Пляцковскийн нөхөрлөлийн хичээлийг онлайнаар уншина уу. "М.С.

Хүүхдэд зориулсан antipyretics эмийг хүүхдийн эмчийн зааж өгсөн байдаг. Гэхдээ халуурах үед хүүхдэд яаралтай эм өгөх шаардлагатай байдаг. Дараа нь эцэг эхчүүд хариуцлага хүлээж, халуурах эм хэрэглэдэг. Нярай хүүхдэд юу өгөхийг зөвшөөрдөг вэ? Ахмад насны хүүхдүүдийн температурыг хэрхэн бууруулах вэ? Хамгийн аюулгүй эм гэж юу вэ?

Вера Ворончихина
Уран зохиол унших боловсролын үйл ажиллагаа. М.Пляцковскийн "Нөхөрлөлийн сургамж" өгүүллэгийг уншиж байна.

Боловсролын нэгдмэл байдал талбай: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", « Уран зохиол унших» , "Хөгжим", "Биеийн тамирын боловсрол", « Уран сайхны бүтээл» .

Цэцэрлэгийн төрөл үйл ажиллагаа: хөгжилтэй, бүтээлч, харилцааны, танин мэдэхүйн судалгаа, ойлголт уран зохиол.

Зорилго: М. -ийн бүтээлтэй танилцах. Пляцковский; үйлдлийг үнэлэхийг заах утга зохиолёс суртахууны үүднээс баатрууд; нүүрний хувирлын тусламжтайгаар илэрхийлэлтэй дүрсийг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх; хөнгөн даралтаар энгийн харандаагаар объектын контур зурах ур чадварыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн: төрлүүдийг ялгаж үздэг уран зохиолын бүтээлүүд; агуулгыг дахин хэлдэг түүх; сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлдэг уран зохиолын ажилбаатруудыг өрөвддөг түүх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: М. -ийн хөрөг зураг Пляцковский, бор шувууны зураг, бор шувууны маск, харандаа, цаасан дээрх даалгавар, дуу "Инээмсэглэл", Бичлэгийн тоглуулагч.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Бидний чих дээд талд байна

Нүд том нээгдэнэ

Бид сонсдог, санаж байна

Нэг минут ч биш, дэмий зүйл ч биш.

Өнөөдөр зочид манайд ирлээ, тэдэнтэй мэндчилье (Сайн уу).

Тааврыг таавал та өөр хэн бидний зочин болохыг олж мэдэх болно.

Жаалхүү

Саарал армян хэл дээр

Хашаан дундуур зугтаж,

Тэр үйрмэг цуглуулдаг.

Энэ бол бор шувуу гэдгийг та яаж мэдсэн бэ?

Армян гэж юу вэ? (Армичишко бол армиакийн гадуур хувцас, барзгар, ноосон даавуугаар хийсэн кафтан)

Миний араас цэвэрхэн хэллэгийг аажуухан, шивнэн давтан хэлээрэй (бор шувууг айлгахгүйн тулд).

Цоцаца - шувуу, гинж, өндөг, хонь.

Ло-лы-ла-хүйтэн, мөсөн бүрхүүл, мөс, хад.

Po-py-pa-хөвсгөр, хөвсгөр, хөл.

Том, аяга таваг, шарсан талх, алхах.

Намуу, танк, тэмдэг, костюм, товч.

Сонсооч, бүү нис, бүү яв,

Бүжиглэх, усанд сэлэх, дээрэлхэх.

2. М -ийн бүтээлийг уншиж байна. Пляцковский« Нөхөрлөлийн хичээл» .

(М. -ийн хөргийг үзүүлж байна. Пляцковский.)

Михаил Спартакович Пляцковский- алдартай дуу зохиогч. Яруу найрагч хүүхдүүдэд зориулсан "Инээмсэглээрэй" олон дуу бичсэн, мөн үлгэр, зохиол бичсэн түүхүүд.

Шинжилгээ асуултын талаархи түүх:

1. Гол дүрүүдийг нэрлэ түүх? (Дэгдээхэй ба Чирик)

2. Эмээгийнхээ багцыг хэн авсан бэ? (Дэгдээхэй)

3. Эмээ чинь юу илгээсэн бэ? (Шар будаа)

4. Дэгдээхэй шар будаагаар юу хийсэн бэ? ( "Хэрэв би шар будаа тарааж өгвөл надад өөр юу ч үлдэхгүй"- тэр бодлоо. Тиймээс би бүх үр тариа ганцаараа идсэн)

5. Чи Чирикагийн талаар юу хэлэх вэ? Тэр юу вэ? (Чирик үрийг олж, цүнхэндээ цэвэрхэн цуглуулж, найз Чик рүүгээ нисэв. Эелдэг, халамжтай.)

6. Дэгдээхэй ямар бодолтой байна түүх? Яагаад? (Ичгүүр)

7. Ичиж зовдог хүн ямар харагддаг вэ? (хүүхдүүд харуулсан, толгой эргэсэн, нүд нь доошоо харсан)

8. Чик алдаагаа ойлгосон гэж та бодож байна уу?

