьдралын хэрэгцээг хангахад тусалдаг (байшин, тавилга, аяга таваг, хувцас гэх мэт) Бусад нь баяр баясгалан, тайтгарал, гоо үзэсгэлэн, гоо зүйн таашаалын эх үүсвэр болдог (зураг, ном, гар урлал гэх мэт) Гурав дахь объектын туслахууд хүн ажилд хэрэгтэй (багаж, машин, гэр ахуйн эд зүйлс гэх мэт)

Бидэнд хөгжмийн зэмсэг яагаад хэрэгтэй вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Хөгжмийн завсарлага: хүүхдүүд "Оросын овоохой" дууг хөгжмийн зэмсгээр дуулж байна.

Залуус аа, хэрэв та нар бүгдээрээ ийм ажигч зантай хүн бол байгалийн объектын адил олон объект бүтээсэн болохыг та анзаарсан байх. Зургийг хараад хэн шиг харагдаж байгааг хэлээрэй.

Дидактик тоглоом "Энэ нь ямар харагдаж байна". Багш хүн бүтээсэн ертөнцийн объектыг дууддаг.

Галт тэрэг хэн шиг харагдаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт) (слайд 5-6)

Кран хэн шиг харагддаг вэ?? (слайд 7-8)

Шумбагч онгоц? (хүүхдийн хариулт)(слайд 9-10)

Кокерел танд юу сануулж байна вэ? шувуу? соно? (Хүүхдийн хариултууд) (Слайд 11, 12, 13, 14, 15, 16)

Бид асар олон төрлийн объектуудын дунд амьдардаг.

Бидэнд хамгийн түрүүнд юу хэрэгтэй вэ? (Үүнгүйгээр бид амьдарч чадахгүй).

Хэрхэн хэрэгцээгээ хуваалцах вэ? ("Би хүсч байна, хэрэгтэй").

Хүний амьдралд "Би хүсч байна" эсвэл "Би хийх ёстой" юу илүү чухал гэж та бодож байна вэ?

Автобуснаас буугаад "Би хүсч байна, шаардлагатай байна" тоглоомыг тоглоцгооё.

"Би хүсч байна, тэгэх ёстой" тоглоом. Дүрэм: Би объектын нэрийг хэлдэг, хэрэв танд хэрэгтэй бол гараа цээжиндээ дараарай, хэрэв та хүсвэл гараа дээш өргөх хэрэгтэй.

Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх. (Хивсэн дээр сууж байна)

Дараагийн зогсоол бол Загадкино өртөө юм.

Насанд хүрсэн хүн бүр ажилдаа явдаг.

Залуус аа, надад хэлээрэй, хүн яагаад ажиллах шаардлагатай байна вэ?

Түүнд яагаад мөнгө хэрэгтэй байна вэ?

(Таны бүх хэрэгцээг хангахын тулд).

Нөхцөл байдал 1.

Материал: үнэт эдлэл, бугуйн цаг, гар утас, бичгийн машин.

Аав, ээж, охин, хүү хоёр нэг гэр бүлд амьдардаг. Аав, ээж ажилладаг, охин нь оюутан, хүү нь сургуулийн сурагч. Тэд гэр бүлийнхээ орлогыг тооцоолж, хүн бүрийн хүссэн зүйлийг худалдаж авав: ээжид үнэт эдлэл, аавд зориулсан бугуйн цаг, охинд гар утас, хүүд аквариумын загас. Бүх мөнгөө зарцуулсан. Тэд зөв зүйл хийсэн үү?(Хүүхдүүдийн хариулт.)

Нөхцөл байдал 2.

Материал: мөнгөн дэвсгэрт, дизайнер.

Ах, эгч нар Тоглоомын дэлгүүрт очиж эцэг эхийнхээ өгсөн мөнгөөр ​​тохирох үнээр барилгын иж бүрдэл худалдаж авав. Гэхдээ барааны үнийн шошго байгаагүй. Тэд юу хийх ёстой вэ?(Хүүхдүүдийн хариулт)

Дараагийн станц бол "Туршилтын" юм.

