Lue Plyatskovskin ystävyysoppitunti verkossa. Lue kehitystä aiheesta "M.S.

Lasten kuumelääkkeitä määrää lastenlääkäri. Kuumeessa on kuitenkin hätätilanteita, joissa lapselle on annettava lääkettä välittömästi. Sitten vanhemmat ottavat vastuun ja käyttävät kuumetta alentavia lääkkeitä. Mitä saa antaa imeväisille? Kuinka voit alentaa lämpötilaa vanhemmilla lapsilla? Mitkä ovat turvallisimmat lääkkeet?

Vera Voronchikhina
Suoraan koulutustoiminta kaunokirjallisuuden lukemiseen. Plyatskovskin tarinan "Ystävyyden oppitunti" lukeminen

Koulutuksen integrointi alueilla: "Tunnistus", "Viestintä", « Fiktion lukeminen» , "Musiikki", "Liikunta", « Taiteellinen luominen» .

Lastentarhatyypit toimintaa: leikkisä, tuottava, kommunikoiva, kognitiivinen tutkimus, havainto fiktiota.

Tavoitteet: tutustua M. Plyatskovsky; opettele arvioimaan tekoja kirjallisuuden- sankareita moraaliselta kannalta; kehittää kykyä luoda ilmeikkäitä kuvia kasvojen ilmeiden avulla; muodostaa taito piirtää kohteen ääriviivat yksinkertaisella lyijykynällä kevyellä paineella.

Suunniteltuja tuloksia: erottaa tyylilajit kirjallisia teoksia; kertoo sisällön uudelleen tarina; reagoi emotionaalisesti kirjallista työtä, myötätuntoa sankareita kohtaan tarina.

Materiaalit ja laitteet: muotokuva M. Plyatskovsky, kuva varpusta, varpun naamio, kyniä, tehtävä paperille, laulu "Hymy", levysoitin.

1. Organisaation hetki.

Korvamme ovat kruunun päällä

Silmät auki

Kuuntelemme, muistamme

Ei minuuttia, ei hukkaa.

Vieraat ovat tulleet meille tänään, tervehdimme heitä (Hei).

Arvaa arvoitus ja saat tietää, kuka muu on vieraamme.

Pikkupoika

Harmaassa armeniassa

Hiipii pihojen läpi,

Hän kerää murusia.

Mistä tiesit, että se oli varpunen?

Mikä on armenialainen? (Armyachishko on armeijan pienikokoinen - päällysvaatteet, karfanisesta villakankaasta valmistettu kaftani)

Toista puhdas lause perässäni hitaasti hitaasti, kuiskaamalla (jotta varpunen ei pelästyisi).

Tsotsutsa - lintu, ketju, muna, lammas.

Lo-ly-la-kylmä, jäälautat, jää, kivi.

Po-py-pa-höyhenpeite, nukka, jalka.

Tom, astiat, paahtoleipä, kävely.

Unikko, säiliö, kyltti, puvut, nappi.

Kuuntele, älä lennä, aja,

Tanssi, ui, kiusaa.

2. M: n teoksen lukeminen. Plyatskovsky« Ystävyyden oppitunti» .

(Näytetään muotokuva M. Plyatskovsky.)

Mihail Spartakovich Plyatskovsky- kuuluisa lauluntekijä. Runoilija kirjoitti monia kappaleita lapsille "Hymy" ja kirjoitti myös satuja ja tarinoita.

Analyysi tarina kysymyksistä:

1. Nimeä päähenkilöt tarina? (Chick ja Chirik)

2. Kuka sai paketin isoäidiltäsi? (Poikasen)

3. Mitä isoäitisi lähetti? (Hirssi)

4. Mitä Chick teki hirssin kanssa? ( "Jos jaan hirssiä, silloin itselleni ei jää mitään"- hän ajatteli. Joten söin kaikki jyvät yksin)

5. Mitä voit sanoa Chirikasta? Mikä hän on? (Chirik löysi siemenet, keräsi ne siististi pussiin ja lensi ystävänsä Chikin luo. Kiltti, välittävä.)

