Резюме на урока с елементи на театрализация в подготвителната група „Посещение на феята на природата. Резюме на възлите за развитие на речта с елементи на театрализация Резюме на възлите с елементи на театрализация

Антипиретиците за деца се предписват от педиатър. Но има спешни ситуации за треска, при които детето трябва незабавно да получи лекарство. Тогава родителите поемат отговорност и използват антипиретични лекарства. Какво е позволено да се дава на бебета? Как можете да свалите температурата при по -големи деца? Кои са най -безопасните лекарства?

Общинска автономна предучилищна образователна институция-

център за детско развитие - детска градина номер 102, Томск

Резюме на GCD в образователната област

„Социално и комуникативно развитие“ с елементи на театрализация

тема: „Ние сме готвачи момчета“

в средната група No 07

Възпитател: Лазарева О.А.

Томск 2015 г.

Цел:развитието на съгласувана реч.

Задачи:

Образователни

    Да се ​​затвърдят знанията на децата в наименованията на отдели на магазин за хранителни стоки, хранителни продукти, които се продават в тези отдели, да се класифицират и групират продуктите по отдели, да се използват обобщаващи думи.

    Затвърдете знанията на децата за хранителните продукти, необходими за приготвянето на прости ястия, развийте интерес към готвенето и насърчете желанието да помогнете на мама.

    Продължете да учите децата да се трансформират в играта с помощта на развитието на изражението на лицето, жестовете

    Упражнение в координация на речта с движение.

Развиващи се:

    Развивайте внимание, логическо мислене, речник.

    Развивайте съгласувана реч, изразителност на речта, способност за изграждане на сложно изречение, упражнявайте способността да завършите изречение; в знанието как храната се съхранява и приготвя.

    За развиване на творческо въображение, способност за самостоятелно създаване на игрово изображение, за насърчаване на уникалността.

Образователни:

    Култивирайте издръжливост, развийте изразителност на речта, използвайте поезия в игри, ежедневие

    Да се ​​култивира постоянен интерес към театрални дейности, чрез създаване на положително емоционално настроение.

    възпитайте желание да помогнете на мама.

Предварителна работа:разговори за хранителни продукти, методи за готвене и съхранение, отгатващи гатанки, изучаване на стихотворения, гатанки, четене на стихотворението на Й. Тувим „Зеленчуци“

Интеграция на образователните области:комуникация, социализация, познание, безопасност.

Материал:

Снимки с продукти за готвене на обяд; снимки, изобразяващи готови ястия; снимки с продукти по отдели; готварски шапки; маски-капачки от зеленчуци; престилка, кърпа, кошница с манекени зеленчуци, нож, дъска за домакинята.

Ход на урока:

Момчета, кажете ми, ходите ли в магазина с майка си? Какво купувате с нея там? Днес ще говорим за храна. Какво е храна? (какво можете да ядете, храна). За какво са необходими? (готвя). Помагаш ли на мама да готви?

Вие сте получили домашното си; вземете и научете гатанката за продуктите. Който е научил - вдигнете ръце.

(децата правят загадки, останалите решават)

Педагог:И сега ще ви задам гатанка:

Кажи ми кой е толкова вкусен

Приготвя зелева супа.

Всички закуски, обеди?

Кой е това?

Деца:готвач

Педагог: Нека сега бъдем готвачи. (Децата обличат дрехи за готвене) А кои са готвачите? (помощници на готвача) Да отидем в кухнята.

Ние сме готвачи момчета.

Обичаме да помагаме на мама.

А сега в нашата кухня

Да вървим весело! (децата се разхождат)

Педагог: Ето ни в кухнята. О, какво става тук? Да видим

M / f за винегрет (учителят обсъжда какво се случва, докато гледа)

Педагог:Нека приготвим и винегрет

Реч с движението Vinaigrette

Купихме зеленчуци, за да ги видят всички

/ децата протягат двете си ръце напред, за да покажат зеленчуци)

Нека направим винегрет просто вкусен

(гали корема по часовниковата стрелка)

Сварете цвекло и картофи, сварете сладки моркови

(едната ръка представлява тенджера; когато назовавате зеленчуци, децата ги слагат в тенджера)

Обелваме бързо лука, нарязваме го, за да не се налага да плачем

(имитират движение, клатят глава)

И маринованата краставица ще нарежем накрая

(имитира движение)

Налейте винегрета с масло и го поставете на масата

имитира движение: децата протягат двете си ръце напред)

Педагог:Какъв вид масло изляхме върху винегрета?

Деца:растително масло

Педагог: Сега застанете в кръг и ще играем. Ще назова от какво растително масло се прави, а вие - как се казва:

1. зехтин - направен от маслини

2. слънчогледово масло - от семена

3. палмово масло - от плодовете на палмовите дървета

4. розово - от розови листенца

5. масло от морски зърнастец - от зърна, плодове от зърнастец

6. ленено масло - от ленено семе

7. елхово масло - от елови игли

8. масло от борови ядки - от кедрови ядки

Педагог: Ето какви страхотни момчета сме! Момчета, вижте, има снимки с храна на масата пред вас, нека да сготвим обяд с вас. От колко ястия се състои обядът (3)?

Педагог:Какви са тези ястия?