Хэрэв бидний гар лавтай бол

Хэрэв толбо хамар дээр суусан бол

Тэгвэл бидний анхны найз хэн бэ?

Нүүр, гарныхаа шороог зайлуулах уу?

Ээжгүйгээр амьдарч чадахгүй зүйл

Хоол хийхгүй, угаахгүй байна уу?

Үүнгүйгээр бид танд шууд хэлэх болно

Эр хүн үхэх ёстой юу?

Тэнгэрээс бороо орох гэж

Тиймээс талхны чих ургадаг

Усан онгоцнууд далайд гарахын тулд

Тиймээс вазелиныг чанаж болгосон,

Тиймээс ямар ч асуудал гарахгүй -

Бид ... (ус) -гүйгээр амьдарч чадахгүй.

Ус бол хүний ​​гол хэрэгцээ юм. Тэр усгүйгээр хийж чадахгүй.

Одоо бид тантай хамт лабораторид байгаа бөгөөд бид усаар жижиг туршилт хийх болно.

Голын тухай бяцхан түүхийг сонсоод надад энэ түүхийг дуусгахад тусална уу.

"Нэгэн цагт нэг гол байсан. Энэ голын ус нь: (мөн энэ юу байсан бэ)

Туршлага:

Шилэн аяганд халбага хийнэ. Та харж байна уу? Яагаад? Ус ямар өнгөтэй вэ? (Ил тод).

Ус үнэртэй юу?

Түүний амт юу вэ?

Шилэн усыг шил рүү шилжүүлэх. (Энэ нь цутгадаг, үүнийг ямар ч аяганд цутгаж болно. Ус урсаж, бувтнах, цагираг).

Ус ямар хэлбэртэй байж болох вэ?

Голын ус цэвэр, тунгалаг, амтгүй, үнэргүй байв. Та ууж болно. Гэвч хүмүүс ус хэмнэхээ больсон. Тэд голын эрэг дээр том үйлдвэр барьжээ. Хоолойноос гол руу тэд янз бүрийн хортой, хортой хог хаяж эхлэв. Тэд машин угааж, хог хаяж эхлэв. Тэгээд голын ус бохирдож, эвгүй үнэртсэн. Тэгээд тэр хүн энэ усыг яаж уух вэ гэж гайхаж байсан уу? Тэгээд би шийдсэн ...

Тэр хүн юу гэж шийдсэн бэ?

Усны цэвэр байдлыг хамгаалах, бохирдуулахгүй байх, гол руу хог хаяхгүй байх, машин, унадаг дугуй угаахгүй байх шаардлагатай. Эцсийн эцэст ус бол манай улсын баялаг, хүн, амьтан, ургамлын эрүүл мэндийн баталгаа юм. Голыг шорооноос цэвэрлэхийн тулд нэг хүн ус цэвэрлэх станц барьсан - ус нь шүүлтүүрээр дамждаг - тусгай зориулалтын төхөөрөмж, цэвэр ус дахин манай гэрт орж ирж эхлэв.

Бохир ус хэнд хэрэгтэй вэ?

Цэвэр ус хэнд хэрэгтэй вэ? (Бүх амьд биетүүд: хүн, амьтан, ургамалд цэвэр сайн ус хэрэгтэй. Тиймээс усыг бохирдлоос хамгаалж, хэмнэлттэй ашиглах хэрэгтэй, дэмий битгий асгаж, цоргыг хаагаарай).