6. Miltä Chick tuntuu tarina? Miksi? (Häpeä)

7. Miltä häpeävä henkilö näyttää? (lasten esittämä, pää käännetty, silmät alas)

8. Luuletko, että Chick ymmärsi virheensä?

9. Miksi tarinaa kutsutaan ystävyyden oppitunniksi?

10. Mistä on kyse? tarina?

11. Voidaanko Chikaa ja Chirikia kutsua ystäviksi?

12. Mitä käsittämätöntä sanat, joihin tapasit tarina? (hirssi on viljaa, paketti on asia, joka lähetetään paketissa, oppitunti- oppitunti tai läksyt tai jos joku oppi jotain, hän myös sai oppitunti, tarina- pieni teos, jossa sanotaan jostakin tai jostakin, opimme jotain uutta.

13. Mikä on nimi tarina että luemme?

3. Liikuntakasvatus "Varput"

Pojat, nyt pelataan.

Mitä tiedät varpusista?

Mitä he voivat tehdä? (hyppy, läppä, tweet, lentää, nokkia)

1, 2, 3 te olette myös varpunen ja minä varpunen äiti.

Varpunen äiti kutsuu omaansa lapset:

Pienet varpuni tulevat luokseni, lentä nopeasti!

Tänään opimme lentämään kanssasi!

Pikemminkin nouse ylös ja aloita!

Rakentaminen ympyrään, kävely tyypillisillä kädenliikkeillä - "siipien heiluminen" (Varpunen näyttää liikkeen ja astuu sivuun.)

Opettaja: Varpun äiti nukahti, ja varpunet tarvitsevat tätä, he levittivät siipensä ja lensi kaikkiin suuntiin (kävelemässä sisään löysä) .

Sparrow herää:

tipu-chirp, chik-chirp

Mikä tuo ääni on! mikä itku!

Ryhdy pikemminkin ympyräksi

Ja opettele lentämään uudelleen (peli toistaa itseään).

Tylsytti vain minuutin

Ja varpuset meluivat vilpittömästi,

Aion olla tiukka, katson nyt sinua, niin että kasvat tottelevia varpusia!

1,2,3 meistä tuli jälleen lapsia.

4. Peli "Mitä arkkiin on piilotettu"

Varpus pyytää kavereilta apua eikä myöskään miten hän voi selvittää, mitä arkkiin on piirretty.

Yhdistä punaisesta pääpisteestä kaikki pisteet yhdellä jatkuvalla viivalla, niin saat kohteen ääriviivat. Keksi ja piirrä yksityiskohtia, osia aiheesta, miltä se näyttää. Täytä piirustus ylittämättä ääriviivoja (muistuta varjostuksen säännöt, tee sormivoimistelu ennen työtä).

5. Peli "Kerro tarjous".

Lasten töiden tarkastelu... (Mahdollisia lapsia toimii: matryoshka, hehkulamppu, lumiukko, päärynä jne.)

Ehdotusten laatiminen.

Opettaja: - Minulla on herkullinen päärynä. Ja entä Vanya (Kuuntele lasten vastauksia)

Mitä päärynällä voi tehdä? (syödä)

Kuuntele S. Makhoninin runo "Päärynä"

Miksi jakaa kavereiden kanssa? (Jos sinä jakaa ja jakaa kanssasi jotta se ei häpeäisi, jotta hän ei jäisi ilman ystäviä, ihmisen on vaikea elää ilman ystäviä, tylsää, yksinäistä.

Kutsu kaverit hoitamaan varpunen päärynällä.

Ole hyvä, varpunen, auta päärynäsi! (laita työ pöydälle)

Ja kutsumme myös sinut ja ystäväsi sivuillemme, siipikarjan ruokasalista löydät hirssin, siemenet, leivänmurut.

Lähtö: Sparrow ymmärsi, miten toimia ystävät: Jaa, leiki yhdessä, älä loukkaa, muuten voit jäädä ilman ystäviä.

6. Kappaleen kuunteleminen "Hymy" M. Plyatskovsky

M. Plyatskovsky kirjoitti tarinoita, satuja ja myös lauluja. Kuunnellaan biisi "Hymy" ja näytä vieraillemme kuinka voimme tanssia yhdessä.

7. Heijastus.

Mitä teimme tänään? Mitä uutta olet oppinut?

Mitä pidit? Millainen mieliala sinulla on?

Sparrow lensi ystäviensä luo, ja meidän on aika mennä kavereiden luo.