9. Яагаад Энэ түүхийг нөхөрлөлийн сургамж гэж нэрлэдэг?

10. Энэ юуны тухай вэ түүх?

11. Чика, Чирик нарыг найзууд гэж нэрлэж болох уу?

12. Юу ойлгомжгүйуулзсан үгс түүх? (шар будаа бол үр тариа, боодол бол багц хэлбэрээр илгээгддэг зүйл, хичээл- хичээл эсвэл гэрийн даалгавар эсвэл хэрэв хүн ямар нэгэн зүйл сурсан бол тэр бас хүлээн авсан хичээл, түүх- ямар нэг зүйлийн тухай эсвэл хэн нэгний тухай ярьдаг жижиг бүтээл, бид шинэ зүйл сурдаг.

13. Нэр нь юу вэ түүхбидний уншсан зүйл?

3. Биеийн тамирын боловсрол "Бор шувуу"

Залуус аа, одоо бид тоглох болно.

Та бор шувууны талаар юу мэддэг вэ?

Тэд юу хийж чадах вэ? (үсрэх, цохих, жиргэх, нисэх, цохиулах)

1, 2, 3 чи бас бор шувуу, би бол бор шувууны эх.

Бор шувуу ээж өөрийгөө дууддаг хүүхдүүд:

Миний бяцхан бор шувуу над дээр ирээрэй, хурдан нисээрэй!

Өнөөдөр бид тантай хамт нисэхийг сурч байна!

Үүний оронд босож, эхэлцгээе!

Дугуйлан барих, гарны өвөрмөц хөдөлгөөнөөр алхах - "далавчаа цохих" (Эх бор шувуу хөдөлгөөнөө харуулж, хажуу тийшээ алхаж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бор шувууны ээж унтсан бөгөөд бор шувуунд энэ хэрэгтэй байна, тэд далавчаа дэлгэн, бүх чиглэлд нисэв. (дотогш орж байна сул) .

Бор шувуу сэрлээ:

дэгдээхэй-жиргэх, чик-жиргэх

Юун чимээ вэ! ямар уйлсан бэ!

Үүний оронд тойрог болоорой

Тэгээд дахин нисэхийг сур (тоглоом давтагдана).

Дөнгөж нэг минутын турш тайвширлаа

Мөн бор шувуу чин сэтгэлээсээ чимээ гаргав.

Би хатуу байхыг хичээх болно, одоо дуулгавартай бор шувуу ургуулахын тулд би чамайг харж байна!

1,2,3 бид дахин хүүхэд болсон.

4. Тоглоом "Цаасан дээр юу нуугдаж байна"

Бор шувуу залуусаас тусламж хүсдэг бөгөөд тэр хуудсан дээр зурсан зүйлийг хэрхэн яаж гаргаж чаддаг.

Үндсэн улаан цэгээс бүх цэгүүдийг нэг тасралтгүй шугамаар холбосноор та объектын тоймыг авах болно. Сэдвийн хэсгүүд, ямар харагдаж байгааг нарийвчлан гаргаж, зурж дуусгаарай. Тоймоос хэтрэхгүйгээр зургийг бөглөнө үү (сүүдэрлэх дүрмийг сануулаарай, ажлын өмнө хурууны гимнастик хий).

5. Тоглоом "Саналыг надад хэлээч".

Хүүхдүүдийн бүтээлийг шалгах... (Боломжтой хүүхдүүд ажилладаг: матрешка, чийдэн, цасан хүн, лийр гэх мэт.)

Санал боловсруулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Надад хоолны дуршил ихтэй лийр байна. Ваня яах вэ? (Хүүхдийн хариултыг сонсоорой)

Та лийрээр юу хийж чадах вэ? (идэх)

С.Махонины шүлгийг сонсоорой "Лийр"

Яагаад залуустай хуваалцах ёстой гэж? (Хэрэв чи хуваалцаж, тантай хуваалцаарайичихгүйн тулд найз нөхөдгүй үлдэхгүйн тулд хүн найз нөхөдгүй, уйтгартай, ганцаардмал амьдрах нь хэцүү байдаг.

Залуусыг бор шувууг лийрээр эмчлэхийг урь.

Бор шувуу, лийрэнд туслаарай! (ажлыг ширээн дээр тавь)

Мөн бид таныг найзтайгаа манай сайтад урьж байна, шувууны хоолны өрөөнд та шар будаа, үр, талхны үйрмэг олох болно.

Гаралт: Бор шувуу яаж харьцахаа ойлгосон найзууд: хуваалцах, хамт тоглох, гомдоохгүй, эс тэгвээс та найз нөхөдгүй үлдэх болно.

6. Дуу сонсох "Инээмсэглэл"М. Пляцковский

М. Пляцковский үлгэр бичжээ, үлгэр, бас дуу. Энэ дууг сонсъё "Инээмсэглэл"мөн зочдодоо яаж чадахаа харуул хамт бүжиглэх.

