Бэлтгэл бүлгийн "зугаа цэнгэлийн математик"-ийн хичээлийн хураангуй. Бэлтгэл бүлгийн эмэгтэйн зангилааны хураангуй, гайхамшгийн арал руу математикийн аялал Бэлтгэл бүлгийн эмэгтэйн зангилаа

Хүүхдэд зориулсан antipyretics нь хүүхдийн эмчийн зааж өгсөн байдаг. Гэхдээ хүүхдэд яаралтай эм өгөх шаардлагатай үед халуурсан онцгой нөхцөл байдал байдаг. Дараа нь эцэг эх нь хариуцлага хүлээж, antipyretic эм хэрэглэдэг. Нярайд юу өгөхийг зөвшөөрдөг вэ? Том хүүхдүүдэд температурыг хэрхэн бууруулах вэ? Ямар эм хамгийн аюулгүй вэ?

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

сэдвээр: "Энгийн арифметик асуудлыг шийдвэрлэх"

Зорилтот:Математикийн анхны мэдлэгийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:

Боловсролын:

Тоон жишээ ашиглан энгийн арифметик бодлого зохиож, шийдвэрлэхийг хүүхдүүдэд заа. “Их”, “бага”, “тэнцүү” гэсэн харьцуулах тэмдгүүдийг ашиглан хоёр тоог харьцуулах чадварыг бэхжүүл.
Геометрийн дүрсийн талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх.

Боловсролын:

анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх; гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх; даалгаврыг ойлгож, хамтран бие даан шийдэж сурах.

Боловсролын:

найрсаг харилцаа, идэвхтэй, эв найртай ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.
Демо:тоо, тэмдэг, "Баярлалаа" гэсэн үг (тусдаа үсэг)
Гаргах:хайчилсан зураг, хэвлэмэл даалгавар "Математикийн диктант", "Зураг дээрх цэгүүдийг холбоно уу" (хүүхэд бүрт), "тоонуудыг харьцуулах" карт, энгийн харандаа.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа! Хатан хаан Математик танд бичиж байна. Надад таны тусламж үнэхээр хэрэгтэй байна. Ялагдагч, дээрэлхэгч хоёр миний математикийн хаант улсад орлоо. Тэр миний хаант улсын бүх байшингуудыг хольж, бүх геометрийн дүрсийг эвдэж, алдаатай асуудлыг шийдэж, бүх зүйлийг илбэв. Миний хаант улсад бүх зүйл буруу болсон! Миний хаант улсын оршин суугчид маш их айж, бидэнд туслах хэн ч алга. Эрхэм залуусаа! Та зоригтой, ухаалаг, анхааралтай, бэрхшээлээс айдаггүй гэдгийг би мэднэ, бидний тусламжид яараарай. Математикийн хаант улс аюулд орсон бөгөөд түүнийг дараагийн хагас цагийн дотор л тайлж чадна. Хэрэв танд цаг байхгүй бол манай хаант улс алга болно. Таны найз бол Хатан Математик.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - За, залуусаа, Математикийн хаант улсад дэг журмыг сэргээхэд нь Математикийн хатан хаанд тусалцгаая?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ, бид туслах болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэхдээ математикийн хаант улсад орох нь тийм ч хялбар биш юм. Чи бид хоёр бүх бэрхшээлийг даван туулахын тулд зоригтой, ухаалаг, анхааралтай, ажиглагч байх ёстой. Гэхдээ хамгийн гол нь бид бүх даалгавраа дуусгаад л буцаж чадна. За, та чадвардаа итгэлтэй байна уу?

Математикийн хаант улсад очихдоо бид юу ашиглахаа мэдэхийн тулд даалгавраа гүйцэтгээрэй.

1 "Зураг хайчлах" (хөлөг онгоц)

Хүүхдүүд зургийг цуглуулж, хөлөг онгоцыг нэрлээд Хатан Математикийн тусламжид очдог.

2 даалгавар "Бод, хариул"(Аман даалгавар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд эхний даалгавар байна.

Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг вэ? Тэднийг нэрлэ.

Гэрлэн дохио хэдэн нүдтэй вэ?

Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ?

Хоёр нохой хэдэн сарвуутай вэ?

Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?

Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Өвлийн өмнө жилийн хэдэн цаг байсан бэ?

Хүүхдүүд хэзээ нэгдүгээр ангид орох вэ?

Хоёр гарт хэдэн хуруу байдаг вэ?

Шөнө тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ?

Хоёр муур хэдэн чихтэй вэ?

Хаврын дараа жилийн цаг ирдэг үү?..

1. Ширээн дээр 4 алим байв. Бүх алимыг хагас болгон хуваасан. Ширээн дээр хэдэн алим байгаа вэ?

2. Ямар хоолыг дүүргэж болохгүй вэ?

3. Та нүдээ аниад юу харж чадах вэ?

4. Хоёр бамбарууш хэдэн сарвуутай вэ?

5. 2 минутын дотор хоёр төмс чанаж болгосон. 3 төмс чанахад хэр хугацаа шаардагдах вэ?

6. Өнөөдөр лхагва гариг, хоёр хоногийн дараа бид театр руу явна. Бид долоо хоногийн аль өдөр театрт очих вэ?

7. Өнөөдөр Даваа гариг, гурав хоногийн дараа Сашагийн төрсөн өдөр. Сашагийн төрсөн өдөр долоо хоногийн хэдэн өдөр вэ?

8. Хулгана үр тариа цуглуулав

Тэр нэгэн зэрэг хоёр үр тариа зөөв.

Би аль хэдийн таван удаа авчирсан.

Түүний нөөц юу вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Бид эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үүний тулд би танд өгч байна "C" үсэг!(Би үүнийг самбар дээр тавьсан)

3 даалгавар"Математикийн диктант"

Зүүн тийш 1 дөрвөлжин, дээрээс 4 дөрвөлжин талбайг хөдөлгөж цэг тавиад зурж эхэлнэ.
1 дээш, 2 баруун тал, 1 дээш, 1 хажуу тийш, 1 доош, 2 баруун тал, 1 доош, 1 баруун тал, 1 дээш, 2 баруун тал, 1- дээш, 1- хажуу тийш, 1-доош, 2- баруун тал руу, 1-доош, 1- баруун тал руу, 1 дээш, 2-баруун тал руу, 1-дээш, 1- хажуу тийш, 1-доошоо, 2- баруун тал руу, 1-доош, 1-баруун тал руу, дараа нь та зургийг толин тусгалаар тусгах хэрэгтэй. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Агуу их. Бид Данно энэ ажлыг даван туулахад нь тусалсан. Бид авдаг "P" үсэг.