Oppitunti puheen kehittämisestä aiheesta "Ystävyyden oppitunti"

Tehtävät ... Kannusta lapsia suulliseen vuorovaikutukseen aikuisten ja ikätovereiden kanssa, osallistumaan yleiseen keskusteluun sekä perustelemaan ja perustelemaan väitteitään.

Opettaa lapsia kertomaan lyhyitä tekstejä; valitse tarkat epiteetit tietylle sanalle.

Kehittää foneeminen kuulo, puheen huomio, diktio, puheen intonaalinen ilmeikkyys.

Oppitunnin kulku:

Organisaation hetki.

Soitetaan V. Shainskyn kappale "Jos menit ulos ystävän kanssa"

Opettaja: Kaverit, mistä tämä laulu kertoo? (ystävyydestä)

Tänään keskustelumme koskee ystävyyttä ja ystäviä.

Ystävyydestä on monia sananlaskuja. Kuuntele yhtä heistä: "Ystävyys ja veljeys ovat arvokkaampia kuin mikään rikkaus."

Kuinka ymmärrät tämän sananlaskun? (lasten vastaukset)

Ja mitä tämä sananlasku tarkoittaa: "Ystävä tunnetaan vaikeuksissa"? (Lasten sanontoja)

Onko elämässäsi ollut tällaisia ​​tapauksia, joissa ystävä tunnettiin vaikeuksissa?

Uuden materiaalin oppiminen.

Tänään luemme M. Plyatskovskin tarinan "Ystävyyden oppitunti"

Opettaja näyttää kirjan, johon tämä tarina on sijoitettu, ja alkaa lukea.

Siellä oli kaksi varpusta: Chick ja Chirik.
Eräänä päivänä Chiku sai paketin isoäidiltään. Koko hirssilaatikko. Mutta Chick ei sanonut siitä sanaakaan ystävälleen. "Jos jaan hirssiä, itselleni ei jää mitään", hän ajatteli. Joten hän söi kaikki jyvät yksin. Ja kun laatikko heitettiin pois, muutama jyvä heräsi edelleen maahan. Chirik löysi nämä jyvät, keräsi ne siististi pussiin ja lensi ystävänsä Chikin luo.
- Hei, Chick! Löysin tänään kymmenen hirssiraetta. Jaetaan ne tasan ja hakataan ne yhteen.
- Älä ... Miksi? .. - Chick alkoi heiluttaa siipensä. - Löysit - sinä ja syöt!
- Mutta sinä ja minä olemme ystäviä, - sanoi Chirik. - Ystävien pitäisi jakaa kaikki puoliksi. Eikö olekin?
"Olet luultavasti oikeassa", Chick vastasi.

Hän tunsi suurta häpeää. Loppujen lopuksi hän itse söi koko hirssilaatikon eikä jakanut sitä ystävän kanssa, ei antanut hänelle yhtäkään viljaa. Ja nyt ystävän lahjan kieltäminen on loukata häntä. Chick otti viisi viljaa ja sanoi:
- Kiitos, Chirik! Ja jyville ja oppitunnille ... ystävyys!

Kouluttaja: Minkä ystävyysoppitunnin varpunenpoika oppi? (Sinun on jaettava se ystävän kanssa)

Ystävät antavat usein toisilleen kukkia. Joten leikimme ystävyyden kukalla.

Leikkii kukalla.

Opettaja: Seiso ympyrässä. Lähetän kukan, ja sinä nimet sanat. Mitä sanoja voit sanoa hyvästä ystävästä? Mikä hän on? (lapset välittävät kukan ja nimen sanoja - luotettava, uskollinen, rohkea, ystävällinen, myötätuntoinen, rehellinen, totuudenmukainen, tarkkaavainen, tiukka jne.)

Opettaja: Mieti, kuka on luotettavin ystäväsi? Millainen hän on?

Liikunta(lapset esiintyvät pareittain):

Sinä olet mies ja minä olen mies (näytä)

Sinulla on nenä ja minulla on nenä.

Sinulla on punaiset posket ja minulla punaiset posket,

Sinun huulesi ovat punaiset ja minun huuleni ovat tulipunaiset.

Olemme kaksi ystävää, rakastamme toisiamme (halaa).

Työskentele äänen ääntämisen parissa.

Opettaja: Sanotaan lause yhdessä:

Varpunen istui mäntyllä,

Nukahdin ja nukahdin.