7. Тусгал.

Өнөөдөр бид юу хийж байв? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Танд юу таалагдсан бэ? Сэтгэл санаа чинь ямар байна?

Бор шувуу найзууд руугаа нисэв, бид залуус руу явах цаг болжээ.

"Нөхөрлөлийн хичээл" сэдвээр яриа хөгжүүлэх хичээл.

Даалгавар ... Хүүхдүүдийг насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ аман харилцаанд орох, ерөнхий яриа хэлэлцүүлэгт оролцох, мөн учир шалтгааныг тайлбарлахад уриал.

Богино текстийг дахин ярихыг хүүхдүүдэд заах; тухайн үгэнд яг тохирсон эпитетүүдийг сонгоно уу.

Фонемик сонсгол, ярианы анхаарал, дикц, ярианы интонациональ илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

В.Шаинскийн "Хэрэв та найзтайгаа гадуур явсан бол" дууг тоглодог

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ дуу юуны тухай вэ? (нөхөрлөлийн тухай)

Өнөөдөр бидний яриа бол нөхөрлөл, найз нөхдийн тухай юм.

Нөхөрлөлийн тухай олон зүйр цэцэн үг байдаг. Тэдний нэгийг сонсоорой: "Найз нөхөрлөл, ах дүүс бол аливаа баялагаас илүү үнэ цэнэтэй юм."

Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

"Найз нь гай зовлонд танигддаг" гэсэн энэ зүйр цэцэн үг ямар утгатай вэ? (Хүүхдүүдийн хэлсэн үг)

Найз нь гай зовлонд танигдсан ийм тохиолдол таны амьдралд тохиолдож байсан уу?

Шинэ материал сурч байна.

Өнөөдөр бид М.Пляцковскийн "Нөхөрлөлийн сургамж" өгүүллэгийг унших болно.

Багш энэ түүхийг байрлуулсан номыг үзүүлж, уншиж эхэлдэг.

Дэгдээхэй, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу байсан.
Нэгэн өдөр Чикү эмээгийнхээ илгээмжийг авчээ. Шар будааны бүтэн хайрцаг. Гэхдээ Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй. "Хэрэв би шар будаа тарааж өгвөл надад өөр юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодов. Тиймээс тэр бүх үр тариагаа ганцаараа иджээ. Тэгээд хайрцгийг хаяхад хэдэн үр тариа газар дээр сэрсэн хэвээр байв. Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд сайтар цуглуулж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Дэгдээхэй! Би өнөөдөр арван ширхэг шар будаа оллоо. Тэднийг тэнцүү хувааж, хамтад нь цохицгооё.
- Битгий ... Яагаад? .. - Дэгдээхэй далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - та идээрэй!
- Гэхдээ бид найзууд гэж Чирик хэлэв. - Найз нөхөд бүх зүйлийг хоёр хуваах ёстой. Биш гэж үү?
"Чиний зөв байж магадгүй" гэж Чик хариулав.

Тэр маш их ичиж байв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө бүхэл бүтэн хайрцаг шар будаа идэж, найзтайгаа хуваалцдаггүй, түүнд нэг ширхэг ч тариа өгдөггүй байв. Тэгээд одоо найзынхаа бэлгээс татгалзах нь түүнийг гомдоох болно. Дэгдээхэй таван үр тариа авч хэлээд:
- Баярлалаа, Чирик! Үрийн хувьд, хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

Багш: Бор шувуу дэгдээхэй нөхөрлөлийн ямар сургамж авсан бэ? (Та найзтайгаа хуваалцах хэрэгтэй)

Найзууд ихэвчлэн бие биедээ цэцэг өгдөг. Тиймээс бид нөхөрлөлийн цэцгээр тоглох болно.

Цэцгээр тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дугуйлан зогс. Би цэцэг дамжуулах болно, та үгсийг нэрлэнэ үү. Сайн найзын талаар ямар үг хэлэх вэ? Тэр юу вэ? (хүүхдүүд цэцэг дамжуулж, найдвартай, үнэнч, зоригтой, эелдэг, өрөвч, шударга, үнэнч, анхааралтай, хатуу гэх мэт үгсийг нэрлэнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бодоорой, таны хамгийн найдвартай найз хэн бэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

Биеийн боловсрол(хүүхдүүд хосоороо тоглодог):

Та бол эрэгтэй, би бол эрэгтэй (шоу)

Та хамартай, би хамартай.

Та улаан хацартай, би улаан хацартай,

Таны уруул час улаан, миний уруул час улаан өнгөтэй.

Бид хоёр найз, бид бие биедээ хайртай (тэврэх).

Дууны дуудлага дээр ажиллах.

Багш: Хамтдаа нэг өгүүлбэр хэлье.

Бор шувуу нарс мод дээр сууж,

Би унтаад унтчихлаа.

Хэрэв тэр унтаагүй бол

Би нарс модон дээр суусан хэвээр байх болно.