Залуус аа, бидний аялал дуусах гэж байна. Та аялах дуртай байсан уу? Та өнөөдөр манай аяллын талаар эцэг эхдээ юу хэлэх вэ? Хүний бүтээсэн ертөнцийг бүх зүйл хүний ​​гараар бүтээгдсэн учраас ингэж нэрлэдэг. Хүний эргэн тойронд хичнээн сонирхолтой, хэрэгтэй олон зүйлийг хийсэн бэ! Хүн өөрийнхөө амьдралыг хөнгөвчилж, илүү сайн болгодог бүх зүйлийг гараараа бүтээдэг. Хооллох, хувцаслах, унтах, өөртөө анхаарал тавих, ажил хийх, амрах, сурахад эд зүйлс хэрэгтэй. Талархаж байна залуусаа!

Слайд 2

Холбогдох байдал

Одоогийн байдлаар хүмүүс ямар гайхалтай, ер бусын объект байж болохыг огт боддоггүй.

Слайд 3

Даалгавар

хүүхдүүдийг ер бусын биетүүдтэй танилцуулах, шинэ зүйлийг олж мэдэх хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх

Слайд 4

"Нимгэн" батерейнууд Нэрт загвар зохион бүтээгч МакФунамизу нь батерейны хөгжилд хувь нэмэр оруулсан. Тэрээр HungryBatteries хэмээх ойлголтыг бий болгосон. Энэхүү үзэл баримтлал нь батерейг бий болгох гэсэн утгатай бөгөөд гадаад төрхөөр нь цэнэглэх түвшинг нь шууд тодорхойлох боломжтой болно. "Зузаан" батерей нь эрчим хүчээр дүүрэн боловч "нимгэн" батерейг цэнэглэх ёстой

Слайд 5

Хамгийн ухаантай хүмүүст зориулсан цаг !! - Авга ах, нагац ах, цаг хэд болж байгааг надад хэлээрэй! - Таван минутын дараа 1728 оны гуравдугаар зэргийн үндэс, хүү. - ………………… .. энэ юу байсан бэ?

Слайд 6

Органик цаг Дэлхий, ус, цагны ургамал нь бага хэмжээний цахилгаан цэнэг үйлдвэрлэдэг бөгөөд энэ нь цагийг үүрд ажиллуулахад хангалттай юм.

Слайд 7

Зугтах сэрүүлэг нь өглөө орноосоо босоход хүндрэлтэй хүмүүст тохиромжтой төхөөрөмж юм. Энэхүү дэггүй сэрүүлгийн ажиллах механизм нь дараах байдалтай байна: та үүнийг орны дэргэдэх ширээн дээр тавьж, сэрэх цагийг тохируулна. Таныг Морфейгийн хаант улсад байх үед энэхүү гайхамшигт сэрүүлэг нь шөнийн тавиураас мултарч, дур зоргоороо явж, танаас нуугддаг.

Слайд 8

Хүүхэлдэй бол таны ярилцагчийн мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг дамжуулж чаддаг Японы гар утас юм! Утасны загварыг робот техникийн инженер Такаши Минато Осака Их Сургуульд (Япон) ажилладаг галзуу эрдэмтэн-технологичдын багийн тусламжтайгаар боловсруулжээ. Энэхүү хамтын ажиллагааны үр дүн нь дэлхийн хамгийн аймшигтай гар утсыг хүний ​​арьстай төстэй материалаар хийсэн бяцхан хүний ​​дүрээр бүтээжээ.

Слайд 9

Ийм төхөөрөмжийг бүтээснээр япончууд утсаар ярьж буй хүмүүст ярилцагч нь хажууд нь байгааг мэдрэхэд нь туслахыг хүссэн юм. Хөгжүүлэгчид энэхүү утасны хэлбэр нь ярилцагчийг бүрэн байлцуулах нөлөөг бий болгоно гэж мэдэгджээ.