Jos hän ei olisi nukahtanut,

Istuisin edelleen mäntyllä.

Lapset lukevat lauseen hitaasti ja kävelevät ympyröissä. Puhdas lause luetaan vielä 3-4 kertaa.

Opettaja: Nyt pelataan pallopeli ... Kysyn teiltä kysymyksiä, ja vastaatte korostamani sanalla, älkää sanoko sanoja "kyllä" ja "ei".

Opettaja heittää pallon lapselle ja kysyy: ” La varpunen männyllä? "(la)

"Siellä oli varpunen mäntyyn? "(Sparrow)

"Istuiko varpunen männyn päällä?" (Mäntyllä)

« Nukahti ja kaatuiunessa? (nukahti ja putosi)

Peli jatkuu, kun lasten kiinnostus jatkuu.

Bottom line. Yllättävä hetki.

Opettaja: Varmistin jälleen kerran, että ystävyys asuu ryhmässämme, osaat olla ystäviä ja tietysti voit opettaa muita lapsia olemaan ystäviä, joilla ei vielä ole ystäviä. Ja tehdäksesi ystävyydestäsi vahvaa ja todellista, laita toiveesi tähän maagiseen laatikkoon. Tätä varten jokainen teistä ottaa sydämen, sanoo toiveen (mitä teidän täytyy olla, jotta ystävät näkyvät) ja heittää sen laatikkoon. Nyt olen rauhallinen puolestasi, laatikko pysyy ryhmässämme, ja voit täydentää sitä uusilla ystävyystoiveilla.

Rentouttavan musiikin tauko.

Seiso ympyrässä, pidä kädestä ja hymyile toisillesi. Olen erittäin iloinen, että osaat olla ystäviä. Tunnet kuinka pieni kipinä välähti kämmenten välissä, pieni, pieni aurinko. Se ei pala, vaan lämmittää, välähtää silmissäsi. Tiedän, että joskus riitelet, mutta heti kun viha vilkkuu jonkun silmissä, laita kätesi hänen harteilleen, ja hyvyys sulattaa vihan jälkiä jättämättä.


Kirjallisen lukemisen oppitunti

Aihe: M.S. Plyatskovsky "Ystävyyden oppitunti".

Tavoitteet:

Tutustu M.S. Plyatskovsky "Ystävyyden oppitunti";

- edistää ilmaisullisen ja tietoisen lukemisen kehittämistä;

- myötävaikuttaa tekstissä navigointikyvyn parantamiseen;

- luoda edellytykset kehittää kykyä verrata sankareiden toimia, yleistää, tehdäpäätelmät;

Kehittää luovuutta;

- kasvattaa tunteitasapua, ystävällistäesuhdeetoisilleen.

Varustus: oppikirja, kortit, joissa on osa sananlaskuja, äänitys kappaleesta "A true friend".

Luentojen aikana

Minä Järjestämisaika.

Kouluun metuli ( tutkimus) ,

Älä ole laiska, mutta ( työ) .

Kuunteleminenkaikki ( tarkkaavaisesti) .

II ... Päivitetään.

1. työtä arvoitus:

Ratkaise arvoitus ja saat selville, mitä oppitunnissamme keskustellaan:

Hän jakaa ilonsa kanssani,
Aina vuori minulle.
Jos ongelmia tulee yhtäkkiä,
Uskolliset auttavat minua ...(ystävä)

2. Assosiatiivinen pensas "ystävä"

Kaverit, mitä assosiaatioita teillä on, kun kuulette sanan "ystävä"?

(Apua, luottamusta, omistautumista, ymmärrystä, uskollisuutta).

Selittävässä sanakirjassa sanan "ystävä" merkitys selitetään seuraavasti:

Ystävä on henkilö, joka liittyy läheiseen hyvään suhteeseen, keskinäiseen sympatiaan, joka perustuu keskinäiseen ymmärrykseen.

4. Kotitehtävien tarkistaminen.

Mitä tekstiä luimme kanssasi viimeisellä oppitunnilla? Nimeä tekijä ja otsikko.

III Tutustuminen oppitunnin aiheeseen ja tavoitteisiin.