4 даалгавар"Асуудлыг шийдэх"
Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэхдээ асуудлыг шийдэхээсээ өмнө асуудал ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая? (Нөхцөл, асуулт, шийдэл, хариулт)
-Сайн хийлээ! Хэн асуудлыг шийдэж чадах вэ? (Багш энэ тоо арваас хэтрэхгүй байхыг анхааруулж байна).
Хэрвээ хүүхдүүд бодлого зохиоход бэрхшээлтэй байвал багш самбар дээр жишээ гаргана: 6-1 =?
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Ийм тоо байх асуудлыг үүсгэ."
Хүүхдүүд даалгавар зохиодог. Жишээ нь: “Дэлгүүрт 6 хүүхэлдэй байсан. Худалдан авагч ирээд 1 хүүхэлдэй худалдаж авсан. Дэлгүүрт хэдэн хүүхэлдэй үлдсэн бэ? (Хүүхдүүд үүнийг шийдэж, шийдлийг "бичих": 6-1=5).
Багш хүүхдүүдийн асуудлыг сонсож, асуултыг зөв тавьж байгаа эсэхийг шалгадаг.
Би хүүхдүүд хэрхэн даалгавраа хийдэг өөр нэг жишээг санал болгож байна. Жишээ нь: 8+1 = ?
Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Би чамд өөр нэгийг өгье "А" үсэг

Одоо ширээгээ орхиж, жаахан тоглоцгооё, тэр үед тайвширцгаая.
Физминутка"Алив ээ, битгий залхуу бай!"
Гараа дээш, гараа доошлуулна.
Алив, битгий залхуу бай!
Савлуураа илүү тод, хурц болго,
Мөрөө илүү сайн сурга.
Бие баруун тийш, бие зүүн тийш -
Бид нуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Бид эргэлт хийх болно
Мөн гараараа туслаарай.
Би нэг хөл дээрээ зогсож,
Би нөгөөд нь таарах болно,
Тэгээд одоо ээлжлэн
Би өвдгөө өргөх болно.
Тайвширч, сэтгэл сэргэв
Тэгээд тэд дахин суув.

Даалгавар 5

"Зураг зурах цэгийг цэгээр давт."


Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Энд бас нэг даалгавар байна! Мөн бидэнд дахиад нэг байна "C" үсэг!(Би захиаг самбар дээр тавьсан)

6 даалгавар"Тоонуудыг харьцуулж, тэмдэг тавь"
5…6 10…9 5…9
6…6 2…8 10…3 (ширээн дээр ажиллах)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Чи ямар ухаантай юм бэ. Мөн дараагийн захидал нь бидэнд бэлэг юм "БА".

Даалгавар 7"Зураг дээрх цэгүүдийг холбоно уу"


Сурган хүмүүжүүлэгч. Та цэгүүдийг тоогоор холбох хэрэгтэй. Та юу авсан бэ?
Сайн хийлээ! Бид дахиад нэгийг авсан "B" үсэг.

8 даалгавар

Энд "Геометрийн дүрс" арал байна.Та ямар геометрийн дүрсүүдийг харж байна вэ? Та миний зааж өгсөн цэгийг тавих ёстой. Анхааралтай сонсох.

Тэгш өнцөгтийн гадна талд, гурвалжингийн гадна талд цэг тавь (хүүхдүүд цаасан дээрээ тавиад, дараа нь хүүхэд самбар дээр очиж, цэг тавьж, яагаад энд цэг тавьсныг тайлбарлана).

Гурвалжин дотор болон тойрог дотор, гэхдээ тэгш өнцөгт дотор биш.

Тойрог болон гурвалжны гадна талд.

Тэгш өнцөгт, гурвалжин, тойрог дотор.

Тэгш өнцөгт, тойрог, гурвалжингийн гадна талд.

Сайн хийлээ! Би чамд өөр нэгийг өгье "O" үсэг.

Тиймээс бид бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Математикийн хаант улс ид шидгүй болсон. Бид ямар үг авсныг уншъя? (Хүүхдүүд уншдаг "БАЯРЛАЛАА".Та өнөөдөр хэнд тусалсан бэ? Юу нь хэцүү байсан бэ?, Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Та бүх даалгавраа биелүүлсэн үү?

Наталья Каргова
"Мэдлэгийн нутаг руу аялах" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

Ульяновскийн Каргова Наталья Петровна МАДОУ No223 эмхэтгэсэн.

« Мэдлэгийн орон руу аялал»

Хөтөлбөрийн агуулга:

Үргэлжлүүлэн арифметик бодлого зохиож, тэдгээрийн шийдлийг тоогоор бичиж сурах. Асуудлын нөхцөл, асуулт, хариултыг тодорхойлж сур.

Хүүхдүүдэд анализ, синтезийг үргэлжлүүлэн заах, бүтээлч сэтгэлгээ.

10 дотор урагш хойш тоолох дасгал хий.

Pin мэдлэгхоёр жижиг тооны 10 доторх тооны найрлагын тухай.

Дөрвөлжин дэх цаасан дээр навигаци хийх чадварыг бэхжүүлэх.

Ялгах чадварыг бэхжүүлэх үзэл баримтлал: өндөр - доод, өргөн - нарийссан, урт - богино, зузаан - нимгэн, хөгшин - залуу.

Гарын зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Тоног төхөөрөмж: соронзон самбар, тоо, тэмдэг.

Тараах материал: даалгавар бүхий картууд, геометрийн дүрс бүхий дугтуй, үзэг, тооны байшин бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

1 хэсэг (Зохион байгуулах цаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөө өглөө бид Үлгэрээс цахилгаан утас хүлээн авлаа улс орнууд« Мэдлэг» : "Эрхэм хүүхдүүд ээ, би та бүхнийг урьж байна гайхамшгийн арал руу аялал, хуучин цайзын эрдэнэсийн эрэлд. Замд таныг сонирхолтой даалгавар хүлээж байна. Та өөрийнхийгөө харуулах хэрэгтэй болно мэдлэг, ур чадвар, оюун ухаан. Амжилт хүсье. Үлгэр!".

2-р хэсэг. (Үндсэн).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Явцгаая халаалт: Ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал уу?

Хүүхдүүд: Ширээний доор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв захирагч харандаанаас урт бол харандаа мөн үү?

Хүүхдүүд: захирагчаас богино.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Олс нь утаснаас зузаан байвал утас мөн үү?

Хүүхдүүд: Олсноос нимгэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв эгч нь ахаасаа ах, тэгээд ах уу?

Хүүхдүүд: Манай эгчээс дүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Баг бэлэн байна. Бид юун дээр хөвөх гэж байна вэ? Усан онгоц бүтээхийн тулд ямар геометрийн дүрс байдгийг санах хэрэгтэй. Мөн би танд тоолох саваагаар хөлөг онгоц бүтээхийг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хайрцагнаас тоолох савааг ав. Тэднээс хөлөг онгоц бүтээ, бид явах болно аялал. Барилгын ажлыг эхлүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шидэт хөлөг бэлэн боллоо. Сайн байна, та чадварлаг барилгачид болжээ. За явцгаая, бэлдээрэй. Тооллогоо эхэлцгээе (1-ээс 10 хүртэл). Энд бид далайд байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Жилд дөрвөн удаа байдаг,

Мөн тэд бүгд найрсаг байдаг.

Энэ дөрвөн удаа

Залуус мэдэх ёстой!

Жил өвлийн улиралд эхэлдэг

Бүх зүйл цасаар хучигдсан,

Хавар үргэлжилдэг

Навчнууд гарч ирдэг.