Деца: 1 ястие - супа, 2 ястия - зеленчуци с месо или риба, 3 ястия - компот

Педагог:Нека да видим какви продукти имаме. Вчера с теб отидохме в магазина и купихме много различни продукти. Нека си припомним в кои отдели на магазина за хранителни стоки сме ги купили. Но също така знаем стихове за продуктите. Кажете ни и ние ще ви изслушаме. (Децата рецитират поезия)

Трябва да кажете как да готвите 3 ястия, от какви продукти се състоят и как се приготвят (децата избират, ако желаят, за кое ястие ще готвят продукти).

Подгрупа деца избират продукти за супата, друга за втората и третата за компота.

Педагог:Така че сме приготвили храна за обяд. Сами ли ще готвим? (Не, защото все още не можем да използваме кибрит, нож, газова или електрическа печка.) Да, готвачът ще свърши останалото, а майка ми ще направи останалото.

Предлагам ви да играете играта „Продължи изречението“.

Дидактическо упражнение „Продължи изречението“

Учителят чете изречения, децата ги завършват. (Те показват с изражения на лицето и жестове, че не са вкусни, болезнени и т.н.)

Ако кашата е осолена, тогава тя ... (ще бъде солена)

Ако не слагате захар в чая, тогава тя ... (ще бъде неподсладена, безвкусна)

Ако има сладкиши, тогава ... (зъбите болят)

Ако има много малко, тогава ... (ще бъдете слаби и болни)

Ако ядете много зеленчуци, тогава ... (ще бъдете здрави)

Ако не миете ръцете си преди хранене. Тогава ... (можете да се разболеете)

Ако говорите, докато ядете, тогава ... (можете да се задавите)

Ако ядете неточно, тогава ... (цялата маса ще бъде мръсна, ще бъде неприятно за другите да ядат на такава маса)

Ако хлябът не е поставен в контейнера за хляб, тогава ... (може да стане остарял)

Ако млечните продукти не се съхраняват в хладилника, тогава ... (те ще се вкиснат, ще се влошат)

Ако месните продукти не са в хладилник, те ...

(лошо).

Педагог:Те са на път да се влошат, т.е. да се влошат и ако ги изядем, можем да се разболеем.

Сега момчета, какви са начините за съхранение на продукта, за да го използвате дълго време?

Деца:суши, сол, туршия, суши, пуши, консервира, замразява ...

Педагог:Точно така.

Почуквайки на вратата, те носят колет в парче шапки зеленчуци.

Педагог: Вижте какво ви напомня? Какво стихотворение и кой е неговият автор?

Деца:Ю Тувим "Зеленчуци"

Децата поставят стихотворение.

Домакинята веднъж дойде от чаршията.

Домакинята донесе у дома от базара:

Картофи.

Моркови.

Магданоз и цвекло. О! .. "

Тук зеленчуците започнаха спор на масата -

Кой е по -добър, по -вкусен и по -необходим на земята:

Картофи?

Морков?

Магданоз или цвекло?

Домакинята междувременно взе ножа

Аз с този нож започна да се руши: Картофи.

Моркови.

Магданоз и цвекло.

Покрит в задушен съд

Варят, варят в стръмна вряща вода:

Картофи.

Морков.

Магданоз и цвекло.

И зеленчуковата супа не беше лоша!

Педагог:

Всички художници са били днес,

Показахме историята за зеленчуците.

Всички се опитаха, бяха страхотни,

Плескаме се от сърце.

Загадки:

Бяла като сняг.

Сладък като мед.

Топи се в устата.

Добавя се към чай, (захар)

Бяла вода

Ще бъде полезно за всички нас.

От бяла вода

Правя каквото си искам:

Сметана, извара.

Масло в нашата каша.

Извара за баница.

Яжте. Ваня, приятелю!

Яжте и пийте. Изсипете гостите

И не съжалявайте за котката! (мляко)

3. Супата е безвкусна и без нея.

Овесена каша и картофи.

В храната всеки го поставя.

Само малко (сол)

4. Разбито от сметаната.

Нарича се кремаво.

Сутрешен сандвич

Сложете го в устата си с него. (масло)

5. Въпреки че съм млечен продукт -

Мишките ме обичат.

Обичам дупките ми

Възрастни, деца, (сирене)

6. Мога ли да правя котлети

И направете пържоли.

Залепете кюфтетата

Котлети за приготвяне. (месо)

7. Цяла година се държим в банки.

Фабриката ни подготвя.

Ние от риба и от месо

Продукти за продажба, (консерви)

8. Аз съм манна,

Елда, овесени ядки,

Ориз и просо.

Много бърз в готвенето.

Влейте внимателно.

В края на краищата можете да ме разпръснете! (зърнена закуска)

9. Добавям се към храната.

Пържете и печете върху мен.

Салатите са подправени с мен.

Изсипете от бутилката. растително масло)

10. Ние сме продукти за зеленчукова градина.

Тук имаме много хора.

Ние сме важни за здравето

И те винаги са необходими на масата. (зеленчуци)

11. Аз не съм по -важен от продукта

И аз съм главата на всичко.

В края на краищата аз съм страхотно жито

И ние винаги обичаме ръж (хляб)

12. Съберете ни в градината.

Поставете на място за съхранение.

Сок, конфитюр и компот

Хората имат нужда през цялата година. (плодове)

13. Кажете кой е толкова вкусен

Приготвя зелева супа.