Tänään tutustumme M. Plyatskovskin työhön. Nimi koostuu kahdesta sanasta. Ensimmäinen sana tulkitaan seuraavasti:

* Opiskeluaika, koulutusjakson suorittamiseen varattu aika - Oppitunti

Toisen sanan merkitys on seuraava:

* Ihmisten väliset suhteet perustuvat keskinäiseen luottamukseen, kiintymykseen, etuyhteisöön ystävyys

Yhdistämme kaksi sanaa ja saamme nimenYstävyyden oppitunti.

Mistä luulet, että uudessa teoksessa keskustellaan? (lasten vastaukset: oppitunnista, ystävyydestä, ystävyyden säännöistä ...)

IV ... Käsitys uudesta opetusmateriaalista.

1. Opettajan suorittama sadun ensisijainen lukeminen. Keskustelu

- Pidätkö työstä? Kuinka pidit siitä?

TOmihin genreen teos kuuluu? (satu) Todista se (eläimet puhuvat).

- Ketkä ovat teoksen päähenkilöitä? (varpunen Chick ja Chirik)

- Kuinka voit kuvata sankareita? Mitä ne ovat? (lasten vastaukset)

Fysiikan minuutti "Miten voit?"

Mitä kuuluu? - Kuten tämä!

Oletko uimassa? - Kuten tämä!

Miten voit? - Kuten tämä!

Katsotko kaukaa? - Kuten tämä!

Odotatko lounasta? - Kuten tämä!

Heilutatko perässä? - Kuten tämä!

Nukutko aamulla? - Kuten tämä!

Oletko tuhma? - Kuten tämä!

2. Lasten satujen lukeminen. Keskustelu luetun sisällöstä.

- Nyt luemmesatuketjua pitkin

Pojat, sisäänMitensamaon ystävyyden oppitunti "?

- Ketä voidaan pitää todellisena ystävänä ja miksi?( Chirika. Hän jakoi ystävän kanssa.)

- Mitä tämä tarina opettaa? ( Kerro totuus, ajattele tovereitasi, jaa aina.)

- Ymmärsikö Chick erehdyksensä? ( Kyllä, sain sen)

- Etsi satuista todistavia sanojaTämä on (ote tekstistä: Chick otti viisi siementä ja sanoi:

Kiitos, Chirik! Ja siemenille ja oppitunnille ... ystävyys!

- Onko sinulla kavereita luokallasi? (lasten vastaukset)

Zmitä kutsut ystäväksi (lasten vastaukset)

- Onko sinulle tapahtunut jotain tämän sadun sankareiden tavoin? (lasten vastaukset)

3. Harjoitus "Laita asiat järjestykseen" (työskentele epämuodostuneen tekstin kanssa).

He ovat aina hyviä yhdessä.

Sema ja Slava ovat ystäviä.

Sema opettaa Slavaa pelaamaan tammea.

He auttavat aina toisiaan.

Minkä otsikon voit valita tälle tekstille?

4. Luova tehtävä (työskentele pareittain).

- Pöydilläsi on ystävyyttä koskevien sananlaskujen loppu. Lue ne huolellisesti. Luen nyt sananlaskujen alun ja yrität arvata, millä parilla on jatkoa:

(ensin parit lapset opiskelevat sananlaskuja, ja sitten opettaja lukee sananlaskujen alun, ja lopun lukee jatkoa löytänyt pariskunta).

Hukkaa itsesi ... ja auta toveriasi ulos

Vanha ystävä on parempi kuin kaksi uutta.

Älä omista sataa ruplaa, mutta sata ystävää.

Jos sinulla ei ole ystävää, etsi sitä ... mutta jos löydät sen, huolehdi siitä.

Yksi kaikkien puolesta ja kaikki yhden puolesta.

Hädässä ystävä tunnetaan.

Vahva ystävyys ... etkä voi katkaista sitä kirveellä.

Turvallisuus on numeroissa.

Hanki uusia ystäviä, mutta älä menetä vanhoja!

Luota ystävään, mutta älä tee sitä itse.

On välttämätöntä syödä ripaus suolaa yhdessä ... tunnistaa ystävä.

Mies ilman ystäviä ... kuin puu ilman juuria.

Ystäviä on helppo löytää, mutta vaikea pitää kiinni.

Ystävyys on kuin lasi: ... jos rikot sen, et korjaa sitä.