Зуны улиралд нар дулаардаг

Мөн навчнууд нь ногоон өнгөтэй болдог.

Намрын улиралд навчис шар болж,

Салхи түүнийг таслах болно

Мөн энэ нь тариалангийн талбайнуудаар тархах болно.

Мөн намрын дараа дахин

Өвөл нэг жил үргэлжилнэ.

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Улирал бүрт хэдэн сар байдаг вэ? Тэднийг нэрлэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Одоо онигооны асуудлаа шийд.

1. Таван үнэгний зулзага элс ухаж байна.

Гурван наранд шарж байна

Хоёр үнсэнд усанд ордог

Хэр олон байна, надад хэлээрэй. (10)

3. 4 нь модон дээр сууж байна шувууд:

2 бор шувуу, үлдсэн нь хэрээ.

Хэдэн хэрээ вэ? (2)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хурдан урагшилж, ид шидийн арал руу аль хэдийн ойртож байна, энд Үлгэрийн шинэ даалгаварууд байна. Зорилгодоо хүрэхийн тулд бид бүх ажлыг дуусгах хэрэгтэй.

1. Шаардлагатай тоог харгалзах зурагтай тааруулна уу.

2. Нуугдсан тоог ол.

3. Алга болсон тоог бөглөнө үү.

Биеийн тамирын минут.

Өглөө нар биднийг бүгдийг нь мандуулдаг

Бид тушаалаар гараа нэг удаа өргөдөг.

Мөн навчис бидний дээгүүр хөгжилтэй чимээтэй,

Хоёрдугаар тушаалын дагуу бид гараа доошлуулна.

Салхи чимээгүйхэн агч модыг сэгсэрнэ

Баруун, зүүн тийш хазайх,

Нэг удаа - хазайх,

Мөн хоёр - хазайлт

Агч навчнууд шуугив

(Урагшаа бөхийлгөж, гараа хажуу тийш нь чиглүүл)

Салхи үлээж, үлээж байна

Манай тээрэм эргэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид цаашаа арал руу ойртож байна « Мэдлэг» , гэхдээ энэ нь хамгаалагдсан бөгөөд бид хэнээр байгааг мэдэхгүй. Таамаглахын тулд та график диктант хийх хэрэгтэй (нохой болж хувирав)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Числоград хотод ирлээ, шинэ хүмүүс таныг энд хүлээж байна даалгавар:

1. Алдаагаа ол

Сурган хүмүүжүүлэгч: чиний өмнө хэд хэдэн тоо бичсэн карт байна, энд юу буруу байгааг анхааралтай ажигла. Алдааг олж засаарай.

2. Зөв тэмдгийг тавь

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараагийн даалгавар бол баруун, зүүн талд байгаа зургуудыг харж, тэдгээрийн дээрх объектуудыг тоолж, баруун талыг нь дөрвөлжинд байрлуул. тэмдэг: илүү, бага эсвэл эрт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та анхааралтай, тууштай байсан учраас ийм хэцүү ажлыг даван туулсан. Би чамаар бахархаж байна. Бид арал дээр ирлээ, гэхдээ эрдэнэсийг хаанаас хайх вэ? Тиймээс Үлгэр бидэнд хамгийн хэцүү даалгавар өгдөг. Нэмэх, хасах асуудлыг шийдэх хэрэгтэй. Даалгавар нь юунаас бүрдэх вэ? (хэд хэдэн асуудлыг санал болгож, тэдгээрийг бичиж, шийдвэрлэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, үүнийг шийдэх боломжтой юу даалгавар: “Зогсоолд 6 машин байсан. 1 машин үлдсэн. Машины улсын дугаар хэд байсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Асуултыг хэрхэн өөрчлөх ёстой вэ?

Хэдэн машин үлдсэн бэ?

Өөрөө даалгавар гаргаад ир.

-Миний асуудлыг дахин шийд: “Хусан дээр гурван алим, царс модон дээр хоёр алим болов. Хэдэн алим боловсорч гүйцсэн бэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид цээжийг онгойлгож, математикийн сурах бичиг байна. Хүүхдүүд ээ! Энэ бол хамгийн чухал ном юм. Үүнийг ашигласнаар та асуудал, жишээг шийдэж сурах болно. Энэ нь таны сургуулийн сурах бичиг болно. Тиймээс бид Үлгэрийн бүх даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа эрдэнэсийг олсон. Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Алсын удирдлагаа гартаа аваад 10-аас 0 хүртэл тоолъё. Нүдээ ань. Ингээд бид цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ.

3-р хэсэг (хичээлийн үр дүн)

Манайх дууслаа аялал.

Түүнийг сайн ажилласан гэж хэн бодож байна вэ? Чи надад маш их таалагдсан, чи тууштай, анхааралтай, ухаалаг байсан тул эрдэнэсийг олж чадсан.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуйЗорилго: Хүүхдүүдийн мэдлэгийг шалгах. Бэлтгэл ажил: Хүүхдүүд бүлгийг тойрон алхахын тулд ширээг өөр өөр газар даалгавраар байрлуул. Даалгаврын дугаарууд байгаа.

Бэлтгэл сургуулийн "Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй уулзах бамбарууш" бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй.Бэлтгэл сургуулийн бүлэгт уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Даалгавар: -танилцуулах.

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй "Тоо хэмжээ ба тоолол. 10"-ын дотор тоолох Зорилго: Хүүхдийн хүчтэй сонирхлыг бий болгох.

"Масс" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйСэдэв: "Масс" Зорилго: Масс, хэмжих аргуудтай хүүхдүүдэд танилцуулах. Зорилго: хүүхдүүдийг биеийн масстай танилцуулах, чиг баримжаа олгох чадварыг бэхжүүлэх.

Хичээлийн сэдэв: "Математикийн орноор аялах"

Зохиогч: Суховецкая Оксана Александровна, Хүүхдийн хөгжлийн төвийн ярианы эмчилгээний бүлгийн багш - Новосибирск хотын 300-р "Рябинушка" цэцэрлэг
Материалын тодорхойлолт: Би та бүхэнд "Математикийн орноор аялах" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн (6-7 нас) хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуйг санал болгож байна. Материалыг 6-7 насны хүүхдүүдийн чадавхид зориулан энэ насны ангилалд нийцүүлэн сонгож, зохион байгуулдаг. Тоглоомын үйл ажиллагаа. Энэ нь хөгжиж буй, боловсролын шинж чанартай байдаг.
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй", "Биеийн тамир", "Харилцаа", "Нийгэмшил"

"Математикийн улс орноор аялах" бэлтгэл бүлгийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх GCD-ийн хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга:
- Өгөгдсөн даалгаврыг ойлгож бие даан гүйцэтгэж сурах, зураг ашиглан арифметикийн бодлого зохиох чадварыг бататгах, бодлогын шийдлийг бичих.
- Хүүхдэд арваас илүүгүй 20-ийн дотор жишээ бодож, нэмэх, хасахыг үргэлжлүүлэн заа.
- Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.
- Геометрийн хэлбэрийн хавтгай зохицуулалтыг удирдах чадварыг хөгжүүлэх
- Логик сэтгэлгээ, анхаарал, төвлөрөл, ой санамжийг хөгжүүлэх.
- Математикийн мэдлэгийг тууштай, тогтвортой, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:зурсан геометрийн дүрс тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин; үсэг: M, O, L, O, D, C, Y, санах ойн карт, зураг - мөсөн бүрхүүл, 16 ширхэг оцон шувуу.