Хүүхдүүд хэллэгийг аажмаар уншиж, тойрог хэлбэрээр явдаг. Цэвэр хэллэгийг дахин 3-4 удаа уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо тоглоцгооёбөмбөг тоглоом ... Би танаас асуулт асуух болно, та миний тодруулсан үгээр хариулахдаа "тийм", "үгүй" гэсэн үгийг бүү хэлээрэй.

Багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидээд:Бямба нарс дээрх бор шувуу уу? "(Бямба)

"Нэг бор шувуу байсан нарс мод дээр үү? "(бор шувуу)

"Бор шувуу нарс мод дээр сууж байсан уу?" (Нарс мод дээр)

« Унтаж байгаад унавзүүдэндээ? (унтаж, унасан)

Хүүхдүүдийн сонирхол үргэлжлэх тусам тоглоом үргэлжилнэ.

Доод шугам. Гайхалтай мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нөхөрлөл нь манай бүлэгт амьдардаг, та хэрхэн найз нөхөд болохыг мэддэг, мэдээжийн хэрэг та бусад хүүхдүүдэд найз нөхөдгүй байхыг найз нөхөддөө зааж өгч чадна гэдэгт би дахин нэг удаа итгэлтэй байна. Мөн та хоёрын нөхөрлөлийг бат бөх, жинхэнэ болгохын тулд хүслээ энэхүү шидэт хайрцагт хий. Үүнийг хийхийн тулд хүн бүр зүрх сэтгэлээ авч, хүслээ хэлээд (найз нөхөд гарч ирэхийн тулд ямар байх ёстой вэ) хайрцагт хийнэ. Одоо би танд тайван байна, хайрцаг манай бүлэгт үлдэх бөгөөд та үүнийг нөхөрлөлийн шинэ хүслээр дүүргэх боломжтой болно.

Тайвшруулах хөгжим түр завсарлана.

Тойрог дээр зогсож, гар барьж, бие биенээ инээмсэглээрэй. Та хэрхэн найзууд болохыг мэддэг болсондоо маш их баяртай байна. Алганы хооронд жижигхэн оч хэрхэн гялалзаж байгааг, жижигхэн нарны туяа мэдрэгдэж байна. Энэ нь шатдаггүй, гэхдээ дулаарч, нүдэнд чинь гэрэлтдэг. Чамайг хааяа хэрэлддэгийг би мэднэ, гэхдээ хэн нэгний нүдэнд уур уцаармагц гараа мөрөн дээр нь тавь, сайн сайхан байдал нь уурыг ул мөргүй хайлуулна.


Уран зохиол унших хичээл

Сэдэв: M.S. Пляцковский "Нөхөрлөлийн хичээл".

Зорилго:

M.S. -ийн бүтээлтэй танилцах. Пляцковский "Нөхөрлөлийн хичээл";

- унших чадварыг илэрхийлэх, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх;

- текстийг удирдах чадварыг сайжруулахад хувь нэмэр оруулах;

- баатруудын үйлдлийг харьцуулах, нэгтгэх, хийх чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэхдүгнэлт;

Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

- мэдрэмжийг хөгжүүлэхстусламж, найрсагдхарилцаадбие биедээ.

Тоног төхөөрөмж: сурах бичиг, зүйр цэцэн үгийн хэсэг бүхий карт, "Жинхэнэ найз" дууны бичлэг.

Хичээлийн үеэр

Би .Зохион байгуулалтын цаг.

Бид сургуульдирсэн ( судлах) ,

Залхуу байж болохгүй, гэхдээ ( ажил) .

Сонсож байнабүгд ( анхааралтай) .

II ... Шинэчилж байна.

1. Таавар дээр ажиллах:

Тааврыг тайлж, манай хичээл дээр юу хэлэлцэхийг олж мэдэх болно.

Тэр баяр хөөрөө надтай хуваалцдаг,
Миний хувьд үргэлж уул.
Хэрэв гэнэт асуудал гарвал
Итгэгчид надад туслах болно ...(найз)

2. Ассоциатив бут "Найз"

Залуус аа, "найз" гэдэг үгийг сонсоход танд ямар холбоо байдаг вэ?

(Тусламж, итгэлцэл, зориулалт, ойлголт, үнэнч байдал).

Тайлбар толь бичигт "найз" гэдэг үгийн утгыг дараах байдлаар тайлбарлав.

Найз гэдэг нь харилцан ойлголцолд суурилсан сайн харилцаа, харилцан өрөвдөх сэтгэлээр холбогдсон хүн юм.

4. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Өнгөрсөн хичээл дээр бид тантай хамт ямар текст уншсан бэ? Зохиогч, гарчгийг нэрлэнэ үү.

III Хичээлийн сэдэв, зорилттой танилцах.

Өнөөдөр бид М.Пляцковскийн бүтээлтэй танилцах болно. Нэр нь хоёр үгнээс бүрдэнэ. Эхний үгийг дараах байдлаар тайлбарлав.

* Сургалтын цаг, сургалтын хичээлийг явуулах хугацаа - Хичээл

Хоёр дахь үгийн утга нь дараах байдалтай байна.