5. Luova työ "Ystävyyden puu" (työ ryhmissä).

Kaverit, mitä mieltä olette, mutta voiko ystävyys hajota? Mistä syistä tämä voi tapahtua?

Kehotan teitä löytämään ystävyyden salaisuudet kirjoittamalla ne paperille (jokainen ryhmä kirjoittaa muistiin sääntönsä ja kiinnittää paperin puuhun).

* Älä kutsu nimeä äläkä nöyryytä ystävääsi.

* Auta apua tarvitsevaa ystävää.

* Älä petä ystävääsi, ole rehellinen hänelle.

* Älä petä ystävääsi.

* Osaa myöntää virheet ja tehdä rauha ystävän kanssa.

* Pystyä alistumaan ystävälle.

* Ole tarkkaavainen ystävällesi.

Noudattamalla näitä sääntöjä uskon, ettet koskaan menetä ystävääsi.

V ... Tulokset

Keskustelumme ystävyydestä tänään on päättynyt.Tänään teitte kaikki huomattavaa työtä, osoititte lukutaitonne ja kykynne toimia yhdessä.

- Mikä työ tiedetäänkoottu yhteen? ( Mihail Plyatskovskin "Ystävyyden oppitunti")

- Mitä olet oppinut sadun sankareiden esimerkistä? (lasten vastaukset)

VI ... Kotitehtävät: lue satu, anna esimerkki ystävyysoppitunnista

Ystävyyden oppitunti

Siellä oli kaksi varpusta: Chick ja Chirik.
Eräänä päivänä Chiku sai paketin isoäidiltään. Koko hirssilaatikko. Mutta Chick ei sanonut siitä sanaakaan ystävälleen. "Jos jaan hirssiä, itselleni ei jää mitään", hän ajatteli. Joten hän söi kaikki jyvät yksin. Ja kun laatikko heitettiin pois, muutama jyvä heräsi edelleen maahan. Chirik löysi nämä jyvät, keräsi ne siististi pussiin ja lensi ystävänsä Chikin luo.
- Hei, Chick! Löysin tänään kymmenen hirssiraetta. Jaetaan ne tasan ja hakataan ne yhteen.
- Älä ... Miksi? .. - Chick alkoi heiluttaa siipensä. - Löysit - sinä ja syöt!
- Mutta sinä ja minä olemme ystäviä, - sanoi Chirik. - Ystävien pitäisi jakaa kaikki puoliksi. Eikö olekin?
"Olet luultavasti oikeassa", Chick vastasi.

Hän tunsi suurta häpeää. Loppujen lopuksi hän itse söi koko hirssilaatikon eikä jakanut sitä ystävän kanssa, ei antanut hänelle yhtäkään viljaa. Ja nyt ystävän lahjan kieltäminen on loukata häntä. Chick otti viisi viljaa ja sanoi:
- Kiitos, Chirik! Ja jyville ja oppitunnille ... ystävyys!

Kuvat: Suteev V.

Ulkopuolinen lukutunti luokalla 1.

Aihe: Mikhail Plyatskovsky "Ystävyyden oppitunti".

Oppitunnin tarkoitus : muodostaa ilmaisullisen, sujuvan ja oikean lukemisen taidot, kertoa yksityiskohtaisesti uudelleen; kehittää loogista ajattelua ja huomiota; kehittää anteliaisuutta, kykyä myöntää ja korjata omat virheensä.

Materiaalit ja laitteet: TV ja videonauhuri; levysoitin; Vanessa Mayn nauhoitus, videotallenne sarjakuvasta "The Brave Hare"; taulukoita huomion kehittämiseksi; piirustus "Linnut"; Plyatskovskin satu "Ystävyyden oppitunti" teksti jokaiselle oppilaalle; piirrä 3 varpusta: toisella on musta häntä ja musta nokka, toisella on musta häntä ja ruskea nokka, kolmannella on ruskea nokka ja ruskea häntä; lintuja, jotka on tehty "Origami" -tekniikalla jokaiselle oppilaalle.

    Organisaation hetki.