Тараах материал:ребустай цаас. Өнгөт харандаа, энгийн харандаа.

Арга, техник:
гэнэтийн мөч, тоглоомын техник, тодруулга, санал асуулга.

Хичээлийн бүтэц:
1. Хүүхдийн зохион байгуулалт.
2. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. График диктант.
3. Гэнэтийн мөч.
4. Хөгжилтэй асуудлуудыг шийдвэрлэх.
5. Дүрсүүдийн хавтгай байрлалд чиглүүлэх.
6. "Зам дээр" динамик түр зогсолт.
7. Оньсого таавар
8. Цээжлэх.
9. Асуудлыг боловсруулах, шийдвэрлэх.
10. Дүгнэлт.

Хүүхдийн зохион байгуулалт: 7, 8, 9 тоонуудын хөршүүдийг зөв нэрлэсэн хүүхдүүд ширээний ард сууж болно; өвлийн сар, намрын сар, хаврын саруудыг жагсааж, 8, 7 тоонуудын найрлагыг нэрлэж, 15-аас 8 хүртэлх урвуу дарааллаар тоол.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид Математикийн орноор дахин нэг аялал хийх гэж байна. Зогсоол болгондоо болон маршрутын дагуу бид энгийн бөгөөд төвөгтэй ажлуудыг гүйцэтгэх ёстой. Гэхдээ бид анх удаагаа аялж байгаа юм биш болохоор та бүхнийг амархан зохицуулж чадна гэж бодож байна.
Би гайхаж байна, залуусаа, бид өнөөдөр юугаар аялах вэ? Та яаж бодож байна?
(хүүхдийн таамаглал)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид та нарын аль нь зөв таасан болохыг шалгах болно! Ажлын номыг нээнэ үү. Өнөөдөр бидний зургийн эхлэл улаан цэгээр тэмдэглэгдсэн болохыг анхаарна уу. Харандаагаа замын эхэнд, улаан цэг дээр тавьцгаая. Бид тушаалуудыг анхааралтай сонсож, даалгавраа гүйцэтгэдэг.
дэвтэрт бэлтгэсэн үлгэр жишээ даалгавар

График диктант:Баруун талд 5 нүд, доош 2 нүд, баруун тийш 2 нүд, доош 2 нүд, зүүн тийш 2 нүд, зүүн диагональ дээр 1 нүд, диагональаар зүүн тийш 1 нүд, зүүн тийш 3 нүд, зүүн диагональ дээш 1 нүд, 1 нүд диагональ зүүн доош, 1 нүд зүүн, 2 нүд дээш, 3 нүд баруун, 2 нүд дээш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи юу авсан бэ? Энэ удаад бид юугаар аялах гэж байна?
Хүүхдүүд: Машин!


- Хүн бүр энэ ажлыг даван туулж чадсан уу?
(хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та маш их хичээсэн, анхааралтай байсан. Мөн үүнийг анхаарах хэрэгтэй! Таны гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд та бүлэгт зориулсан захидал хүлээн авах болно. Хичээлийн төгсгөлд бид хүлээн авсан үсгүүдээс ямар үг үүсгэж болохыг харах болно.
Эхний гүйцэтгэсэн даалгаврын хувьд та "M" үсэг авна.


(хүүхдүүд хариулдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай машин зам дээр эргэлдэж байхад өнөөдөр долоо хоногийн хэдэн өдөр болохыг хэлж өгөөч? Өнөөдөр баасан гараг бол өчигдөр ямар өдөр байсан бэ? 2 хоногийн дараа долоо хоногийн аль өдөр болох вэ? Та долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг вэ? Та долоо хоногийн хэдэн өдрийг мэдэх вэ?
(хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зүгээр л сайхан! Та долоо хоногийн бүх өдрийг маш сайн сурсан! Үүний тулд би танд дараагийн "O" үсгийг өгөхийг хүсч байна.


Та энэ захидал юу болохыг олж мэдсэн үү? Үүнийг нэрлэ.
(хүүхдүүд хариулдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд бид "Хөгжилтэй логик оньсого" хотод ирж ярилцлаа! Хэн хамгийн хурдан олж, зөв ​​хариулт өгөхийг харцгаая. Бид суудлаасаа хашгирахгүй, гараа өргөхийг зөвшөөрч байна. Би чамаас асуухад хариул.
1) 2 үхэр хэдэн эвэртэй вэ? (4)

2) Лена найзуудтайгаа нуугдаж тоглодог. Гэнэт тэр хуваалтын доороос 8 хөл харагдаж байгааг анзаарав. Хичнээн хүүхэд нуугдаж тоглодог вэ? (5)

3) Цэцэрлэгийн амьд буланд 2 канар, 5 загас амьдардаг. Нийт хэдэн амьтан байдаг вэ? (хэн ч биш).

4) Хэрэв тахиа нэг хөл дээрээ зогсож, 2 кг жинтэй бол 2 хөл дээрээ зогсвол тахиа хэдэн жинтэй байх вэ? (2 кг)

5) Дима алхаж байгаад буцаж ирээд ээж рүүгээ гүйж очоод хэлж эхлэв: Тэгээд бид тагтаа, од, эрвээхэй, бор шувуу, соно, дэгээ гэсэн өөр өөр шувуудыг харсан. Энэ бол хичнээн их - 6 хүртэл. Ээж Дима андуурч байгааг анзаарч түүнд энэ тухай хэлэв. Димагийн алдаа юу вэ? Дима нийт хэдэн шувуу харсан бэ?

6) Ширээн дээр 3 лийр байсан бөгөөд тэдгээрийн нэгийг нь хагасаар хуваасан. Ширээн дээр хэдэн лийр байгаа вэ? (3).

Та маш их хичээсэн бөгөөд үүний төлөө би танд өөр "L" үсэг өгч байна.