Ароматни котлети, салати, винегрет.

Всички закуски, обеди? (Готвач)

Аз не съм халяв на майка ми.

Ще отида в магазина за хляб.

Ще взема квас от хляб

Два пакета в резерв.

Ще сложа целия хляб в кошчето за хляб.

Да, и ще чакам мама.

Ще отрежа парче хляб.

Ще почерпя мама с чай!

Солта има солен вкус.

Посоли я диня.

Стана сладко и солено.

Като ябълки, напоени.

Солта се изсипва в солницата

И сервираха всички на масата.

Можете да посолите ястието

И добавете още малко сол.

О, каква суха бисквита!

Можете да си счупите зъбите.

А крутоните са по -малки

Можете дори да дъвчете.

За изсушаване на устата

Не беше по едно и също време.

Трябва да ги пием с чай

И хапни бонбони!

Ще добавя захар към чая.

Ще докладвам едно парче.

Ще изчакам още малко:

Изведнъж мама ще изглежда строго.

Доячката ни наля мляко.

Първо изпихме цяла чаша.

След това лекувахме котката с мляко

И седнахме да погледнем поляната до прозореца.

Мама сервира закуска

И той изважда консервната кутия.

Намажете белия хляб с масло.

Поставете пастета върху него.

Каша с масла за момчетата.

Всички са доволни от каша манна.

Маслото е полезно за всички!

Ще го ям, разбира се!

Отражение на дейност

Хареса ли ви нашия урок?Доволни ли сте от работата си?

Възпитател: Днес свършихме добра работа, сега можете да се отпуснете. Искаш ли да танцуваме?

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция ЦДГ No10 "Приказка"

Изготвено от възпитателя Кочеткова О.С.

Интеграция на образователните области: социално - комуникативно развитие, развитие на речта.

Софтуерно съдържание:

  • Продължете да внушавате на децата интерес към приказка, способността да поддържате разговор;
  • Да се ​​формира езикова изразителност с помощта на вербални и невербални изразни средства.
  • Формирайте навик за изразителна публична реч;
  • Научете се да идентифицирате и сравнявате емоционалното състояние на героите.
  • Подобрете способността да драматизирате приказка, изразително да предавате образите на героите.
  • Да възпитат у децата чувство на съпричастност, желание да се притекат на помощ един на друг.

Очаквани резултати: децата проявяват активен интерес към приказките, използват словесни и невербални изразни средства, изразяват експресивно образите на героите, не се страхуват да говорят публично.

Оборудване: сандък с тайна: коса, сламена къща. Снимки, изобразяващи емоции. Шапки - маски: врабче, жаба, таралеж, змия, слон, докторска шапка, халат и очила. Играчката е птица. Аудио запис на песен "Три прасета" , мелодия за танца на врабчето.

Ходът на урока.

Децата отиват в груповата стая. Учителят ги среща.

Тихо, деца, не вдигайте шум
Не плашете нашата приказка.
Тук се случват чудеса ...
Не бъди тъжен, усмихни се

Приказката ни прави изненада.

Rep. Здравейте момчета. Днес ще отидем на пътешествие през любимите ни приказки. Искам да?

Rep. И малкият сандък ще ни помогне в пътуването. Нека го разгледаме.

Деца. Нека да.

Rep. (взима коса от гърдите)... Какво е?

Деца. Плюни.

Rep. От коя приказка е тази плитка?

Деца. "Хижа Заюшкина" .

Rep. Кой я носеше? (петел).

Защо има нужда от него?

Деца. За да помогне на зайчето да изгони лисицата.

Rep. Нека си спомним какво каза петелът, когато прогони лисицата?

Деца. (в припев)... Нося плитка на раменете си ...

Rep. И какъв беше характерът на петел?

Деца. Смел, решителен, смел.

Rep. Следователно, докато петелът говори, с какъв тон, глас? Любезно?

Деца. Не. Силно, ядосано, силно.

Rep. Опитай, Егор, кажи на петела колко е ядосан.

(Поканете 3 деца. Избор на най -успешната скица.

Етюд "Ядосан петел"

Rep. Момчета, покажете колко се уплаши лисицата, когато чу петел.

Етюд "Страх"

Rep. Моля, намерете снимка с уплаха.

Деца. Ето я.

Rep. Как позна?

Деца. Очите са широко отворени, устата е отворена, веждите са високо повдигнати и се сближават по носа.

Rep. Как приключи приказката?

Деца. Петелът изгони лисицата

Rep. Какво спечели в приказката, зло?

Деца. Не добре.

2. Повторете. Сега да видим какво още имаме в сандъка.

(Изваждам снимка с образа на Заека - Хвиста)... От каква приказка е този заек?

Деца. "Заек - Брагарт" .

Rep. Как позна?

Деца. Той изпъна гърдите си, вдигна високо глава, с ръце на хълбоците.

Rep. Нека да изобразим хвалещ се заек. Нека си спомним какви думи е казал.

Деца. Станете до столовете, представете си, че не сте просто зайци, а се хвалите.

Етюд "Хвалене"

Rep. Какво каза заекът?

Деца. Нямам мустаци, но мустаци, не лапи на копеле, не зъби, а диво животно - не се страхувам от никого.

Rep. Много добре! Всички зайци се оказаха различни. Иля! Излез, покажи заека - да се похвалиш. Изглежда?