Psykologinen asenne:

- Auringonsäde katsoi silmiin. Hän juoksi pitkin kasvoja. Silitä sitä varovasti kämmenilläsi otsaan, nenään, suuhun, poskiin, leukaan, silitä sitä varovasti, jotta se ei pelästyisi, silitä päätä, kaulaa, vatsaa, käsiä, jalkoja. Hän pääsi kauluksen taakse - silitti häntä sielläkin. Hän ei ole ilkikurinen ihminen, hän rakastaa ja hyväilee sinua. Ja sinä silität häntä ja ystävystyt hänen kanssaan. Hymyile hänelle.

    Kotitehtävien tarkistus. D.N. Mamin - Sibiryak "Tarina rohkeasta jäniksestä - pitkät korvat, viistot silmät, lyhyt häntä."

Muista satu, jonka luimme viime oppitunnilla, ja kerro minulle, mitkä sanat ovat tarpeettomia?

Mikä on tämän tarinan nimi? Miten tätä tarinaa voisi kutsua ytimekkäämmin?

Ja nyt yritetään kuulostaa sarjakuva, jonka nimi on "The Brave Jänis" ja joka luotiin tämän sadun perusteella.

Kuinka satu alkaa?

Lasten kertominen sarjakuvan perusteella (ääni pois).

    Työskentely uuden materiaalin parissa. M. Plyatskovsky "Ystävyyden oppitunti".

Tänään oppitunnissa tutustumme Mihail Plyatskovskin tarinaan. Mutta kenestä tämä tarina on ja mikä sen nimi on, saat selville suorittamalla useita tehtäviä - vinkkejä.

Päällä alaston uusi? Päällä alaston uusi.

Päällä alaston Uusi? Päällä alaston Uusi.

Alasti Uusi? Alasti Uusi.

Kuka luulee pystyvänsä tuottamaan tällaisia ​​ääniä? (Linnut).

B) Katso kuvaa ja kerro, mitä lintuja näet. Mitkä linnut ovat kuvassa eniten? Kuinka monta varpusta piirretään? Tämän päivän tarinamme kahdesta varpusta.

C) Mutta mitä heidän nimensä olivat, saat selville salauksen purkamalla.

Joten nyt tiedämme, että tämä tarina kertoo kahdesta varpusta nimeltä Chick ja Chirik.

    Sadun "Ystävyyden oppitunti" opettajan lukema.

Siellä oli kaksi varpusta: Chick ja Chirik. Eräänä päivänä Chiku sai paketin isoäidiltään. Koko hirssilaatikko. Mutta Chick ei sanonut siitä sanaakaan ystävälleen.

"Jos jaan hirssiä, itselleni ei jää mitään", hän ajatteli. Joten hän söi kaikki jyvät yksin. Ja kun laatikko heitettiin pois, muutama jyvä heräsi edelleen maahan.

Chirik löysi nämä jyvät, keräsi ne siististi pussiin ja lensi ystävänsä Chikin luo.
- Hei, Chick! Löysin tänään d Hirssirakeita on kahdeksan. Jaetaan ne tasan ja hakataan ne yhteen.

Älä ... Miksi? .. - Chick alkoi heiluttaa siipensä. - Löysit - sinä ja syöt!

Mutta sinä ja minä olemme ystäviä, - sanoi Chirik. - Ystävien pitäisi jakaa kaikki puoliksi. Eikö olekin?

Olet luultavasti oikeassa, - vastasi Chick. Hän tunsi suurta häpeää. Loppujen lopuksi hän itse söi koko hirssilaatikon eikä jakanut sitä ystävän kanssa, ei antanut hänelle yhtäkään viljaa. Ja nyt ystävän lahjan kieltäminen on loukata häntä. Chick otti viisi viljaa ja sanoi:

Kiitos, Chirik! Ja siemenille ja oppitunnille ... ystävyys ...


    Keskustelu sadun vaikutelmista.

Piditkö sadusta?

He sanovat, että satu on valhe, mutta vihje siitä on opetus hyville tovereille. Mitä satu opettaa?

Mitä voit kutsua satuksi?

6. Valmistautuminen satujen lukemiseen. Lukeminen ympyrässä.

7. Sadun lukeminen ketjussa. Lapset lukevat tekstin lause kerrallaan.

8. Työskentele lukutekniikan parissa:

Lukutaidon kehittäminen:

a ) sanan lukeminen;

Varpuset elivät: ja. Kerran tuli. Koko hirssi. Chick sanoi tämän sanan ystävälleen.