Энэ ямар үсэг вэ?
(хүүхдүүд хариулдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бид аялалаа үргэлжлүүлж байна! Анхаарал хандуулбал бид аялж явахдаа их зүйлийг харж чадна. Одоо танд хийх даалгавар бол: бүлэгт геометрийн хэлбэрийг олох. Би танд тоонуудыг харуулж байна, та надад дээжтэй ижил төстэй бүх объектыг хэлээрэй. Бэлэн үү?
(хүүхдийн хариулт)
KVDRATA-ийн зураг


Жишээлбэл, компьютерийн дэлгэц, сандал суудал, залгуур, урлагийн тавиур

CIRCLE зураг


Жишээлбэл, бөмбөг, хавтан, бөмбөрцөг, дугуй, цагираг

ТӨГШӨГЧИН зураг


Жишээлбэл, цонх, ширээ, хаалга, тоглоомын хайрцаг, самбар

Зураг гурвалжин


Жишээлбэл, пирамидууд, барилгын багцаас пирамидууд

Сурган хүмүүжүүлэгч: Агуу их! Та ухаалаг, анхааралтай байсан! Үүний тулд та дахиад нэг захидал авах болно
"ТУХАЙ"


Сурган хүмүүжүүлэгч: Машинаасаа буугаад жаахан амрах цаг боллоо. Бид тантай хамт "Зам дээр" динамик дасгал хийх болно.
Зам дагуу, зам дагуу Баруун хөл дээрээ үсрэх
Баруун хөлөөрөө давхицгаая
Мөн ижил замаар Зүүн хөл дээрээ үсрэх
Бид зүүн хөлөөрөө давхидаг
Бүү хазай, цээжээ урагшаа Биеийн байрлал
Гайхалтай хүмүүс
Зам дагуу гүйцгээе, Хөлийн хуруугаараа хялбархан гүйх
Бид зүлэг рүү гүйнэ
Зүлгэн дээр, зүлгэн дээр Газар дээрээ үсрэх
Бид туулай шиг үсрэх болно
Бид аяархан гараа сунгалаа Гараа дээш өргөх, сунгах
Бүгд инээмсэглэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө яаж! Бид "Ребус" тосгонд хүрсэн бололтой! Тэгээд тэд яаж болсныг анзаарсангүй. Энэ тосгоны оршин суугчид биднийг оньсого тайлж, даалгаварт ямар үг байгааг таахаас нааш явуулахыг хүсэхгүй байна. Энд энгийн үг биш, математикийн үг нуугдаж байна! Та жишээнүүдийг шийдэж, дүрсэлсэн үгс эхэлсэн үсгүүдийг зөв байрлуулснаар энэ нь ямар үг болохыг таах боломжтой.
(хүүхдүүд даалгавраа орон нутагт хийдэг)
Ребус:


Тэгэхээр, ребусанд ямар математикийн үг нуугдаж байна вэ?
(хүүхдийн хариулт)
Агуу их! Та даалгавраа биелүүлэхдээ гайхалтай. Үүний тулд би танд дахин нэг захидал өгье
"D"


Энэ ямар үсэг болохыг санацгаая.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ребус тосгоны оршин суугчид биднийг явууллаа, бид эцсийн буудал руугаа явахдаа хичээлийн эхэн үеийнх шиг анхааралтай байгаа эсэхийг шалгах болно. 10 секундын дотор би танд нэг дүрс үзүүлэв, та үүнийг санаж байна. Намайг "Эхлэх" гэж хэлэнгүүт та тэмдэглэлийн дэвтэртээ санаж байгаа зүйлээ зур.
Цээжлэх зориулалттай зураг


Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо ширээний хөрштэйгээ дэвтэр солилцоорой. Бүгд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгацгаая? Харьцуул (зураг дахин харагдана), хэрэв бүх зүйл зөв хийгдсэн бол гараа дээш өргө.
(хүүхдүүд ажлыг харьцуулж, үнэлдэг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай, та бүгд даалгавраа биелүүлсэн! Бид дахин нэг захидал авах эрхтэй
"С"


Сурган хүмүүжүүлэгч: За бид аяллынхаа сүүлчийн буудал руу ойртож байна. Ноцтой асуудалтай хот. Та асуудлыг хэрхэн шийдэж, зохиож болохыг харцгаая!
Багш далай, мөсөн бүрхүүлийг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэв. Эхний мөсөн дээр: 3 оцон шувуу, хоёр дахь мөсөн дээр 8 оцон шувуу байна.
Асуудлын зураглал


Сурган хүмүүжүүлэгч: Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?
Хүүхдүүд: тэнгис, мөсөн бүрхүүл, түүн дээр оцон шувууд
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ зурган дээр тулгуурлан “Мөсөн дээр” бодлогыг зохио, (Гүйцэтгэсэн бодлогын жишээ: 8 оцон шувуу мөсөн дээр сэлж, тэдэнтэй дахин 3 оцон шувуу нийлэв. Нийт хэдэн оцон шувуу байсан бэ?)
- Асуудлыг давтах уу?
– Даалгаврын асуултыг давт.
– Хэдэн оцон шувуу байгааг бид яаж мэдэх вэ? Та 3-ыг 8-д нэмэх хэрэгтэй бөгөөд та 11-ийг авна).
– Асуудлын шийдлийг бичнэ үү. (8+3=11) Энэ шийдлийг уншина уу.
- (Хүүхдэд хандах). Та үүнийг яаж бичсэн бэ? Яагаад? Хэн нэгэн үүнтэй адил зүйл хийвэл гараа өргө.
– Асуудлын хариултыг хэл (мөсөн дээр ердөө 16 оцон шувуу байдаг).
- Чи юу гэж бодож байна? Та ямар дугаар авсан бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би таны мэдлэг, ур чадварт маш их баяртай байна. Тэгээд би чамд захидал өгч байна ...

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй. Сэдэв: "Лесовичид зочлох"