* Хүмүүсийн харилцан итгэлцэл, хайр сэтгэл, ашиг сонирхлын нийгэмлэг дээр суурилсан харилцаа нөхөрлөл

Хоёр үгийг нэгтгэж нэр авцгааяНөхөрлөлийн хичээл.

Шинэ бүтээл дээр юу хэлэлцэх гэж бодож байна вэ? (хүүхдүүдийн хариулт: хичээлийн тухай, нөхөрлөлийн тухай, нөхөрлөлийн дүрмийн тухай ...)

IV ... Боловсролын шинэ материалын талаархи ойлголт.

1. Багш үлгэрийн анхан шатны уншлага. Харилцан яриа

- Та ажилдаа дуртай юу? Танд ямар таалагдсан бэ?

TOуг бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ? (үлгэр) Үүнийг нотлох (амьтад ярьдаг).

- Бүтээлийн гол дүрүүд хэн бэ? (Дэгдээхэй, Чирик бор шувуу)

- Та баатруудыг хэрхэн дүрсэлж чадах вэ? Тэд юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Биеийн минут "Сайн байна уу?"

Юу байна? - Үүн шиг!

Та усанд сэлж байна уу? - Үүн шиг!

Та яаж гүйж байна вэ? - Үүн шиг!

Та алсыг харж байна уу? - Үүн шиг!

Та өдрийн хоолоо хүлээж байна уу? - Үүн шиг!

Та араас нь даллаж байна уу? - Үүн шиг!

Та өглөө унтдаг уу? - Үүн шиг!

Чи дэггүй юм уу? - Үүн шиг!

2. Хүүхдүүд үлгэр уншиж өгөх. Уншсан зүйлийн агуулгын талаархи яриа.

- Одоо бид уншлааүлгэргинжний дагуу

Залуус аа, орооройЯажадилханЭнэ бол нөхөрлөлийн хичээл юм "?

- Хэнийг жинхэнэ найз гэж үзэж болох вэ, яагаад?( Чирика. Тэр найзтайгаа хуваалцсан.)

- Энэ үлгэр юу зааж байна? ( Үнэнийг хэл, нөхдийнхөө тухай бод, үргэлж хуваалц.)

- Чик алдаагаа ойлгосон уу?? ( Тийм ээ, би ойлголоо)

- Үлгэрээс нотлох үгсийг олооройэнэ бол (текстээс авсан хэсэг: Дэгдээхэй таван үр аваад:

Баярлалаа, Чирик! Үрийн хувьд, хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

- Танай ангид найз нөхөд бий юу? (хүүхдийн хариулт)

ЗТа найзаа юу гэж дууддаг вэ (хүүхдүүдийн хариулт)

- Энэ үлгэрийн баатрууд шиг танд ямар нэгэн зүйл тохиолдсон уу? (хүүхдийн хариулт)

3. "Аливаа зүйлийг цэгцлэх" дасгал хийх (хэв гажсан тексттэй ажиллах).

Тэд хамтдаа үргэлж сайхан байдаг.

Сема, Слава нар найзууд.

Сема Славад даам тоглохыг заадаг.

Тэд үргэлж бие биедээ тусалдаг.

Энэ текстийн хувьд та ямар гарчиг сонгож болох вэ?

4. Бүтээлч даалгавар (хосоороо ажиллах).

- Найз нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн төгсгөлийг ширээн дээрээ тавьжээ. Тэднийг анхааралтай уншаарай. Би одоо зүйр цэцэн үгсийн эхлэлийг унших болно, та аль хос үргэлжлэлтэй болохыг та таамаглахыг оролдоорой:

(эхлээд хосоороо хүүхдүүд зүйр цэцэн үг сурч, дараа нь багш сургаалт үгсийн эхлэлийг уншиж, төгсгөлийг нь үргэлжлэлийг нь олж авсан хосууд уншдаг).

Өөрөө мөхөж, нөхөртөө туслаарай

Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр.

Зуун рубль байхгүй ... гэхдээ зуун найзтай болоорой.

Найз байхгүй бол хайгаарай ... гэхдээ олсон бол санаа тавиарай.

Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө.

Гачигдалтай байгаа найз бол үнэхээр найз юм.

Хүчтэй нөхөрлөл ... мөн үүнийг сүхээр огтолж болохгүй.

Тоон дотор аюулгүй байдал бий.

Шинэ найз нөхөдтэй болох ... гэхдээ хуучин найзуудаа бүү алдаарай!

Найздаа итгэ ... гэхдээ өөрөө бүү хий.

Хамтдаа нэг пуд давс идэх хэрэгтэй ... найзыгаа таних.

Найз нөхөдгүй хүн ... үндэсгүй мод шиг.

Найз нөхөд амархан олддог, гэхдээ хадгалахад хэцүү байдаг.

Нөхөрлөл бол шил шиг: ... эвдсэн бол засахгүй.

5. Бүтээлч ажил "Нөхөрлөлийн мод" (бүлгээр ажиллах).