Деца. Да, изглежда.

Rep. Момчета, наистина ли заекът не се страхува от никого? Защо?

Деца. Той спаси гарвана.

Rep. Какво каза гарванът на заека?

Деца. Много добре! Ти не си самохвал, а смел човек!

Rep. Сега си спомнете заека от приказката "Хижа Заюшкина" ... Какво беше настроението му, когато лисицата го изгони от къщата?

Деца. Тъжно, тъжно, жалко.

Rep. Може ли зайчето да се отстоява за себе си?

Деца. Не.

Rep. Виждате колко различни по характер същите герои са в различни приказки!

3. Повторете. Пътуването ни през приказките продължава. Какво друго ни очаква в сандъка? (Изваждам сламена къща от приказка "Три прасета" ) .

Какво е? От коя приказка е тази къща?

Деца. Това е къща от приказка "Три прасета" .

Rep. От какъв естествен материал е направен?

Деца. Изработена от слама.

Rep. Кой е построил тази къща?

Деца. Прасе на име Ниф - Ниф.

Rep. И от кого се криеха прасенцата?

Деца. От вълк, който е живял наблизо в гората.

Rep. В коя къща прасенцата са намерили защита, подслон?

Деца. В камък, в Наф - Нафа.

Rep. Успя ли вълкът да хване прасенцата?

Деца. Не! Вълкът се провали и избяга в друга гора, а прасетата останаха живи и здрави.

Rep. Момчета, какво мислите, че са били прасенцата, когато вълкът е избягал?

Деца. Щастлив, радостен, добър. Те искаха да споделят радостта си с другите.

Rep. Какво искате да правите, когато сте щастливи?

Деца. Усмихвайте се, танцувайте, пейте.

Rep. Щастливи ли сме за прасетата?

Rep. Тогава ще танцуваме и пеем.

Песен. Можете да обиколите половината свят

Ще заобикаляш, ще заобикаляш,
Не можете да намерите по -добър дом
Няма да намерите, няма да намерите!
Няма звяр на света

Няма да отвори тази врата
Хитър, страшен, страшен звяр,
Няма да отворя тази врата! (Танц).

Rep. Ето колко е важно да имаш надежден приятел, брат, който да ти помогне в беда.

4. Проучване "Врабчета в ръцете"

Rep. О, момчета, бъдете внимателни, внимавайте. Кой лежи тук? Главата, клюнът стърчи, очите са широко отворени, крилото е разперено.

Деца. Това е врабче.

Rep. Точно така. Нека го вземем внимателно в дланите си. Горко как трепери. Колко силно бие сърцето му. Слушам.

Деца. Трябва да го успокоим.

Rep. Но като?

Деца. Нека кажем сладки думи. Ти си добър, красив, пухкав, а очите ти са като черни мъниста.

Rep. Нека го потупаме по главата. Той е напълно студен. Какво да правя?

Деца. Нека го стоплим с дъха си.

Rep. Какво мислиш, че му се е случило?

Деца. Ухапан е от змия.

Rep. От коя приказка е врабчето?

Деца. "Айболит и врабче" .

Rep. Нека си припомним тази приказка. Седнете на столовете. Днес нашите актьори ще бъдат: Настя е змия, Егор е врабче, Иля е таралеж, Матвей е слон, Таня е жаба, Коля е Айболит, а останалите са зрители.

(Деца - актьорите слагат маски и заемат местата си).

Rep. И така приказката започва ...

Постановка на приказката на К. Чуковски "Айболит и врабче"

Rep. Врабчето се възстанови. Благодаря за помощта на всички животни и Айболит. Сега той кани всички да изпълнят танца на врабчетата. (Общ танц).

Rep. Момчета, сигурен съм, че всички сте истински приятели и ако нещо се обърка, вие ще се притегнете на помощ един на друг. Така нашето пътешествие през приказките приключи.

Долен ред. Rep. Хареса ли ви нашето пътуване? Деца. Да. Хареса ми вълшебният сандък с тайна. Хареса ми да бъда актьори. Хареса ми да помагам на врабчето.

Rep. Какво ново научихте днес?

Деца. Как да определите настроението на снимките.

Светлана Емелянова
Резюме на GCD с елементи на театрална дейност "Пътуване до вълшебна земя"

Резюме на GCD

ИзгледИнтегриран

ТипХудожествено и емоционално развитие с елементи на театрализация

ГрупаПо -стари

Форма на провежданеПодгрупа

FSESИнтегриране на образователни направления „Развитие на речта“, „Художествено и естетическо развитие“, „Когнитивно развитие“, „Социално и комуникативно развитие“.

Тема"Пътуване до вълшебна земя."

ЦелРазвийте интерес към театралното представление. Да се ​​формира творчеството и художествените умения на децата.

Задачи

Образователни:

Да се ​​запознаят децата със средствата за емоционална изразителност, използвани в театралната дейност (мимика, жестове, движения, интонация).

Да се ​​научи с тяхна помощ да предават прости емоционални състояния на героите.

Насърчавайте децата да бъдат креативни, да импровизират и да експериментират.

Развиващи се:

Да се ​​насърчи развитието на познавателния интерес, желанието за участие в театрализацията.

Да развиват визуално и слухово внимание, наблюдателност, находчивост, фантазия, въображение, интонационна структура на речта.