Зорилтот: Хүүхдийн математикийн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
10 дотор урагш болон хойшоо тоолох чадварыг сайжруулах; тоог нэмэх, хасах замаар асуудлыг шийдвэрлэх чадвар, асуудлын шийдлийг тоогоор бичих чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; долоо хоногийн өдрүүдийн дараалал, 8-ын тооны найрлагын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх;
Логик сэтгэлгээ, анхаарал, анхаарал халамжийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх; сэтгэцийн үйл ажиллагааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах, өөрийн мэдэгдлээ маргах, боловсролын даалгаврыг ойлгох чадвар.
Гүйцэтгэсэн ажлыг бие даан хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Үйл ажиллагаа, бие биенээ хүндэтгэх, сахилга бат, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх,
Тоног төхөөрөмж:
Захидал, аудио бичлэг "Ойн чимээ", "Кикиморагийн дүр төрх"; танилцуулга, 1-ээс 10 хүртэлх тоо бүхий картууд (хүүхэд бүрийн хувьд), тоолох саваа, Е.В. Колесникова "Би хорин хүртэл тоолдог", харандаа.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг
Сурган хүмүүжүүлэгч: (багшийн дэргэд дугуйлан зогсож байна) - Залуус аа, өнөөдөр бол гайхалтай өдөр! Бүгдээрээ хөтлөлцөн бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Тоглоом"Найздаа сэтгэл санаагаа хэлээрэй"
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр би цэцэрлэгтээ ирээд ширээн дээрээс та нарт хаягласан захидал оллоо. Уншаад үзье! Хүсч байна? Энэ юу гэж бичсэн, хэн илгээсэн гэж би гайхаж байна: (слайд 2)
"Сайн уу залуусаа!
Би чамайг манай ид шидийн ойд урьж байна. Цэцэрлэгт их найрсаг, хөгжилтэй, зоригтой хүүхдүүд амьдардаг гэж толгой хулгана хэлэв. Тэд тоо мэддэг, сайн тоолж, асуудлыг шийдэж чаддаг. Хэрэв та бүхнийг мэддэг, бэрхшээлээс айдаггүй эсэхээ шалгахыг хүсвэл мягмар гарагт манай ойд ирээрэй. Би чамайг хүлээж байх болно. Лесовичок.
"
Сурган хүмүүжүүлэгч:За залуусаа, аялалд гарцгаая? Та үлгэрийн ойд зочлохыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Сурсан зүйлээ давтах, нэгтгэх:
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
Хүүхдүүд:Мягмар!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, Лесовичок хэзээ биднийг урьсан бэ? Тиймээс бид замд хүрч чадна. Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?
Хүүхдүүд:Даваа гараг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?
Хүүхдүүд:Долоо!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! За, тэгвэл явцгаая! Нүдээ аниад бид ой дундуур явж байна гэж төсөөлөөд үз дээ.
("Ойн чимээ" аудио бичлэг тоглож байна).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Чиний хөл дор шувуудын дуулж, навчис шажигнахыг сонсож байна уу? Нүдээ нээ, хар, бид ойн цоорхойд байна. Ойн захад хэрэм нялх хүүхдүүд тоогоор тоглож байна (слайд 3). Хэрэм зулзага бүр зөвхөн нэг дугаартай карттай бөгөөд хэрэм хэдэн хүүхэд тоглож байгааг тоолох хэрэгтэй. (9)
- Хамгийн бага тооноос эхлэн тоонуудыг дарааллаар нь байрлуул.(1,2,3,4,5,6,7,8,9)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэнэт нэгэн зальтай улаан үнэг ойн шугуйгаас үсрэн гарч ирэв. Бүгдийг нь нийлээд үнэгний тоо хэд вэ? (10)
- Ширээн дээрээ өөр дугаар нэмнэ үү.
- Одоо тоонуудыг урвуу дарааллаар тоолъё. (10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1)
- Сайн хийлээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:(слайд 4) Хэрэмүүд үнэгнээс айж, хонхорхойдоо нуугдаж, цааш тоглож эхэлсэн боловч үнэг орхисонгүй, нуугдаж, дараа нь юу болохыг сонсов.
- Аль тоо нь 7 эсвэл 8-аас их байх вэ? - гэж нэг бяцхан хэрэм бусдаас асуув.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өөрсдийгөө туршиж үзье. Та юу хэлэх вэ? Үзүүлэх. (8)
(хүүхдүүд дугаартай картыг харуулдаг)
- 3 дээр нэмэх нь 4 хэд вэ? - гэж өөр нэг бяцхан хэрэм асуув.

Та ямар тоо хэлэх вэ? Үзүүлэх.(7)
- Аль тоо нь 5, 6, хэдээр их вэ? (6-аас 5-аас дээш)
- 7 ба 9 (8) тоонуудын хооронд ямар тоо байна вэ?
- 9 тооны хөршүүдийг нэрлэнэ үү? (8 ба 10)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Маш зөв хариултууд! Залуус аа, та зурамны нялх хүүхдээс илүү сайн харьцсан тул тэд тэр даруй хариулсангүй, эргэлзэв.
Гэвч үнэг байнга сонсож, хэрэмийг ухаантай гэж бодсон, тэд маш их зүйлийг мэддэг байсан ч тэр тэгээгүй. Дараа нь үнэг хэрэмүүдээс тоглоом тоглохыг хүсэхээр шийдсэн боловч тэд түүнд асуудлыг шийдэж сурах болзол тавьж, дараа нь түүнийг тоглоомд оруулах болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, үнэгэнд асуудлыг шийдвэрлэхэд нь тусалцгаая. Бид хариултыг тоогоор харуулах болно.
Колесниковагийн ажлын дэвтэрт заасан даалгаврыг гүйцэтгэж байна(хичээл 8, даалгавар 1,2)
Тагнуулын даалгавар:
1) Алим мөчрөөс газарт унав.
Тэд уйлж, уйлж, нулимс дуслуулсан
Таня тэднийг сагсанд цуглуулав.
Би үүнийг найзууддаа бэлэг болгон авчирсан
Серёжка хоёр, Антошка гурав,
Катерина, Марина нар
Оле, Света, Оксана нар
Хурдан ярь,
Танягийн хэдэн найзууд вэ?

2) Тэнгэрээс од унасан,
Би хүүхдүүдтэй уулзахаар ирсэн.
Хоёр түүний араас хашгирав:
"Найзуудаа бүү март!"
Хэдэн тод од алга болсон бэ?
Одтой тэнгэрээс унасан уу?

3) Хөгшин эмэгтэй бяслагтай бялуу хийхээр шийдэв.
Би зуурсан гурилаа унтраагаад зуухаа асаалаа.
Хөгшин эмэгтэй бяслагтай бялуу хийхээр шийджээ.
Тэдний хэд нь хэрэгтэйг би ор тас мартсан.
Хоёр зүйл - миний ач охины хувьд,
Хоёр зүйл - өвөөгийн хувьд,
Хоёр зүйл - Танягийн хувьд,
Хөршийнхөө охид...
Би тоолж, тоосон ч замаа алдсан,
Мөн зуух бүрэн халсан!
Хөгшин эмэгтэйд бяслагны бялууг тоолоход тусал.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, бид үнэгэнд асуудал шийдэхийг зааж өгсөн нь хэрэм түүнийг тоглоомондоо оруулж, хөгжилтэй байх болно гэсэн үг юм. Тэд одоо хамтдаа тоол, чи бид хоёр амарна.
Физминутка:Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.
Нар тусч байгаа нь сайн хэрэг үү? (нарыг дүрслэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
За, ямар салхи үлээж байна вэ? (салхи дүрслэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Найзуудтайгаа явах сайхан юу? (алхах)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Ээжтэй тэврэлдэх сайхан юу? (өөрсдийгөө тэврэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Танай нутагт сайн уу? (гараа хажуу тийш нь сунгах)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Манай гэр байгаа газар сайн уу? (байшинг дүрслэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Бүжиглэх сайхан юу? (ээрэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Бид бүгд хамтдаа байгаа нь сайн хэрэг (эрхий хуруугаа дээш)