Слайд 10

Хэрэв та хүүхэлдэйний аймшигтай дүр төрхийг мартсан бол зогсолтын горимд ердийн утаснаас ялгаагүй байх болно, гэхдээ энэ "мангас" -ыг гартаа авмагц энэ нь шууд утгаараа болно. Силикон суурь нь 36.6 С хүртэл дулаарч, яг амьд хүний ​​арьс шиг санагдах болно. Хөгжүүлэгчдийн үзэж байгаагаар энэхүү ер бусын функц нь дуудлага хийж буй хүнд шугамын нөгөө үзүүрт байгаа хүнийг бүрэн дүүрэн мэдрэхэд туслах ёстой. Эцсийн хувилбарт, бусад зүйлсийн дотор, энэ зүйл нь таны ярилцагчийн дууны өнгөний хариуд эргэлдэх ёстой.

Слайд 11

Шүдний чигчлүүрээс хийсэн урлагийн бүтээлүүд !! Энгийн шүдний оо хагалаад хоёр хийхээс өөр юу хийж чадахаа бодож үзээрэй? Би энд байна, тиймээс би эдгээр хувийн арчилгааны эд зүйлсээр жинхэнэ урлагийн бүтээл туурвидаг Стивен Бэкмэнд хүндэтгэл үзүүлэх ёстой.

Слайд 12

Нохойн шүхэр !! Дөрвөн хөлтэй гэрийн тэжээвэр амьтнаа ямар ч цаг агаарт ханиад хүрч, өвдөх вий гэж айхгүйгээр зугаалах боломжийг танд олгоно. Гадаа цаг агаар муу байхад ихэнх ноход хамраа дулаахан орон сууцанд нуухыг илүүд үздэг. Гэхдээ заримдаа муу цаг агаар удаан хугацаанд тогтдог тул та амьтадтай тогтмол алхах хэрэгтэй болдог

Слайд 13

JunjieZhang -аас гутал, шүхэр хийх зориулалттай тавиур Та өвлийн зугаалгаар ирэхдээ коридорт хичнээн их ус үлдээсэнээ санаж байна уу?

Слайд 14

Итгэх үү, итгэхгүй байна уу, энэ бол үнэхээр радио юм! Энэхүү төхөөрөмжийг бүтээгчид бүх төрлийн товчлуур, унтраалгыг орхихоор шийджээ. Энэ төхөөрөмжид бүх радио тохиргоог чулуу ашиглан хийдэг. ...

Слайд 16

41 метр бол Гиннесийн номонд бичигдсэн дэлхийн хамгийн өндөр усны гулсалтын өндөр юм. Энэхүү сонирхлыг "Инсано" гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь Бразилд, Форталеза хотод, BeachPark усан паркад байрладаг. Энэхүү слайдыг 25 жилийн өмнө 1989 онд бүтээсэн.

Слайд 17

Энэ сонирхол татахуйц хязгаарлалт маш бага байдаг - та 140 см -ээс дээш байх ёстой.Эсрэг заалт бол зүрхний өвчин, таргалалт юм. Жирэмсэн эмэгтэйчүүдэд Insano -той хамт нисэхийг зөвлөдөггүй.

Слайд 18

Омскийн 57 настай оршин суугч Анатолий Коненко ах Станиславтайгаа хамт загас барих хамгийн жижиг аквариумыг бүтээжээ. Гиннесийн амжилтын номонд 14 мм -ийн гүн, 24 мм -ийн өргөн, 30 мм -ийн урттай савны тухай рекорд гарчээ. Дэлхийн хамгийн жижиг аквариум ердөө 10 мл эзэлхүүнтэй бөгөөд энэ нь хоёр цайны халбага ус юм.

Слайд 19

21 -р зууны тэрэг

  • Слайд 20

    Энгийн хажуугийн дугуйнаас гурван дугуйтай ган хүрээ, мотоциклийн мотор суурилуулсан байна. Яг л тэргэнцэр нь 80 км / цагийн хурдтай харагдаж байна. Хэдийгээр бүтээгч дөнгөж төрсөн хүүхдээ энэхүү гайхамшигт мангасанд унаж зүрхлээгүй ч жинхэнэ хүүхэлдэйгээ тавьж, "үзэгчдийг" айлгахын тулд хүүхэлдэйгээ авч явдаг. .