Да активира желанието на децата да изслушат емоционалното си състояние, да развият способността да разбират емоционалното състояние на друг човек.

Образователни:

Насърчете активността, положителните емоции, желанието да общувате с връстници и възрастни.

Спестяващи здравето:

Алтернативни дейности, за да се избегне умората при децата.

Речник.Актьори, художници, интонация, изражение на лицето, жест, пантомима.

Оборудване.Голяма светла кутия с хубав лък; Балони; кошница; играчки: лисица, петел, мечка, меденка, мишка; рисувани облаци с различни изражения на лицето (тъжни, радостни, ядосани, уплашени); плоски изображения на мишки (4 бр.); сушене; скрипен ключ; музикални откъси, съответстващи на природата на мечка, лисица, петел, колобок; маски на мечка, лисица, колобок, петел (2 бр.); силуети на облаци с неоцветени лица; цветни моливи и маркери.

GCD ход.Звучи музика, децата влизат в групата. Учителят приветства децата.

Здравейте деца! Моля, елате при мен, застанете в кръг, нека се погледнем. Мисля, че е време да се запознаем. Знам игра, наречена така "Да се ​​запознаем"... Ще пляскаме с ръце и ще кажем името си. Така че аз ще знам вашето име, а вие ще знаете моето име. Ще си предаваме плясканията един на друг, така. Да започваме?

Деца, обичате ли чудеса? (Отговори на деца). Къде се случват чудеса? (В приказките). Какви чудеса има? (Отговори). Момчета, познавам друга вълшебна земя, тя е много свързана с приказките. Тази държава е театър. Защо я нарекох магия? Да, и там стават чудеса и хората могат да се превърнат във всеки. При кого например? (Отговори). А кои са най -важните хора в театъра? (Актьори, художници). Защо те са основните?

Предлагам днес да отида в тази вълшебна земя и да се превърна в актьори. Много е интересно в тази страна! Има много забавни, смешни, интересни игри, там пеят и танцуват. Да отидем там по -скоро. Затвори си очите. (По това време групата е украсена с балони, внася се голяма красива кутия с лък.)

Кажете думите с мен и направете движенията:

Стоп, шамар

Обърни се сам

Намерете се в една вълшебна страна!

Звучи музика, децата отварят очи.

Тук сме в една вълшебна страна. Тук е красиво. (Обърнете внимание на кутията). Деца, това е вълшебна кутия, която ще ни помогне да станем актьори. В крайна сметка да станеш актьор не е лесно, трябва да знаеш много и да можеш. Нека развържем лъка възможно най -скоро. (Децата развързват лъка).

Първо, искам да знам как познавате приказките. (Изважда кошница. В кошницата има играчки, изобразяващи герои от различни приказки). Кой е това? Всички са объркани! Нека поправим всички грешки.

Петел.Не ме яж! Ще ти изпея песен. Оставих баба си, оставих дядо си ...

(Децата казват, че това е песента на Колобок)

Лисица.Малки деца, деца! Отворете, отворете ...

(Думи на козата от приказката „Вълкът и седемте ярета“).

Мечка.Лисицата ме пренася отвъд тъмните гори, отвъд високите планини ...

(Думите на Петела от приказката „Котката, Петелът и Лисицата“).

Натруфен човекЩе седна на пън и ще ям баница!

(Думите на Маша от приказката „Маша и мечката“).

Браво, вие сте експерти в приказките!

Нека отново погледнем кутията. Децата, актьорите трябва да могат да показват различните настроения на героите, техните емоции и го правят с помощта на изражението на лицето. Знаеш ли какво е това? Как може човек да проявява емоции? (Използвайки лицето си).

(Изважда облаци с различна мимика).

1. Всички момчета в двора играят весело,

Само облакът е болен и отегчен сутрин.

2. По цял ден всички се мръщят

И заплашва всички с юмрук.

Облакът е напълно несъвършен ...

Ще го посетим по -късно.

3. Днес е рожденият му ден.

А подаръците от приятели са безброй:

Книги, сладкиши, играчки,

Има дори въздушен балон.

(Радост).

Браво, свършиха чудесна работа.

И също така, деца, актьорът трябва да има пантомимични способности. Знаете ли какво е пантомима? Това е, когато човек, с помощта на изражението на лицето, жестовете, движенията, показва чувство, настроение, действия, изобразява други хора, като същевременно не казва нито една дума. Нека и ние ще се опитаме да изобразим нещо с помощта на пантомима.

Браво, всичко се получи добре.

Също така актьорите трябва да имат ясна, разбираема реч. Те трябва да могат да говорят с различни вокални сили и с различна скорост. Извиването на езика ще ви помогне да се научите да говорите. Знаеш ли какво е? (Изважда мишки от кутията и ги изсушава). Има много езичници. Но ние ще се научим и ще се опитаме да произнесем изкривяване на език за мишки и сушене.

Мишката изсуши сушилните,

Мишката покани мишки.

Да кажем, че езикът се върти бавно отначало, след това по -бързо и много бързо. Сега да кажем тихо, по -силно, по -силно.

Ти си страхотен. Сега нека се върнем към нашата кутия. (Изважда скрипен ключ).