Сурган хүмүүжүүлэгч:(хөгжим ба слайд 5) Залуус аа, харанхуй болж байна. Аймшигтай! Би овоохой харж байна, тэр намагт зогсож байна ( хүүхдүүд нүдээ нээдэг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ овоохойд хэн амьдардаг вэ? Магадгүй та тэнд хэн амьдардагийг хэлж, эзний дүр төрх, түүний зан чанарыг дүрсэлж болно (хүүхдийн хариулт).
Кикимора:Юу вэ, чи над дээр ирэхээс айгаагүй юм уу?
Хүүхдүүд:ирсэн.
Кикимора:Удаан хүлээлээ, хөөрхөнүүд минь. Би чамайг ямар нэг шалтгаанаар хүлээж байсан, би чамайг даалгавраа дуусгахыг хүсч байна. Одоохондоо хэн ч шийдэж чадаагүй байна, та нар ч бас чадах эсэхийг харъя. Е.В.Колесниковагийн ажлын дэвтэр дэх логик даалгавар, 8-р хичээл, 4-р даалгавар(слайд 6)
(суудалдаа сууж байна)
Дасгал:Тэгш өнцөгт нь тойрог дотор, тойрог нь тэгш өнцөгт дотор байхаар тойрог ба тэгш өнцөгт зур.
Кикимора:Сайн хийлээ! Би чамайг ийм ухаантай болно гэж бодсонгүй. За цааш яваарай, сайхан аялаарай!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар ямар ухаантай юм бэ! Битгий бие биенээ битгий гомдоо! Бид үлгэрийн ойгоор аяллаа үргэлжлүүлж байна (слайд 7, Лесовичок гарч ирэв).
Лесовичок:Өө, залуус аа, та нарыг манай ойд хараад би ямар их баяртай байна. Би чамайг манай дагина ойд урьсан юм. Би энэ хугацаанд маш их амьдарсан, би маш их зүйлийг мэддэг, хийж чадна. Тэгээд даалгавраа дуусгаад үзээрэй. Ойнхон саяхнаас өөрсөддөө байшин бариулсан ч хэрүүл хийснээс болж хэн нь аль байранд амьдардагийг нь олж чадаагүй.. Байшингийн дээвэр дээр 8 гэсэн тоо байгаа нь давхарт хэдэн амьтан амьдрах ёстой гэсэн үг. ? (8) Тэднийг эвлэрүүлж, байранд нь оруул. ( Хүүхэд бүр 8-ын тооны зохицол дээр ажилладаг. Мөн хамгийн хурдан гүйцэтгэсэн хүүхэд энэ тооны найрлагыг том байшинд үзүүлнэ.).(слайд 8)
Лесовичок:Сайн хийлээ! Гайхалтай залуус аа, та миний даалгаврыг биелүүлсэн. Би чамайг бүхэл бүтэн харж, сэтгэл хангалуун байсан. Та ойд зан үйлийн дүрмийг мэддэг, хэнийг ч гомдоогүй, юу ч зөрчөөгүй. Үүний тулд би танд энэ намрын баглааг бэлэг дурсгал болгон өгөх болно. Энэ нь танд ид шидийн ой руу хийсэн ер бусын аялалыг сануулах болно. (слайд 9)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, орой боллоо, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Нүдээ аниад гурав хүртэл тоол. ( ойн хөгжим сонсогддог)
Хичээлийн хураангуй:
- Надад хэлээч, үлгэрийн ойгоор аялж, ойн баатруудын ер бусын даалгавруудыг гүйцэтгэх нь танд таалагдсан уу? Хэрхэн?
-Бид ойд хэнтэй уулзаж, ярилцсан бэ?
- Ямар даалгавар таалагдсан, аль нь хүндрэл учруулсан бэ?

Сэдвийн танилцуулга: Лесовичокт зочлох

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Якутск хот" хотын дүүргийн боловсролын хэлтэс

Хүүхэд хөгжлийн төв – 26-р “Көстүк” цэцэрлэг.

Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сафонова Марина Михайловна

Якутск 2017

Гайхамшигт арал руу математикийн аялал.

Зорилтот:Жилийн туршид олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх

Хөтөлбөрийн агуулга

Сургалтын даалгавар:

    Хүүхдүүдэд арифметикийн бодлого хэрхэн хийхийг зааж, тэдгээрийн шийдлийг тоогоор бичихийг үргэлжлүүлээрэй.

    Геометрийн дүрсүүдийн нэрийг засах.

    Хоёр жижиг тооноос 8-ын тооны найрлагын талаархи мэдлэгээ бататгах.

    Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллын талаархи мэдлэгээ бататгах.

    Цагийн чиг баримжаа олгох дадлага, цагийг цагаар хэлэх мэдлэгээ нэгтгэх.

    Дөрвөлжин дэх цаасан дээр навигаци хийх чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар:

    Уран сэтгэмж, харааны ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, үг хэллэгийнхээ шалтгааныг тогтоох чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Боловсролын даалгавар:

    Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхэдтэй хийх урьдчилсан ажил:логик бодлого бодох, конструктив бодлого бодох, цагтай ажиллах, хоёр жижиг тооны 10 доторх тооны бүтэц.

Багшийн урьдчилсан ажил:

    Үзүүлэн үзүүлэх, тараах материал бэлтгэх.

    "Эрдэнэс" бүхий авдар бэлтгэ

    Захидал бэлтгэ.

Тайлбар толь бичгийн ажил:аялал, эрдэнэс, дижитал хот

Арга зүйн техник:

    Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах).

    Үзүүлэн (зураг ашиглах).

    Амаар (сануулагч, заавар, асуулт, хүүхдүүдийн бие даасан хариулт).

    Урам зориг, хичээлд дүн шинжилгээ хийх.

Тоног төхөөрөмж:дуу хураагч, соронзон самбар, мольберт, цээж, математикийн сурах бичиг, бөмбөг.

Демо материал:Арлуудын нэр, геометрийн дүрс бүхий 5 хуудас (бод, бод, тэмдэг, дижитал хот, гайхамшгийн арал).

Тараах материал:цэгээр даалгавар өгөх хуудас, цаг, математикийн диктант торонд хийсэн хуудас, тоо бүхий хуудас, харандаа

Хичээлийн бүтэц:

    Тоглоомын нөхцөл байдал: Гайхамшигт арал руу аялах, Үлгэрийн захидлыг унших.

    1-ээс 12 хүртэлх оноогоор зурах.

    8 тооны найрлага.

    Асуудал шийдэх.

    Багц (их, бага, тэнцүү)

    Нүдээр зурах.

    Сансарт чиг баримжаа - эрдэнэсийн газрын зураг.

    Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр манай хамт олон Математикийн орноос дагинагаас захидал хүлээн авлаа. “Хүндэт хүүхдүүд ээ, би та бүхнийг эртний цайзын эрдэнэс хайхаар далай гатлан ​​Гайхамшигт арал руу аялахыг урьж байна. Замд таныг сонирхолтой даалгавар хүлээж байна. Та өөрийн мэдлэг, ур чадвар, оюун ухаанаа харуулах хэрэгтэй болно. Амжилт хүсье! Үлгэр!".

За залуусаа, та сонирхолтой аялалд гарахыг хүсч байна уу?

Надад хэлээч, та далайгаар аялахад юу ашиглаж болох вэ? (завь, таслагч, хөлөг онгоц)

Хэрэв бид 1-ээс 12 хүртэлх тоог холбовол та бид хоёр юугаар аялахыг олж мэдэх болно.

Бид хөлөг онгоцоор аялах болно. Би хүн бүрийг суудалдаа суухыг хүсч байна. Тав тухтай сууж, нүдээ ань. Энд бид далайд байна ( "Далайн чимээ" дуу хураагуур асаав).

"Үүнийг олж мэд" арал.()

Даалгавар бол 8-ын тооны найрлага юм.

8 гэсэн тоо байдаг. Хүүхдүүд 8-ын тоог бичих хэрэгтэй.

Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа биелүүлсэн! Үргэлжлүүлье.

(Далайн дуу хураагуур асаахад багш арлын нэрийг өөрчилнө).

"Бодох" арал (Хүүхдүүд арлын нэрийг уншиж, арал ямар хэлбэртэй болохыг тодорхойлно.)

Ширээн дээр 3 алим байгаа бөгөөд нэг алимыг хоёр хуваасан. Ширээн дээр хэдэн алим үлдсэн бэ? (3)

Эмээ ач, зээ нартаа 3 ороолт, 6 бээлий нэхсэн. Танай эмээ хэдэн ач, зээтэй байсан бэ? (3)

3 ах нэг эгчтэй. Гэр бүлд хэдэн хүүхэд байдаг вэ? (6)

Одоо та асуудлыг шийдэж, тоо, тэмдэгтээр бичих хэрэгтэй болно.

Бодлого 1: Гурван бяцхан гахай зүлгэн дээр алхаж байв. Харин намар ирж, өөрсдөө байшингаа барих цаг болжээ. Наф-наф байшингаа барихаар явсан бөгөөд бусад нь зугаалахаар үлджээ. Зүлгэн дээр хэдэн гахай үлдсэн бэ? (Бид энэ бодлогыг тоо, тэмдэг ашиглан 3 – 1 = 2 гэж бичдэг).

Бодлого 2: Зул сарын гацуур модны доор 4 мөөг ургаж байв. Бороо орж, дахиад 2 мөөг ургаж эхлэв (4 + 2 = 6)

Сайн байна уу залуусаа, та бүх асуудлыг зөв шийдсэн! Үргэлжлүүлье!

("Далайн чимээ" дуу хураагуур асаалттай байна)

Өө, би далай дээр буув манан.Манангаас гарахын тулд та асуултанд хариулах хэрэгтэй (бөмбөгний тоглоом):

Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?

Маргааш долоо хоногийн аль өдөр байх вэ?

Хаврын тэргүүн сарыг нэрлэ

Зуны хоёр дахь сарыг нэрлэ

Жилд хэдэн өдөр байдаг вэ?

Даваагаас Лхагва гарагийн хооронд долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Мягмар гараг хүртэл долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ?

Гурван муур хэдэн сүүлтэй вэ?

Та өдрийн ямар хэсгүүдийг мэддэг вэ?

Өдөрт хэдэн цаг байдаг вэ?

Сайн байна, та асуултуудад зөв хариулж, манан ариллаа!

Би арал харж байна! Харьцуулах арал.(Хүүхдүүд арлын нэрийг уншиж, арал ямар хэлбэртэй болохыг тодорхойлно.)

Залуус аа, удахгүй та сургуульд орох бөгөөд хэн жишээг зөв, хурдан шийдэж чадахыг команд ашиглан тоонуудыг харьцуулах боломжтой болно.

"Цифроград" арал.(Хүүхдүүд арлын нэрийг уншиж, арал ямар хэлбэртэй болохыг тодорхойлно.)

Энэ арал дээр хэн амьдардаг гэж та бодож байна вэ?

4-тэй харьцуулахад 3-ын тоог юу гэж нэрлэдэг вэ? (өмнөх)

6 тоотой харьцуулахад 7 тоог юу гэж нэрлэдэг вэ? (дагах)

2-ын дараа ямар тоо гарах вэ?

7-9-ийн хооронд ямар тоо байдаг вэ?

6-ын дараа ямар тоо ирэх вэ?

Залуус аа, би Дижитал идэгч бидэн рүү ойртож байгааг сонслоо! Түүнийг идэхгүйн тулд Дижитал идэгчээс тоонуудыг нуу!

Сайн байна уу залуусаа, хүн бүр тоогоо нууж чадсан! Цаашаа явцгаая!( "Далайн чимээ" дуу хураагуур асч, багш арлын нэрийг өөрчилнө)

Гайхамшигт арал

Тиймээс бид гайхамшгийн арал руу явлаа! Гэхдээ энэ арал руу буух нь тийм ч амар биш, хамгаалалттай, хэн болохыг бид мэдэхгүй. Арлыг хэн хамгаалж байгааг мэдэхийн тулд та дараах даалгаврыг гүйцэтгэх ёстой. Багшийн зааврын дагуу нүдээр зурах:

2 – дээш, 2 – баруун, 1 – дээш, 1 – баруун, 3 – доош, 3 – баруун, 1 – дээш, 1 – баруун, 5 – доош, 2 – зүүн, 2 – дээш, 1 – зүүн, 2 – доош, 2 - зүүн, 4 - дээш, 2 - зүүн.

Энэ арлыг хэн хамгаалдаг вэ? (Нохой)

Та анхааралтай, тууштай байсан учраас ийм хэцүү ажлыг даван туулсан. Би чамаар бахархаж байна. Бид арал дээр ирлээ, гэхдээ эрдэнэсийг хаанаас хайх вэ?

Хараач, Үлгэр бидэнд газрын зураг үлдээсэн! Үүнийг ашигласнаар бид хуучин цайзын эрдэнэсийг олж чадна! Бид шулуун 7 алхам хийх хэрэгтэй, дараа нь баруун тийш эргэж, урагш 8 алхам, зүүн тийш эргэж, 3 алхам хийх хэрэгтэй бөгөөд энд шидэт авдар байна!

Бид цээжийг онгойлгож, математикийн сурах бичиг байна. Хүүхдүүд ээ, энэ бол хамгийн чухал ном юм. Үүнийг ашигласнаар та асуудал, жишээг шийдэж сурах болно. Энэ нь таны сургуулийн сурах бичиг болно. Тиймээс бид бүх даалгавраа гүйцэтгэсний дараа эрдэнэсийг олсон. Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Усан онгоцон дээр суудлаа эзэл.

("Далайн чимээ" дуу хураагч асаалттай)

Үр дүн:Өнөөдөр таны хийсэн зүйл надад үнэхээр таалагдсан! Та тууштай, анхааралтай, хурдан ухаантай байсан тул эрдэнэсийг олж чадсан. Хэрэв та бүх даалгавраа биелүүлсэн гэж бодож байвал тэдэнд од өгнө үү; дөрвөлжин; гурвалжин.



Төслийг дэмжээрэй - холбоосыг хуваалцаарай, баярлалаа!
Мөн уншина уу
Шинэ жилийн ширээг хэрхэн хэд дахин хурдан тохируулах вэ Шинэ жилийн ширээг хэрхэн хэд дахин хурдан тохируулах вэ Гэрлэлтийг хүчин төгөлдөр бус, хууль ёсны үр дагавар гэж хүлээн зөвшөөрөх Гэрлэлтийг хүчин төгөлдөр бус, хууль ёсны үр дагавар гэж хүлээн зөвшөөрөх Үйлчлэх салфеткийг зүрхний хэлбэрт хэрхэн нугалах вэ Салфеткийг зүрхний хэлбэртэй болгох арга Үйлчлэх салфеткийг зүрхний хэлбэрт хэрхэн нугалах вэ Салфеткийг зүрхний хэлбэртэй болгох арга