Jaan, niin mitään ei jää - hän. Joten hän söi jyvät. Ja laatikko, sitten jyvät ovat päällä. Jne.

b ) vain sanojen toisen puoliskon lukeminen;

li wa obya: ik ja rick. Olipa kerran linkki korviin. lyi ikena. noin ik noin om ja echka e hall hänelle.

Jos olen eno avat du, sitä ei ole olemassa ”, hän mietti. Sama kuin lapsen varsi.

v) rivien lukeminen käänteisesti.

Chirik ja varpunen Chick asuivat kaksi. Jne.

Lukutaidon kehittäminen:

A) lukea tarinan teksti kuiskaten;

B) satujen lukeminen normaalilla äänenvoimakkuudella;

C) lukea satua äänekkäästi.

9. Ilmeikäs satujen lukeminen.

10. Laita tekstin sisältöä vastaavien lauseiden viereen + tai - merkki.

Chirik sai paketin.

Isoäiti lähetti paketin Chikille.

Pakkauksessa oli omenoita

Chick jakoi heti Chirikin kanssa.

Chirik keräsi siemenet pussiin ja lensi Chikiin.

Twiitti oli ahne.

Chiku tunsi häpeää.

Tarkistetaan suoritettu tehtävä. Arvioi itsesi.

12. Looginen tehtävä: Mieti ja kirjoita kunkin varpunen nimi.

Poikasella ja Chirikillä on ruskeat hännät, Peakilla ja Chirikillä mustat nokat.

13. Valmistelu ja lukeminen roolin mukaan.

Opiskelijoiden lukeminen roolien mukaan.

14. Tarinan analyysi.

Ketä pidät enemmän Chickistä tai Chirikistä? Miksi? Ja mitä hyvää olet huomannut Chikassa hänen virheellisestä toiminnastaan ​​huolimatta? Mitä Chirik teki? Millaisen luonteenominaisuuden hän ilmeni?

15. Työskentele "anteliaisuuden" moraalisen käsitteen parissa

Kuinka ymmärrät sanan anteliaisuus?

Olla antelias tarkoittaa kykyä antaa, antaa ihmisille sitä, mitä arvostat, antaa, ajattelematta palkitsemista, kiitosta tai palautuslahjaa. Se tarkoittaa antamista katsomatta taaksepäin, pyrkimystä kaikesta sielustamme auttamaan niitä, jotka tarvitsevat apua ja ansaitsevat sen.

Emotionaalinen asenne.

Oppilaat sulkevat silmänsä ja toistavat mielialan sanat opettajan jälkeen.

Olen antelias. Jaan aina ystävieni kanssa. Annan peruuttamattomasti ja ilolla. Tiedän, että anteliaisuus valaisee sielun kuin aurinko.

Testi "Onko henkilö antelias, joka ...?"

Opettaja lukee lausunnot, ja lapset, jos he ovat samaa mieltä, nostavat kätensä ylös, jos he ovat eri mieltä, he laskevat ne alas.

A) jakaa aina kaiken, mitä hänellä on

B) iloitsee lahjoja tehdessään

C) huomaa, että joku tarvitsee apua ja apua

D) lahjoja antaessaan odottaa jotain vastineeksi

D) muistuttaa aina, että annoit jotain jollekin

E) ei ole ahne.

16. Oppitunnin yhteenveto.

Mitä olet oppinut sadusta "Ystävyyden oppitunti"?

Mitä haluaisit sanoa tai toivottaa Chikulle?

Mitä haluaisit sanoa tai toivoa Chirikille?

Mitä haluaisit toivottaa ystävillesi?

Mitä haluaisit toivottaa vieraillemme oppitunnillamme? Ota lintu, kirjoita sille toive ja esittele se vieraillemme. Oppitunti on ohi. (musiikin tahtiin)



Tue projektia - jaa linkki, kiitos!
Lue myös
Morsiamen sukkanauha: kaikki mitä sinun tarvitsee tietää siitä Morsiamen sukkanauha: kaikki mitä sinun tarvitsee tietää siitä Optimaalisen mekon valitseminen morsiusneidolle häät Iltapuvut morsiusneitolle Optimaalisen mekon valitseminen morsiusneidolle häät Iltapuvut morsiusneitolle Bachelorette -tarvikkeet: mitä ja miten valita? Bachelorette -tarvikkeet: mitä ja miten valita?