Деца, музиката украсява всяко представление, всяка приказка. Един актьор трябва да го усети, музиката също има свой характер, свое настроение. Сега ще играем играта „Музикално съобщение“.Имаме петел, лисица, мечка, меденка. Какъв петел? (Красив, смел, горд). Каква лисица? (Хитър, възпитан, червенокос). Каква мечка? (Голям, неудобен). И какъв тип меденки? (Весело, весело). Ще ви дам фигурите на нашите герои. Сега музиката ще звучи, вие ще определите за кой от героите е по -подходящ и ще повишите тази цифра.

4 музикални откъса с различен характер звучат на свой ред. Децата определят на кой герой подхожда всеки от тях.

Нека да погледнем отново нашата кутия. О, има маски! Познайте какво ще правим сега? (Отговори на деца). Ще изобразим приказни герои, използвайки изражения на лицето, жестове и движения. Няма да излизаме наведнъж, а само тези, които ще чуят тяхната музика. Помислете за минута как изобразявате своя герой. Започнете.

(Децата слагат маски, изобразяват избрания герой на музиката, използвайки средствата за емоционално изразяване, на музиката).

Браво, деца. Сега сте станали актьори.

ОтражениеИ сега много бих искал да знам дали ви е харесало да играете, какво е настроението ви. Тук има изрязани от хартия облаци. Те имат само изтеглени очи и носове. Начертайте настроението, което отговаря на вашето сега. (Децата рисуват настроение. В края на работата попитайте няколко деца какво настроение са нарисували и защо).

Днес сте били художници,

Те ни показаха много интересни неща.

Всички се опитаха, бяха страхотни,

Нека се пляскаме от сърце.

Проведох този урок на конкурса „Педагог на годината“ с непознати деца. Затова в началото на урока играта „Да се ​​опознаем“.

Конспект на интегрираните непрекъснати образователни дейности по екология с елементи на театрализация във 2 -ра младша група „На посещение в приказката“

Интегрирани образователни области:„Социално и комуникативно развитие“, „Когнитивно развитие“, „Развитие на речта“, „Физическо развитие“.
Цел:
1. Разширяване на познанията на децата за есента като сезон на годината.
2. Възпитание в по -малките предучилищни деца приятелски отношения, доброжелателност, желание да се притече на помощ.
3. Принос за създаването на радостно емоционално настроение у децата.
Задачи:
Образователна задача:За да възпитате у децата доброжелателно отношение към приказните герои, събудете желание да им помогнете. Да възпитава любов и уважение към природата.
Развиваща задача:Развийте артикулационния апарат, обогатете и активирайте речника на децата: името на гъбите, листата, шумоленето на листата, името на животните. Развивайте фините двигателни умения на ръцете. Развивайте координацията на движенията, пластичната изразителност, въображението, насърчавайте децата да участват активно в театрална игра.
Образователна задача:Научете се да изграждате теремок с помощта на строителни материали. Научете децата да се ориентират в децата в пространството на групата.
Оборудване:Три кутии, кошница с гъби, листа, пътеки, прекрасна чанта. Магнитофон, фонограми, герои от приказката „Теремок“ на кубчета, голям строителен материал за теремок.
Начини за работа с деца:разговор, наблюдение, художествена дума, изненадващ момент, дидактическата игра "Какъв цвят е листата?"
Предварителна работа:Създаване на условия в групата за съвместни театрални дейности на възпитателя с децата.

Ход на урока

I. Организационен момент.
- Момчета, слънцето влезе в нашата група и иска да играе с нас! Протегнете дланите си!
Самомасаж.
Дланта е слънцето
А пръстите са лъчи
Събудете лъчи
Дръжте топли, малки ръце.
Слънцето се събуди, докосна челото му,
И погали и погали.
Слънцето се събуди
Докоснах бузите си,
И погали и погали.
Слънцето стопли лицето ми.
По -топло, по -топло.
Ръцете ни протегнаха ръка
Устните ни се усмихнаха.
Сега нека се обърнем към гостите, да им се усмихнем и да кажем "Здравейте!"
Педагог:Готови ли сте за пътуване?
Деца:Да.
Педагог:Завъртете се около себе си и се озовете в приказна гора (децата се въртят около себе си). Момчета, къде стигнахме, какво виждате?
Отговори на децата.
Педагог:Да, така е, нека тръгнем по този път.

Физическо възпитание
"По равна пътека." Реч с движение.
На равна пътека

Краката стъпват в гората - един, два, един, два.
Чрез камъчета, камъчета,
На камъчета, камъчета (скок на два крака, леко придвижване напред)
В ямата - бу. (клякам)
Излязохме от ямата. (децата се издигат).
На равна пътека
По равна пътека (децата ходят на разходка)
Краката ни маршируват - един, два, един, два.

II.Основната част.
Музиката на Шопен "Есенен валс"
Педагог:Момчета, стигнахме до есенната гора. (Цветни листа са разперени по пода) Вижте колко листа има на земята, сякаш всичко е покрито с красив, ярък килим. И какви цветове са тези листа? (Отговори на децата.) Правилно червено, зелено и жълто.
Артикулационна гимнастика.
Педагог:Момчета, кажете ми защо листата по дърветата се люлеят?
Отговори на децата.
Педагог:Правилно ветрецът духа по листата. Как духа бризът? (Децата имитират звука: „s-s-s“.)
Педагог:Нека си поиграем с падналите листа. Поставете лист хартия на дланта си и се опитайте да го издухате. (Момчетата изпълняват дихателни упражнения "Издухайте листата" 2-3 пъти)
Педагог:О, момчета, вижте, някой е оставил хубави кутии, за какво са за вас?
Отговори на децата (Ако децата са дали правилните отговори, децата поставят парчетата хартия в кутиите).
Педагог:Потърсете тук някакъв намек (отваряме кутиите и листата са залепени в тях по цвят) Помогнете ми да подредя листата.
Дидактическа игра „Цветни листа“.
(Деца, под музика, вземете листата и ги поставете в кутии).