    Слайд 21

    Слайд 22

    Рубикийн шоо

    Рубикийн шоо нь нийт борлуулалтаараа тоглоомуудын дунд тэргүүлэгч гэж үздэг: анхны болон янз бүрийн аналог бүхий 350 сая орчим рубик шоо дэлхий даяар зарагдсан байна. Сонирхолтой баримт: хэрэв та тэдгээрийг дараалан байрлуулбал тэд дэлхийн туйлаас бараг туйл хүртэл сунах болно.

    Краснодар мужийн Хөдөлмөр, нийгмийн хөгжлийн яам

    Нийгмийн үйлчилгээний төрийн сангийн байгууллага

    Краснодар мужийн "Еиск нийгмийн нөхөн сэргээх төв

    Насанд хүрээгүй хүүхдүүдэд зориулсан хөгжил "

    Хураангуй Ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Гадаад ертөнцтэй танилцах" танин мэдэхүйн хөгжлийн OOD (5-7 настай)сэдвээр: "Сонирхолтой, гайхалтай эд зүйлс»

    Сурган хүмүүжүүлэгч Редко Е.В.

    2018 оны 11 -р сар.

    Ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Гадаад ертөнцтэй танилцах" танин мэдэхүйн хөгжилд зориулсан OOD-ийн тойм (5-7 настай)Сэдэв: "Сонирхолтой, гайхалтай эд зүйлс»

    Зорилт: хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, экологийн ухамсарыг бий болгох.

    Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх:танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

    Даалгавар:

    Боловсролын:

    Хүний гараар бүтээгдсэн, байгалийн ертөнцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

    Хүний гараар бүтээгдсэн ертөнцийн объектууд нь байгалийн объектуудын адил бүтээгдсэн болохыг хүүхдүүдэд ойлгуулах.

    Хөгжиж байна:

    Бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөлөл, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

    Боловсролын:

    Байгалийн ертөнцийг судлах, ажиглахыг хүүхдүүдэд уриал.

    Үзүүлэх материал.Нисдэг тэрэг, хараацай зэргийг дүрсэлсэн зургууд; Дунногийн захидал, мнемоник хүснэгт, компьютерийн танилцуулга.

    Тараах материал.Байгалийн болон хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийг дүрсэлсэн зургууд (хүүхэд бүрт хоёр зураг). Хоёр хэсгээс бүрдсэн картууд: нэг тал нь хүний ​​бүтээсэн зүйлийг дүрсэлсэн байдаг (жишээлбэл нисдэг тэрэг, мөөгөнцөр, компьютерийн хулгана, сойз, онгоц, бөмбөг, бахө, галт тэрэг гэх мэт), нөгөө тал нь карт хоосон байна.

    Арга, техник: гэнэтийн мөч, оньсого таах, объектын зургийг шалгах, шүлгийн хэсгийг унших, хүүхдүүдэд асуулт асуух, танилцуулга, тоглоом, хүүхдүүдийн практик үйлдлийг үзүүлэх.Урьдчилсан ажил:"Амьд ба амьгүй байгаль", "Байгаль ба хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнц", "Хүнсний ногооны үлгэр", "Данно" хүүхэлдэйн кино, "Амьд - амьгүй", "Байгалийн - хүний ​​гараар", " Бодож, хариулна уу ", уран зохиол унших:" Миний баавгай "(З. Александрова)," Хулгайлсан нар "(К. Чуковский)," Авга тээшийг шалгасан эмэгтэй ... "(С. Маршак)," Хүнсний ногоо "(С. Михалков), "Хөдөөний дуу", "Намар" (А. Плещеев), "Энэ ном чиний тухай биш гэж үү?" (М. Романов).

    Тархины цус харвалт

    I. Оршил хэсэг

    Багш Дунногоос авсан захидлынхаа талаар хүүхдүүдэд мэдэгдэв.

    Залуус аа, өнөөдөр бидэнд захидал ирлээ. (Дугтуй харуулж байна.)Захидал нээхийн тулд та энэ оньсогыг хэнээс олж мэдэх хэрэгтэй.