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, гэхдээ нөхөрлөл сүйрч магадгүй гэж үү? Ямар шалтгаанаар ийм зүйл тохиолдож болох вэ?

Найз нөхөрлөлийн нууцыг цаасан дээр бичээд нээхийг урьж байна (бүлэг бүр дүрмээ бичээд модонд цаас хавсаргана).

* Найзыгаа бүү дуудаж, доромжилж болохгүй.

* Тусламж хэрэгтэй байгаа найздаа туслаарай.

* Найзыгаа битгий хуураарай, түүнд үнэнч бай.

* Найздаа урвах хэрэггүй.

* Алдаагаа хүлээн зөвшөөрч, найзтайгаа эвлэрэх чадвартай байх.

* Найздаа бууж өгөх чадвартай байх.

* Найздаа анхааралтай ханд.

Эдгээр дүрмийг дагаж мөрдвөл та найз нөхдөө хэзээ ч алдахгүй гэж бодож байна.

V ... Үр дүн

Өнөөдрийн бидний нөхөрлөлийн тухай яриа дууслаа.Өнөөдөр та бүгд гайхалтай ажиллаж, бичиг үсэг, хамтран ажиллах чадвараа харууллаа.

- Ямар ажил хийх нь мэдэгдэж байнахамт бөөгнөрсөн үү? ( Михаил Пляцковскийн "Нөхөрлөлийн сургамж")

- Үлгэрийн баатруудын жишээнээс та юу сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

VI ... Гэрийн даалгавар: үлгэр уншиж, нөхөрлөлийн хичээлийн жишээг өг

Нөхөрлөлийн хичээл

Дэгдээхэй, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу байсан.
Нэгэн өдөр Чикү эмээгийнхээ илгээмжийг авчээ. Шар будааны бүтэн хайрцаг. Гэхдээ Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй. "Хэрэв би шар будаа тарааж өгвөл надад өөр юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодов. Тиймээс тэр бүх үр тариагаа ганцаараа иджээ. Тэгээд хайрцгийг хаяхад хэдэн үр тариа газар дээр сэрсэн хэвээр байв. Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд сайтар цуглуулж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Дэгдээхэй! Би өнөөдөр арван ширхэг шар будаа оллоо. Тэднийг тэнцүү хувааж, хамтад нь цохицгооё.
- Битгий ... Яагаад? .. - Дэгдээхэй далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - та идээрэй!
- Гэхдээ бид найзууд гэж Чирик хэлэв. - Найз нөхөд бүх зүйлийг хоёр хуваах ёстой. Биш гэж үү?
"Чиний зөв байж магадгүй" гэж Чик хариулав.

Тэр маш их ичиж байв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө нэг хайрцаг шар будаа идэж, найзтайгаа хуваалцдаггүй, түүнд нэг ширхэг ч тариа өгдөггүй байв. Тэгээд одоо найзынхаа бэлгээс татгалзах нь түүнийг гомдоох болно. Дэгдээхэй таван үр тариа авч хэлээд:
- Баярлалаа, Чирик! Үрийн хувьд, хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

Дүрслэл: Сутеев В.

1 -р ангид хичээлээс гадуур унших хичээл.

Сэдэв: Михаил Пляцковский "Нөхөрлөлийн хичээл".

Хичээлийн зорилго : илэрхийлэх, чөлөөтэй, зөв ​​унших, нарийвчлан ярих чадварыг хөгжүүлэх; логик сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх; өгөөмөр сэтгэл, өөрийн алдаагаа хүлээн зөвшөөрөх, засах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: ТВ ба VCR; Бичлэгийн тоглуулагч; Ванесса Мэйгийн соронзон хальсны бичлэг, "Зоригтой туулай" хүүхэлдэйн киноны видео бичлэг; анхаарлыг хөгжүүлэх хүснэгт; "Шувууд" зурах; оюутан бүрт зориулсан Пляцковскийн "Нөхөрлөлийн хичээл" үлгэрийн текст; 3 бор шувуу зурах: нэг нь хар сүүл, хар хушуу, хоёр дахь нь хар сүүл, хүрэн хушуу, гурав дахь нь бор хушуу, хүрэн сүүлтэй; оюутан бүрт зориулж "Оригами" техникээр хийсэн шувууд.

    Зохион байгуулалтын мөч.

Сэтгэлзүйн хандлага:

- Нарны туяа таны нүд рүү харав. Тэр нүүрээрээ цааш гүйлээ. Алгаа дух, хамар, ам, хацар, эрүүгээрээ зөөлөн цохиж, айлгахгүйн тулд зөөлөн цохин толгой, хүзүү, гэдэс, гар, хөлөөрөө базлаарай. Тэр хүзүүвчний ард ирэв - түүнийг бас тэнд цус харвав. Тэр бол дэггүй хүн биш, чамайг хайрлаж, энхрийлдэг. Мөн та түүнийг тэжээж, түүнтэй найзууд болно. Түүн рүү инээмсэглээрэй.