Музиката на Шопен "Есенен валс на дъжда"

Вижте, пътеката, нека я следваме.
Децата вървяха по пътеката
И намериха кошницата,
И кошницата не е проста,
Толкова е вълшебно!
- Момчета, погледнете в кошницата, какво има там?
Отговори на децата
Педагог:Правилно гъби. Гъбите са годни за консумация и негодни за консумация.
Ядливите гъби включват: Бяла гъба, манатарка, манатарка, лисички, сирашка и др. И за негодни за консумация: мухомор, поганка. Тази гъба не е отровна за всички живи същества. За болни копитни животни (лосове), това е лекарство. Той също така носи определени ползи за дърветата, коренът на мухомора подхранва корените на бреза, бор, смърч и лиственица с влага и азот. Затова не сваляйте червените мухомори, не обеднявайте диетата с гъби на животните и красотата на нашите гори. Тези гъби са предвестници на появата на бели гъби, трепетликови гъби, манатарки (всички придружени с излагане на ядливи и негодни за консумация гъби) появата на бял
Педагог:И сега, момчета, трябва да отидем по -далеч през нашата приказна гора.

Моцарт „Сезоните. Есен "(Звучи мелодията на гората, децата ходят)

Педагог:Децата гледат, някаква чанта! Момчета, чудя се какво има в чантата? Да видим! Това са загадки, слушайте ги и ги отгатвайте.
(От чантата, след всяко решение, учителят изважда малък куб)

ЗАГАДКИ:с образа на животно (театър на кубчета). И го поставя на масата.
Малък, малък бял скок-скок в гората,
върху снежна тиква. (Заек)

Зелена уста от ухо до ухо.
Тя живее в тръстиката.
А в блатото се смее
Кърка силно ... (жаба)

Води приятелство само с лисица,
Този звяр е ядосан, ядосан.
Щракаше и цъкаше със зъби,
Много страшно сиво ...
(Вълк)

Червенокоса измама, хитра, да ловка,
Влязох в обора, преброих пилетата (лисица)

Цялата зима спи тихо в бърлога,
Не обикаля из двора,
В гората собственикът е най -строгият,
Маша се страхува само от един.
(Мечка)

Някой ловко се втурна в дупката,
Грабване на коричка от хляба
Познаваш бебето й
Сиво е ... (Мишка)

Педагог:Момчета, кой позна от коя приказка тези животни?
Отговори на децата.
Педагог:Точно така, "Теремок"! Искате ли да се превърнете в герои от приказка?
Отговори на децата.
Педагог:Момчета, хайде сега, аз ще прочета стихотворение за героите от приказка, а вие момчета изобразявате въпросното животно.
Децата седят на столове и учителят разказва кратко поетично описание на героите, детето имитира движения.

Физминутка
Лисица, лисица, лисица!
Много хитри очи
Кожено палто - не можете да отворите очи.
"Обичам да ям пилета!"

Непохватно, клишоноги
Мечка върви през гората.
Ако те попитат какво харесва,
Той ще каже: "Бих искал да ям мед!"

Зайчето излезе на разходка
Той започна да скача и да играе.
Изведнъж се чу пукнатина и щракване,
Зайчето притисна ушите си и скочи.

Жабата седи с изпъкнали очи,
Не говори руски.
Тя обича да живее сама в блатото,
Тя лови комари.

Сивозуб вълк се разхожда из полето,
Търся телета, агнета.
Малка сива мишка
Дебне под пода, страхувайки се от котка.

Играем по цял ден
Целият ден не е твърде мързелив за игра,
Вижте, не изоставайте
Повторете всичко след нас.
(Ръце на колана. Децата изпълняват полуклек с завои надясно и наляво)
Ходим на пръсти
И тогава - по петите ти,
Нека се забавляваме със скачането
Клякам танц!

Педагог:Браво момчета. О, виж какво е това?
Отговори на децата.
Педагог:Правилно теремок. Той не е нисък, не е висок. Седнете по -близо и слушайте приказката.
Музика. Руска народна мелодия.
След това се извършва драматизацията на приказката "Теремок". (къщата вече стои) Под руската народна мелодия учителят започва да разказва приказка.
Педагог:В полето има теремок - теремок. Не е ниско, не е високо - не е високо. Мишка тича по полето, спира на портата, казва ...
Текстът на приказката завършва с думите:
Живееха заедно, не тъгуваха,
Печката в къщата се отоплява ...
Мечката съсипа къщата,
Почти смазах приятелите си.
В края на приказката пред децата се задава проблемен въпрос: „Какво да правя? Как да бъдем? " Необходимо е децата да искат да построят нова къща. Децата изграждат нов теремок под акомпанимента на руска народна мелодия. Каква красива къща, по -добра от всякога!
Има теремок, теремок в полето,
Много, много висок, о, много висок.
Не можеш да живееш тук без забавление,
Приятели живеят в къщата!
- Браво, построиха нов теремок, по -добър от предишния. И сега, момчета, време е да се върнем в детската градина. Завъртете се около себе си и се озовете в детската градина.