    Тэр өөртөө итгэлтэй, хөгжилтэй тэнэг,

    Мөн угаасаа тэр худалч, их зантай,

    Алив, эртхэн тааварлаарай

    Намхан эрийг нэрээр нь мэддэг ...(Мэдэхгүй).

    Зөв, захидлыг Данно илгээсэн. Өө, энэ мэдэхгүй байна! Тэр үргэлж урьдын адил бүх зүйлийг андуурч, биднээс түүнд туслахыг хүсдэг. Үүний тулд бид энэ дугтуйнд байгаа даалгавруудыг гүйцэтгэж, хариултыг Дунно руу бичих хэрэгтэй. Оролдоод үзье? Данно -д тусалъя?

    II. Гол хэсэг

    1. Дидактик үгийн тоглоом "Байгалийн - хүний ​​гараар"

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний эргэн тойрон дахь объектууд юу болохыг санацгаая? (Байгалийн болон хүний ​​гараар хийсэн). Байгалийн гэж юу гэсэн үг вэ? (Эдгээр зүйлсийг байгаль өөрөө бүтээдэг). Гар хийцийн объект гэж юу вэ? (Хүний гараар хийсэн эд зүйлс). Сайн байна, бүх зүйл зөв байна. Одоо "Байгалийн-Хүний гараар" нэртэй тоглоом тоглоцгооё: хэрэв би хүний ​​гараар бүтээгдсэн зүйлийн нэрийг нэрлэвэл чи надад гараа л харуул; хэрэв би байгалийн гаралтай зүйлийг илэрхийлсэн үгийг нэрлэвэл та гараа алгад.

    2. "Зургийг өргөжүүлэх" дидактик тоглоом (Даалгавар 1)

    Багш хүүхдүүдэд зургуудаа тарааж өгдөг (хүүхэд бүрт 2 зураг): Залуус аа, та бүгд гартаа хоёр бүлэгт хуваагдах ёстой зургуудтай: бид байгалийн гаралтай объект бүхий зургийг ногоон цаасан хуудсан дээр байрлуулах болно. болон гар хийцийн зүйл бүхий зургууд - үзэгний тэмдэг бүхий улаан цаасан хуудсан дээр.

    3. Дидактик тоглоом "Хосолсон объектыг үзүүлэх, нэрлэх" (Даалгавар 2)Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та эхний даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн. Тэгээд одоо - Дунногийн дараагийн даалгавар. Би өөртөө зориулж байгалийн ертөнцийн объектуудтай зураг авч, хүний ​​гараар бүтээгдсэн зүйлсийн зургийг танд тараах болно. Тэднийг анхааралтай ажигла. Би байгалийн ертөнцийн сэдвийг дуудах болно. Хүний бүтээсэн ертөнцийн объекттой маш төстэй, өөрөөр хэлбэл миний нэрлэсэн зүйлтэй хослуулсан хүн өөрийн дүрс бүхий зургийг босгож, энэ объектод нэр өгөх болно. Гэрээ? Эхлэх.

    4. "Зургийг харьцуулах" дасгал хийх (Даалгавар 3)Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв байна, сайн байна.(Самбар дээр "залгих", "нисэх онгоц" гэсэн зургуудыг тавьдаг. Хүүхдүүд шувуу, онгоцны эд зүйлсийг харьцуулж үздэг.) Энэ зураг дээр юу харагдаж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Эдгээр объектууд хоорондоо ямар төстэй вэ? Анхааралтай ажигла: шувуу ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Онгоц уу? Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (Залгих болон нисэх онгоц хоёулаа далавч, хамар, сүүлтэй; тэд хоёулаа нисч чаддаг.) ​​Тэд ямар ялгаатай вэ? (Залгих нь зэрлэг ан амьтдын объект, онгоц бол хүний ​​гараар бүтээгдсэн зүйл юм.)