    Гэрийн даалгавар шалгах. Д.Н. Мамин - Сибирийн "Зоригтой туулайн үлгэр - Урт чих, хонхойсон нүд, богино сүүл".

Өнгөрсөн хичээл дээр бидний уншсан үлгэрийг санаж, надад хэлээрэй, ямар үгс илүү вэ?

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? Энэ үлгэрийг хэрхэн илүү товч нэрлэх вэ?

Тэгээд одоо "Зоригтой туулай" гэж нэрлэгддэг энэхүү үлгэрээс сэдэвлэн бүтээсэн хүүхэлдэйн киног дуугаргахыг хичээцгээе.

Үлгэр хэрхэн эхэлдэг вэ?

Хүүхэлдэйн кинон дээр үндэслэсэн хүүхдүүдийн дахин яриа.

    Шинэ материал дээр ажиллаж байна. М.Пляцковский "Нөхөрлөлийн хичээл".

Өнөөдөр хичээл дээр бид Михаил Пляцковскийн үлгэртэй танилцах болно. Гэхдээ энэ үлгэр хэн бэ, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ, та хэд хэдэн даалгаврыг биелүүлэх замаар олж мэдэх болно.

Асаалттайнүцгэн шинэ үү? Асаалттайнүцгэн шинэ.

Асаалттай нүцгэншинэ? Асаалттай нүцгэншинэ

Нүцгэн дээр шинэ? Нүцгэн дээр шинэ

Таны бодлоор хэн ийм дуу гаргаж чаддаг вэ? (Шувууд).

Б) Зургийг хараад ямар шувуу харж байгаагаа хэлээрэй. Зураг дээр ямар шувууд хамгийн их дүрслэгдсэн бэ? Хэдэн бор шувуу зурдаг вэ? Бидний өнөөдрийн үлгэр хоёр бор шувуу.

C) Гэхдээ тэдний нэр хэн байсныг та бичлэгийг тайлах замаар олж мэдэх болно.

Тиймээс одоо энэ үлгэр нь Дэгдээхэй, Чирик нэртэй хоёр бор шувууны тухай гэдгийг бид мэднэ.

    "Нөхөрлөлийн хичээл" үлгэрийн багшийн уншсан зүйл.

Дэгдээхэй, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу байсан. Нэгэн өдөр Чикү эмээгийнхээ илгээмжийг авчээ. Шар будааны бүтэн хайрцаг. Гэхдээ Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй.

"Хэрэв би шар будаа тарааж өгвөл өөртөө юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодов. Тиймээс тэр бүх үр тариагаа ганцаараа иджээ. Тэгээд хайрцгийг хаяхад хэдэн үр тариа газар дээр сэрсэн хэвээр байв.

Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд сайтар цуглуулж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Дэгдээхэй! Би өнөөдөр олсон d Шар будаа найман ширхэг байдаг. Тэднийг тэнцүү хувааж, хамтад нь цохицгооё.

Битгий ... Яагаад? .. - Дэгдээхэй далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - та идээрэй!

Гэхдээ чи бид хоёр найзууд юм гэж Чирик хэлэв. - Найз нөхөд бүх зүйлийг хоёр хуваах ёстой. Биш гэж үү?

Таны зөв байж магадгүй гэж Чик хариулав. Тэр маш их ичиж байв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө бүхэл бүтэн хайрцаг шар будаа идэж, найзтайгаа хуваалцдаггүй, түүнд нэг ширхэг ч тариа өгдөггүй байв. Тэгээд одоо найзынхаа бэлгээс татгалзах нь түүнийг гомдоох болно. Дэгдээхэй таван үр тариа авч хэлээд:

Баярлалаа, Чирик! Үр тариа, хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл ...


    Үлгэрийн сэтгэгдлүүдийн талаархи яриа.

Та үлгэрт дуртай байсан уу?

Тэд үлгэрийг худлаа гэж хэлдэг, гэхдээ энэ нь сайн хүмүүст сургамж болдог. Үлгэрт юу заадаг вэ?

Та үлгэрийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

6. Үлгэр унших бэлтгэл. Дугуйлан уншиж байна.

7. Үлгэрийг гинжээр унших.Хүүхдүүд текстийг нэг нэг өгүүлбэрээр уншдаг.

8. Унших техник дээр ажиллах:

Унших чадварыг хөгжүүлэх:

a ) үгээр унших;

Бор шувуу амьдардаг байсан: ба. Нэг удаа ирсэн. Бүх шар будаа. Дэгдээхэй энэ үгийг найздаа хэлэв.

Би тараадаг, тэгээд юу ч үлдэхгүй - тэр. Тиймээс тэр үр тариа иджээ. Тэгээд хайрцаг, дараа нь үр тариа асаалттай байна. Гэх мэт

б ) үгсийн зөвхөн хоёр дахь хагасыг унших;

ли ва обя: ик ба Рик. Нэгэн удаа чихэнд холбоос байсан. lyi ikena. om болон echka e hall -ийн тухай ik -ийн тухай түүнд.