Обобщаване.
Педагог:Момчета, хареса ни нашето пътуване.
Отговори на децата.
Педагог:Момчета, кажете ми, къде бяхме с вас днес?
Отговори на децата.
Педагог:Точно в есенната гора и какви интересни неща видяхте там?
Отговори на децата.
Педагог:Браво момчета. Момчетата посетиха артистите, а момчетата гледаха приказката ...
Изпълнителите бяха много добри, нека пляскаме децата!

Литература:Дихателна гимнастика (картотека)

Резюме на GCD за развитие на речта в подготвителната група с елементи на театрализация с помощта на модула edu-quest

(драматизация на приказката „Заяк копеле”).

Цел : създаване на благоприятни условия за повишаване на творчеството на децата.

Задачи:

Образователни :

За активиране на речевата дейност на децата;

Научете децата да играят с позната приказка;

Формирайте способността за импровизация;

Да се ​​запознаят с видовете театри.

Развиващи се:

Развивайте актьорски умения;

Развивайте мимическа активност.

Образователни:

Насърчаване на добра воля;

Възпитавайте любов към творчеството

Интеграция на образователните области: развитие на речта, художествено и естетическо развитие, когнитивно развитие.

Оборудване: Модул Edu-quest, кутия с тантамари от приказката „Заек-копеле, пъзели с фигури от театъра на сенките.

Ход на урока :

Възпитател: Приказките се обичат от всичко! Обичан от възрастни и деца! Те обичат да слушат и гледат, приказките могат да стоплят душата. В тях се случват чудеса, хората намират щастие в тях и, разбира се, доброта! Момчета, къде можем да срещнем приказка? (отговори на децата). Момчета, кой показва приказките в театъра? (отговори на децата). Бихте ли искали да станете художници? Да играете роли? Тогава предлагам театрална загрявка! Застанете в кръг. Нека се поздравим. Гледайки в очите с нежност, с усмивка на устни и протягайки ръка към ближния си, ние ще си предадем един на друг мили, привързани думи и изрази.

(Играе се игра).

Е, сега сме готови да станем художници!

"1, 2, 3 се обърнете и се превърнете в художник!"

О, момчета, вижте, имаме кутия тук, изглежда като вълшебна! На кутията има надпис: "За да отворите кутията, изпълнете задачи от различни видове театри."

И така, първата задача оттеатър от тръстика: „Който иска да говори, трябва да произнесе всичко правилно и ясно, така че всички да го разберат. Ще говорим и ще произнасяме!

"Ва-ва-ва, ва-ва-ва-това е високата трева,

Ти-ти-ти, ти-ти-ти-дори над главата си.

Ве-ве-ве, ве-ве-ве- метлички се виждат в тревата

У-у-у-у, у-у-у-у-дренки букет нарву "

Затова тренирахме езика.

Второ задание оттеатър на емоциите. Момчета, какви са емоциите? (отговори на децата). Какви емоции познавате? (отговори на децата).

Момчета, предлагам да играете играта „Покажете емоцията в приказка“.

„Мишката тича, размахва опашка, тестисът падна и се счупи! Дядото и бабата плачат. " Какви емоции проявявате момчета? (тъга).

"Старецът излезе, видя Терешечка, доведе го при старицата - прегърнат!" (радост).

„Децата отвориха вратата, вълкът се втурна в хижата“ (страх).

„Баба Яга се събуди, но Альонушка не избяга. Баба Яга се ядоса ”(гняв).

Браво, момчета, и се справихте с тази задача!

И сега предлагам играта „Познай емоцията“ (използвам модула edu -quest - бонбонени деца - толкова различни чувства - какво чувстваш?)

(Децата изпълняват задачата).

Страхотно, справихме се с тази трудна задача!

Следваща задача оттеатър на сенките. Съберете пъзела и познайте силуета на кой герой е показан на снимката.

(Децата изпълняват задачата).

Последна задача оттеатър за пантомима ... Пантомимата е, когато те показват чувствата на героите без думи, изражение на лицето, движения на тялото. Каня ви на играта! Покажи ми без думи. Покажи ми как мама:

Люлее детето;

Почиства пода;

Избърсва праха;

Измива чинии;

Почиства килима с прахосмукачка;

Бои пред огледалото.

Браво момчета! Всички тестове приключиха!

Така че кутията се отваря! Какво интересно има там? О, момчета, ето снимки за театъра на тантамаресите - това е, когато артистите играят с помощта на стойка с ярка рисунка, която съдържа забавен сюжет, а дупките се изрязват на мястото на главите на героите. Нека изиграем приказката „Харе-Хваста“ с помощта на тантамарес!

(децата играят с приказка)

Е, момчета, хареса ли ви да бъдете художник? Много добре! Нека да пляскаме за себе си, защото свършихме чудесна работа!



Подкрепете проекта - споделете връзката, благодаря!
Прочетете също
Снимки и приложения на есенни листа Снимки и приложения на есенни листа Как да направите топки от конец Как да направите топки от конец Апликация за есенни листа Прилагане на есенни листа "риба" Есенен занаятчийски аквариум