    5. "Нэмэлт зүйлийг нэрлэх" тоглоомСурган хүмүүжүүлэгч. Энд бас нэг даалгавар байна: одоо би шүлгүүдийн хэсгүүдийг уншиж, зургуудыг үзүүлэх болно, та анхааралтай сонсож, хараад дараа нь энэ карт дээрх үл хамаарах зүйлийг нэрлээрэй, өөрөөр хэлбэл энэ бүлэгт хамаарахгүй. хүн бүрийн харьяалагддаг объектууд амардаг. Анхааралтай сонсох:

    ... “Эдгээр нь тахиа, эдгээр нь нугас, лангууны ойролцоох хар бөмбөг юм ". (З. Александрова) Карт дээрх ямар үг, объект илүүдэх вэ? (Нэмэлт зүйл бол нохойн байшин, учир нь энэ бол хүний ​​гараар хийсэн зүйл бөгөөд тахиа, нугас, нохой бол байгалийн ертөнцийн объект юм.)

    "Нар тэнгэр дээгүүр, үүлний цаана алхав гүйсэн. Би харлаа ainka цонхны дэргэд , харанхуй болжээ. "(К. Чуковский) (Нэмэлт цонх бол хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн объект бөгөөд нар, тэнгэр, үүл, хөгжилтэй зүйл бол байгалийн объект юм.)

    "Хатагтай ачаагаа шалгаж үзэв:буйдан, чемодан, цүнх, зураг, сагс, картонбас бяцхан нохой. " (С. Маршак)

    "Өвс ногоон болж, нар гэрэлтэж, халхавчтай хавартай хараацай бидэн рүү нисдэг. " (А. Плещеев)

    ... "Би өмнө нь зурах болнобайшин, үүдний танхим, хашаа, явган хүний ​​зам, зам дээр - муур. " (М. Романов)

    "Уйтгартай зураг -Үүл эцэс төгсгөлгүй, бороо орж, үүдний дэргэд шалбааг асгарч байна. " (А. Плещеев)

    Залуус аа, шүлэгт жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ? (Намар.) Тийм ээ, үнэхээр намар. Бид одоо жилийн аль цагийг санаж байна, одоо намар цаг агаар ямар байдгийг харуулъя.

    6. Физминутка "Намар"

    Үүл тэнгэрийг хаажээ.

    Хүчтэй бороо дусалж эхлэв -

    Хаа сайгүй тараана

    Зам дээрх шороо, шалбааг ...

    Хөлөө дээш өргөгтүн!

    Одоо суудалдаа суу, бид хичээлээ үргэлжлүүлнэ.

    7. "Гайхамшигтай объектууд" танилцуулгыг үзүүлэх

    Слайд 1 ... Гайхамшигтай эд зүйлс

    Слайд 2. Байгалийн ертөнц

    Слайд 3. Хүн ертөнцийг бүтээсэн

    Слайд 4 ... "Сонирхолтой, гайхалтай объектууд" өгүүллэг

    Бид объект гэж юу болохыг санаж, хоорондоо гайхмаар төстэй маш сонирхолтой зүйл, байгалийн объектууд байдгийг олж мэдэв. Тэд яагаад ийм төстэй байдгийг та мэдэх үү? Нэгэн цагт хүний ​​гараар хийсэн объект огт байгаагүй, хүмүүс үүнийг хэрхэн яаж хийхээ хараахан мэддэггүй байв. Удаан хугацааны турш тэд байгалийн объектыг сайтар ажиглаж, эдгээр ажиглалтын үр дүнд шаардлагатай олон зүйлийг хэрхэн бүтээх талаар сурч мэдсэн. Жишээлбэл, шувуудын нислэгийг ажиглаж байхдаа хүн тэнгэрт шувуу шиг нисэхийг мөрөөддөг байсан бөгөөд онгоц зохион бүтээжээ. Хараач, тэд хоорондоо их төстэй юм уу?