Хэрэв би eno avat du бол энэ нь байхгүй гэсэн үг. Орж буй хүүхдийн босоо амтай адил.

v) мөрүүдийг урвуугаар унших.

Чирик, Чик хоёр бор шувуу хоёр амьдардаг байв. Гэх мэт

Унших зөв байдлын хөгжил:

A) үлгэрийн текстийг шивнэн унших;

B) үлгэрийг хэвийн хэмжээнд унших;

В) үлгэрийг чангаар унших.

9. Үлгэрийн үлгэрийг унших чадвар.

10. Текстийн агуулгатай тохирох өгүүлбэрийн хажууд + эсвэл - тэмдэг тавина.

Чирик энэ багцыг хүлээн авлаа.

Эмээ Чик рүү илгээмж илгээсэн.

Багцанд алим байсан

Дэгдээхэй тэр даруй Чириктэй хуваалцав.

Чирик үрийг уутанд цуглуулаад Чик рүү нисэв.

Жиргээ шуналтай байсан.

Чикү ичиж байв.

Дууссан даалгаврыг шалгаж байна. Өөрийгөө үнэл.

12. Логик даалгавар: Бор шувуу бүрийн нэрийг бодож, бич.

Дэгдээхэй, Чирик нар хүрэн сүүлтэй, Оргил ба Чирик хар хошуутай.

13. Дүрээр нь бэлтгэх, унших.

Оюутнуудын дүрээр унших.

14. Үлгэрийн дүн шинжилгээ.

Дэгдээхэй эсвэл Чирик хэнд илүү дуртай вэ? Яагаад? Буруу үйлдэл хийсэн ч Чикагаас та ямар сайн зүйлийг анзаарсан бэ? Чирик юу хийсэн бэ? Тэр ямар зан чанараа харуулсан бэ?

15. "Өгөөмөр сэтгэл" гэсэн ёс суртахууны үзэл баримтлал дээр ажиллах.

Өгөөмөр гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Өгөөмөр байна гэдэг нь өгөх, өгөх үнэ цэнэтэй зүйлээ хүмүүст өгөх, шагнал, магтаал, буцах бэлгийг бодохгүйгээр өгөх гэсэн үг юм. Энэ нь эргэж харахгүйгээр өгөх, тусламж хэрэгтэй, хүртэх ёстой хүмүүст туслахын тулд бүх сэтгэлээрээ хичээх гэсэн үг юм.

Сэтгэл хөдлөлийн хандлага.

Оюутнууд нүдээ аниад багшийн дараа сэтгэлийн үгсийг давтана.

Би өгөөмөр хүн. Би найзуудтайгаа үргэлж хуваалцдаг. Би эргэлт буцалтгүй, баяр хөөрөөр өгдөг. Өгөөмөр сэтгэл сэтгэлийг нар шиг гэрэлтүүлдэг гэдгийг би мэднэ.

Тест "Хэн өгөөмөр хүн бэ? ..."

Багш мэдэгдлийг уншдаг бөгөөд хүүхдүүд зөвшөөрсөн тохиолдолд гараа дээш өргөж, санал зөрөлдсөн тохиолдолд доошоо буулгадаг.

A) өөрт байгаа бүхнээ үргэлж хуваалцдаг

Б) бэлэг өгөхдөө баярладаг

C) хэн нэгэнд тусламж, туслалцаа хэрэгтэй байгааг анзаардаг

D) бэлэг өгөхдөө хариуд нь ямар нэгэн зүйл хүлээж байдаг

D) та хэн нэгэнд ямар нэгэн зүйл өгсөн гэдгээ үргэлж сануулдаг

E) шунахай биш.

16. Хичээлийн хураангуй.

"Нөхөрлөлийн сургамж" үлгэр танд юу зааж өгсөн бэ?

Чи юу хэлмээр байна, эсвэл Чикү -д юу хүсч байна вэ?

Чи Чирикт юу хэлэхийг хүсч байна, юу хүсч байна вэ?

Та найз нөхөддөө юу хүсч байна вэ?

Манай хичээл дээр зочдод юу хүсч байна вэ? Шувуу аваад түүндээ хүслээ бичээд зочдодоо бэлэглээрэй. Хичээл дууслаа. (хөгжимд)



Төслийг дэмжээрэй - линкийг хуваалцаарай, баярлалаа!
Бас уншаарай
Сүйт бүсгүйн гартер: энэ талаар мэдэх шаардлагатай бүх зүйл Сүйт бүсгүйн гартер: энэ талаар мэдэх шаардлагатай бүх зүйл Хуриманд сүйт бүсгүйн хамгийн сайн даашинзыг сонгох нь сүйт бүсгүйд зориулсан үдшийн даашинз Хуриманд сүйт бүсгүйн хамгийн сайн даашинзыг сонгох нь сүйт бүсгүйд зориулсан үдшийн даашинз Бакалаврын дагалдах хэрэгсэл: юу, хэрхэн сонгох вэ? Бакалаврын дагалдах хэрэгсэл: юу, хэрхэн сонгох вэ?