    Слайд 5. Тоглоом "Энэ юу вэ?"

    Дэлгэц дээр гараар хийсэн объектууд гарч ирэв. Байгалийн ертөнцийн ямар объектуудыг хараад хүн бүтээсэн гэж бодож, надад хэлээч? Тэд ямархуу харагдах вэ? (Гэрэл бол нар.)

    Слайд 6. Хүүхэлдэй - охин

    Слайд 7 ... Дээврийн мөөгөнцөр - мөөг

    Слайд 8. Бөмбөг - улбар шар

    Слайд 9 ... Машин - матар; тоос сорогч - заан

    Слайд 10. Хос олох

    Хараарай, дэлгэц дээр 3 байгалийн дүрс, 3 хүний ​​гараар хийсэн зураг байна. Та тэдгээрийн аль нь хосыг нэрлэх ёстой, өөрөөр хэлбэл тэд хоорондоо төстэй юм. (Шумбагч онгоц бол загас, тогоруу бол анааш, шүхэр бол одой үр юм).

    Слайд 11. Онгоц - шувууд, завь - нугас, галт тэрэг - катерпиллар (Хариултуудын зөв эсэхийг сумаар шалгана).

    Слайд 12. Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

    Эдгээр нь сайн хүмүүс, тэд бүх зүйлийг зөв нэрлэсэн. Одоо Дунногоос дараагийн даалгаварт шилжье.

    8. Дидактик тоглоом "Зураг сонгох" Даалгавар 4.

    Хүүхдүүдэд хоёр хэсгээс бүрдсэн карт өгдөг: нэг тал нь хүний ​​бүтээсэн зүйлийг дүрсэлсэн, нөгөө тал нь хоосон байдаг. Хүүхэд нөгөө талаас дүрсэлсэн зүйлийг бүтээсэнтэй адил байгалийн биетэй зургийг аваад хоосон торонд хийх ёстой.

    III. Эцсийн хэсэг

    9. Дүгнэж хэлэхэд

    Хүүхдүүд, багш нар Дуннод захидал бичдэг бөгөөд түүний даалгавар маш сонирхолтой бөгөөд залуус үүнийг дуусгасан гэж хэлдэг. Тэд Дуннод талархаж, түүнийг зочлохыг урьж байна.

    Бид Дуннод хариу бичих ёстой. Бид түүнд юу бичих вэ? Би ингэж эхлэхийг санал болгож байна: "Эрхэм Дунно! ... Таны даалгавар бидэнд таалагдсан, маш сонирхолтой, бид урам зоригтойгоор биелүүлсэн. Маш их баярлалаа. Бидэн дээр ирээрэй, бид тантай уулзахдаа маш их баяртай байх болно. Баяртай".

    Өнөөдөр бид ямар сэдвээр ярилцсан бэ? Тэд яагаад ийм сонирхолтой, яагаад гайхалтай байдаг вэ? Залуус аа, хэн бидэнд захидал илгээсэн бэ?

    Бид Дунногийн бүх даалгаврыг биелүүлж чадсан уу?

    Та даалгавраа биелүүлэх дуртай байсан уу?

    Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?




  • Төслийг дэмжээрэй - линкийг хуваалцаарай, баярлалаа!
    Бас уншаарай
    Сүйт бүсгүйн гартер: энэ талаар мэдэх шаардлагатай бүх зүйл Сүйт бүсгүйн гартер: энэ талаар мэдэх шаардлагатай бүх зүйл Хуриманд сүйт бүсгүйн оновчтой даашинзыг сонгох нь сүйт бүсгүйд зориулсан үдшийн даашинз Хуриманд сүйт бүсгүйн оновчтой даашинзыг сонгох нь сүйт бүсгүйд зориулсан үдшийн даашинз Бакалаврын дагалдах хэрэгсэл: юу, хэрхэн сонгох вэ? Бакалаврын дагалдах хэрэгсэл: юу, хэрхэн сонгох вэ?